Rekordowe deszcze w indyjskim stanie Radżastanie

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W maju 2023 r. indyjski stan Radżastan doświadczył niezwykłego zjawiska - rekordowych opadów deszczu, które nie miały miejsca od ponad stu lat. Departament Meteorologiczny w Indiach poinformował, że takiego tempa opadów nie zanotowano od maja 1917 roku. Obecnie agencja prognozuje kontynuację opadów oraz burze w nadchodzący weekend.

 

Radżastan to region, który słynie z tego, że jest najsuchszym i najgorętszym stanem w Indiach. W tym obszarze roczne opady wynoszą zwykle mniej niż 400 mm, a duży obszar stanu zajmuje Wielka Pustynia Indyjska. To właśnie tam, na przestrzeni lat, mieszkańcy przyzwyczaili się do panujących ekstremalnie suchych warunków klimatycznych. Gorący sezon często przynosi temperatury sięgające nawet 45 stopni Celsjusza.

 

Dlatego niezwykłe i obfite deszcze, które nawiedziły Radżastan, są wyjątkowym zjawiskiem. Opady deszczu przyczyniły się do złagodzenia skutków suszy, z jakimi zmagali się mieszkańcy tego regionu. Rolnicy, którzy przez wiele lat cierpieli z powodu braku wody, teraz z radością obserwują jak ich pola ożywają. Rekordowe opady zapewnią im dostęp do wody pitnej dla zwierząt, nawadniania upraw oraz zalanie zbiorników retencyjnych.

Opady deszczu w Radżastanie miały również pozytywny wpływ na lokalną florę i faunę. Rośliny, które wcześniej zmagały się z niedoborem wody, teraz mogą rozwijać się w pełni. Obszary trawiaste i stepowe otrzymały nowe życie, a zwierzęta, które znalazły schronienie w suchych okresach, mają teraz obfitość pożywienia.

 

Niemniej jednak, intensywne deszcze przynoszą również wyzwania i problemy. W niektórych miejscach wystąpiły powodzie, powodując zalanie obszarów mieszkalnych i prowadząc do strat materialnych. Infrastruktura drogowa i komunikacyjna również ucierpiała w wyniku silnych opadów. Władze stanowe podjęły działania w celu zaradzenia tym sytuacjom i zapewnienia pomocy potrzebującym mieszkańcom.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj