Rekordowe gradobicie w Argentynie. Z nieba leciały kawałki lodu wielkie jak kamienie 

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Gradobicie, które wystąpiło 8 lutego bieżącego roku w argentyńskich miejscowościach Carlos Paz oraz Cordoba okazuje się być rekordowym pod względem rozmiaru gradzin, które spadały z nieba. Największa znaleziona bryła lodu miała aż 23 cm średnicy!

 

Gwałtowne zjawisko atmosferyczne zaczęło się około godziny 16:30 czasu lokalnego. Początkowo spadający grad był dość niewielkich rozmiarów, ale zwiększał się w trakcie opadu i po około 20 minutach na ziemię spadały już bryły lodu mierzące po 20 cm średnicy.

Nie wiadomo jakie są straty po tym wydarzeniu, ani czy są ranni, ale niewątpliwie taki grad jest w stanie zabić człowieka. Eksperci twierdzą, że powstawanie tak wielkich gradzin jest możliwe tylko wtedy gdy silny wiatr wiejący wewnątrz burzy, porusza się z wertykalnie z dużą prędkością do 190 km/h. Wtedy właśnie jest czas na kumulację lodu skutkującą spadaniem potem tak wielkich zlepionych i nieregularnych w kształcie brył.

 

Poprzedni rekord największej gradziny pochodził z 23 lipca 2010 roku z amerykańskiej miejscowości Vivian w stanie Południowa Dakota. Wtedy największa znaleziona wtedy gradzina miała 20,32 cm średnicy i ważyła około 0,878 kg. Nowy argentyński rekord musi zostać jeszcze oficjalnie uznany przez meteorologów, ale wygląda na to, że jest to tylko formalność.


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj