Rekordowe pływy zalały Wyspy Marshalla

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Niewielki pacyficzny archipelag zwany Wyspami Marshalla, został zalany przez rekordowy przypływ. Ocean wdarł się wewnątrz kraju tak znacznie, że dotarł nawet do stolicy, Majuro.

 

Silne fale sztormowe w połączeniu z przypływem spowodowały zalanie pasa startowego lotniska w Majuro. Według ekspertów za takie anomalie odpowiada ocieplanie się powierzchni oceanu, co jest równoznaczne z silniejszymi sztormami wynikającymi ze zjawiska konwekcji.

 

Mieszkańcy Wysp Marshalla maja poczucie bycia ofiarami skutków zmian klimatu. Jak sami twierdzą ich życie składa się z okresów suszy i powodzi. Władze wysp poinformowały, że to zjawiska trwałe i konieczne jest raczej zapobieganie zmianom klimatu niż ciągłe walczenie z ich skutkami. Przy tym wezwali USA, aby przejęło przywództwo zmian. Wiele z małych atoli wysp na Pacyfiku cierpi z powodu erozji wybrzeża. Czasami dochodzi aż do utraty słodkiej wody na wyspie, co jest przeważnie równoznaczne z końcem egzystencji na danej wyspie.

 

Nie sposób też nie zadać pytania czy jakiekolwiek redukcje emisji dwutlenku węgla, jakie trudem ograniczeń gospodarek sobie narzucimy, mogą mieć jakikolwiek zauważalny wpływ na globalną temperaturę. Odpowiedź nie jest rzeczą prostą, bo tak jak nie ma przekonujących dowodów na to, że to człowiek odpowiada za dominujący fragment globalnych emisji gazów cieplarnianych tak nie ma dowodów, że samoograniczanie się może ten trend odwrócić. W przypadku wyspiarzy z Wysp Marshalla lepiej jednak robić cokolwiek niż czekać i patrzyć na to jak niszczeje ich kraj

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika darmi

To chyba nie jest normalne.

To chyba nie jest normalne. Ziemia momentami się trzęsie, że hej (zawsze się trzęsła lecz nie w takich natężeniach jak od ponad roku) http://quakes.globalincidentmap.com/# , w ciągu ostatnich 3 dni byly nie wielkie trzesiania w okolicy Polkowic i Legnicy. kolo21 w dniu wczorajszym miał miejsce nieznaczący wybuch i rozbłysk dla Ziemi "Here is another couple of looks at a prominence eruption that just took place off the east limb. I also included a size comparison to planet Earth. The eruption was very quick and because of the location, should have little to no impact on our planet. Still fun to observe !"  informacje pochodzą z FB tej strony
http://www.solarham.net/ którą polecam. Wciąż mamy na tej stronie mało informacji o Słońcu.

Skomentuj