Rekordowo ciepła woda Bałtyku wymusiła wyłączenie w szwedzkiej elektrowni atomowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Bałtyk jest rekordowo ciepły. Temperatura jego wód w niektórych miejscach przekracza 25 stopni Celsjusza. Skutkiem tego było wyłącznie jednego z reaktorów w należącej do szwedzkiego koncernu Vattenfall elektrowni atomowej Ringhals. 

 

Do zdarzenia doszło już w zeszły poniedziałek. Od tego czasu temperatura wody w Morzu Bałtyckim jeszcze wzrosła. Na polskim wybrzeżu, w okolicach Międzyzdrojów, temperatura wody dochodzi do 26 stopni Celsjusza! Takie temperatury są typowe dla Morza Śródziemnego albo Czerwonego, ale nie Bałtyku!

Woda w Morzu Bałtyckim jest obecnie tak ciepła jak nigdy w historii. Skutkuje to licznymi rekordowymi zakwitami sinic, skutecznie uniemożliwiających kąpiele osobom spragnionym ochłody podczas trwającej jednocześnie fali afrykańskich upałów. 

 

W Szwecji, gdzie doszło do wyłączenia części mocy elektrowni Ringhals, trwa bezprecedensowe lato. Już teraz wiadomo, że pomiary temperatury wskazują na to, że obecne lato będzie najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych, prowadzonych od 1756 roku. 

 

To właśnie przez upały w Szwecji, doszło do rozległych pożarów lasu, które były tak niebezpieczne, że wymagały pomocy międzynarodowe. Ofiarą fali gorąca jest również największa w Szwecji elektrownia atomowa Ringhals. 

 

W zakładzie tym pracują 4 reaktory, dwa starego typu i dwa nowego. Woda morska jest wykorzystywana zwykle do ich chłodzenia. W przypadku reaktora Ringhals 2 ta temperatura wynosi 25 stopni Celsjusza. Osiągnięcie tego poziomu przez Bałtyk oznaczało konieczność jego wyłączenia. 

 

Pozostałe reaktory pozostają włączone tylko dlatego, że ich limity temperatury wody Bałtyku są jeszcze wyższe niż te, które nastały. Nie wiadomo jednak jak długo to potrwa. Następne kilka dni zapowiada się bardzo upalnie i nie można wykluczyć, że padną kolejne rekordy temperatury powietrza jak i wody w obrębie Morza Bałtyckiego. 

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika alojzy

Jak jeszcze z miesiąc utrzyma

Jak jeszcze z miesiąc utrzyma się taki zabawny stan to zacznie się kombinowanie: a może włączymy, to tylko stopień lub dwa a margines bezpieczeństwa jest duży, a może będziemy włączać tylko na kilka godzin, a może włączymy i część energii przekierujemy na chłodzenie, trzeba włączyć bo politycy którzy lobbowali za budową e.j. nie mogą sobie pozwolić na takie przestoje bo wykorzystają to ich konkurenci ... takie tam ludzkie sprawy Smile
No i pamiętajmy, że ciepło jest nie tylko w Szewcji no i nie tylko Szwecja ma elektrownie atomowe Smile
Stawiam, że jeszcze miesiąc takich temperatur i można będzie już zerkać na wskazania liczników geigera, bo coś pyknie.

Skomentuj