Rekordowe upały i susza niszczą plony w kluczowych regionach rolniczych Chin

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Środkowe i północne Chiny zmagają się z kolejną falą intensywnych upałów, które znacząco wpływają na plony roślin uprawnych. Temperatury w prowincjach Henan i Hebei sięgają 43°C, a rolnicy alarmują o poważnych stratach w zbiorach.

 

Ministerstwo rolnictwa wydało alert dotyczący wysokich temperatur i suszy w północnych i centralnych Chinach, w tym w częściach prowincji Henan, Hebei, Shanxi, Shaanxi, Shandong oraz Anhui. Ostrzeżono rolników, że istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia siewek roślin.

 

Zgodnie z doniesieniami państwowej telewizji CCTV, w czerwcu temperatury w niektórych rejonach Shandong, Henan i Jiangsu były o 1-2°C wyższe niż w ubiegłym roku, przy jednoczesnym spadku opadów o 20-50%.

 

Henan i Hebei to kluczowe ośrodki produkcji rolnej w Chinach, a trwająca fala upałów stanowi poważne zagrożenie dla plonów w tym regionie. Yang Yajun, urzędnik z Departamentu Rolnictwa i Spraw Wiejskich prowincji Henan, stwierdził, że obecne środki ochrony wody wystarczają na potrzeby rolnictwa, ale wyraził obawy, że utrzymujące się wysokie temperatury mogą negatywnie wpłynąć na wzrost roślin.

 

Centrum Meteorologiczne w Hebei utrzymuje czerwony alert z powodu rekordowych upałów. Lokalne prognozy pogody przewidują dalsze nasilenie się fali upałów i utrzymywanie się suszy co najmniej do 20 czerwca.

 

12 czerwca Prowincjonalne Centrum Klimatyczne w Henan wydało pomarańczowy alert z powodu suszy, po tym jak 72 stacje meteorologiczne w 16 miastach odnotowały warunki suszy przez ponad 10 kolejnych dni.

 

Władze lokalne otrzymały polecenie priorytetowego dostarczania wody mieszkańcom i zwierzętom gospodarskim na terenach dotkniętych suszą, a rządy prowincjonalne ograniczyły zużycie wody w sektorze usługowym, aby zapewnić wystarczające zasoby do nawadniania upraw. Trwają również przygotowania do sztucznego wywoływania opadów w celu zwiększenia dostaw wody, gdy będzie to konieczne.

 

Poniżej znajduje się nagranie z rozmową z lokalnym rolnikiem z prowincji Henan, zarejestrowane dwa dni temu. Rolnik opisuje dotkliwy wpływ trwającej fali upałów i suszy na jego uprawy. Możesz włączyć napisy, aby zrozumieć jego relację z trudnych warunków, w tym widoczne szkody na polach.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj