Rekordowe pożary w Amazonii. Dym całkowicie pokrył brazylijskie miasto Sao Paulo

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Lasy Amazonii zanikają w alarmującym tempie. Najnowsze dane wskazują jednoznacznie na rekordową wycinkę lasów oraz drastyczny wzrost liczby pożarów. Szczególną uwagę na trwającą obecnie katastrofę zwrócili mieszkańcy Sao Paulo, które zostało całkowicie pokryte dymem.

 

 

W poniedziałek około godziny 16:00 czasu lokalnego, w największym mieście Ameryki Południowej zapanowała ciemność. Silne wiatry sprowadziły nad Sao Paulo dym, pochodzący z lasów, które płoną w stanach Amazonas i Rondônia, oddalonych o ponad 2 700 kilometrów.

Dane satelitarne brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że w okresie od stycznia do sierpnia wystąpiło ponad 72 tysiące pożarów lasów, tj. aż o 83% więcej w porównaniu do tego samego okresu w 2018 roku.

Instytut INPE wskazuje, że rekordowe pożary nie mają związku z suchą porą, lecz z umyślnym podpalaniem lasów przez ludzi. Poprzednie rządy starały się przynajmniej ograniczać wylesianie Amazonii, lecz nowy prezydent Jair Bolsonaro poszedł dokładnie w odwrotnym kierunku – postanowił ograniczyć ochronę środowiska i zwiększyć wycinkę lasów.

Jeśli sytuacja nie zmieni się, Brazylia zniszczy zielone płuca Ziemi, co będzie miało katastrofalny wpływ dla żyjących tam zwierząt i rdzennych plemion. Zniszczenie Amazonii będzie również odczuwalne na całym świecie, gdyż tamtejsze lasy mają ogromny udział w pochłanianiu dwutlenku węgla i produkcji tlenu, a zatem bez Amazonii, globalny klimat stanie się gwałtowniejszy i bardziej nieprzewidywalny.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

W tym już bezsensie

W tym już bezsensie postępujacej zagłady człowieka, jeden będzie twierdził,że zawsze tak było, inny że,to nic złego, jeszcze inny że,korzyści płyną.Takie czasy są po prostu ostateczne i ich znaki Lol To w sumie jest koniec tylko trzeba umieć nareszcie prawdzie spojrzeć w oczy.Ale co dalej?  Generalnie Nic aż do końca. 

Portret użytkownika dziki kon

Z całego serduszka liczę na

Z całego serduszka liczę na to, ze ta kurwa Brazylijska, która pozwala na wyniszczenie tego piękna naturalnego, zacznie zdychać w powolnych męczarniach! Chce czytać o coraz bardziej pogarszającym się stanie zdrowia tego nic niewartego skurwiela 50 letniego i czerpać radość z nowych przerzutów które witają jego skurwialy nic nie warty organizm. Śmierć dla takiego podgatunku

Portret użytkownika syriues

Widocznie chca zaslynac jako

Widocznie chca zaslynac jako zywiciele ziemi,poniewaz ziemia juz jest wyjalowiona.Beda karmic usa i pewnie nas tez.Dlugo to nie potrwa.Wszystko i tak wam peknie jak bombka w rece malego dziecka.Wy bogaci,wy politycy i wy nedzni sludzy,ktorzy rzucacie sie na ohlapy bijac innych po to by sie wzbogacic na cudzej krzywdzie.Wyginiecie jak dawne cywilizacje isladu po was nie bedzie,nie ukryjecie sie nigdzie.Zje was grzyb w waszych bunkrach i nie splodzicie zadnych potomkow.Bedziecie sie bac do ostatnich swoich dni.Sludzy szatana.Wstyd i hanba.Biada Babilon bo malo masz juz czasu.Wspolczuje niewiedzy i braku empatii.I wy sie nazywacie bogatymi,a biedni jestescie jak drzewo wyschle i zagrzybione.Tak was widac i takimi bedziecie na zawsze,nawet plesn nie bedzie chciala na waszych truchlach sie osiasc.

Portret użytkownika MiamiVibe

Brawo. A teraz niech

Brawo. A teraz niech nienachlany ludzki, cywilizowany pasożyt zdycha w męczarniach dusząc się, przez swój niepohamowany żer. Ja się nie przejmuję tym pożarem, mogę umierać choćby teraz, nic mnie tu nie trzyma. Niech pożarem przejmują się karierowicze, benefincjenci 500+, rodziny z dziećmi, socjaliści, bogacze, czy tam inni chcący ajfony, auta, wille, kupę kasy itd.  

Portret użytkownika 3plabc

Brawo Brazylia!!! Wzrost

Brawo Brazylia!!! Wzrost średniej temperatury o 2 stopnie do 2040, a nie 2100 jak durnie naukowcy ostrzegali! Teraz wszystkie kraje świata powinna zbojkotować Brazylię i jej gospodarkę za to, że ich polityka ekologiczna niszczy całą planetę, a klimat zacznie zmieniać się jeszcze szybciej. Prędzej, czy później zresztą tych decydentów i tak wystrzelają za to co robią na ziemi, a już zaczynają maksymalnie przeginać pałę.

Portret użytkownika Ahimsa

Dokladnie tak. W zeszlym roku

Dokladnie tak. W zeszlym roku podczas pobytu w Brazylii, rozmawialismy z paroma Brazylijczykami; byli swiecie przekonani ze on bedzie chronil ich dziedzictwo ktorym sa lasy tropikalne. 

I jeden z kandydatow mial smiertelny 'wypadek'? jak sondaze zaczely wskazywac ze to on moze wygrac, a nie Bolsanaro...

Skomentuj