Rekordowa produkcja opium w Afganistanie

Kategorie: 

Źródło: U.S. Marine Corps

W wyniku amerykańskiej inwazji na Afganistan z 2001 roku obalono rząd Talibów. Głównym celem było schwytanie Osamy bin Ladena - domniemanego organizatora zamachów na WTC, a także wyzwolenie państwa z rąk islamistów i zniszczenie upraw opium. Za czasów Talibów, Afganistan pozostawał jednym z największych producentów narkotyków na świecie, lecz mimo wieloletniej okupacji sytuacja w kraju drastycznie się pogorszyła.

 

Przed 2001 rokiem, produkcja opium nie była tak wysoka jak po inwazji. Od 2002 roku powierzchnia upraw maku regularnie rosła a po 12 latach od wybuchu wojny osiągnęła ponad 200 tysięcy hektarów. W ostatnich latach produkcja narkotyków rośnie lawinowo - mimo obecności amerykańskich sił zbrojnych, które podobno zajmują się niszczeniem upraw.

W 2016 roku uprawy opium zajmowały 201 tysięcy hektarów powierzchni. W tym czasie wyprodukowano 4,8 tysiąca ton opium. Sytuacja w roku bieżącym wygląda fatalnie - obszar zagospodarowany pod uprawy maku wynosi obecnie 328 tysięcy hektarów, zaś produkcja narkotyków wzrosła niemal dwukrotnie i wyniosła aż 9 tysięcy ton.

 

Mak uprawiany jest na terenie całego Afganistanu i stanowi cenne źródło dochodów dla Talibów oraz miejscowych chłopów. Po kilkunastu latach od inwazji okazuje się, że "demokratyzacja" i misja stabilizacyjna tylko pogorszyła sytuację. Produkcja narkotyków jest na rekordowym poziomie a walka z islamistami nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika DIus

Co to za ściema ? Straciłeś

Co to za ściema ? Straciłeś wiarygodnośc w ułamek sekundy ...

Talibowie doszli do władzy i zniszczyli 90% upraw opium i to był główny powód dlaczego usa zaatakowało Afganistan ! Jak tylko rozprawili sie z Talibami to znów zaczęto produkować heroinę i wysyłać na cały świat.Niby u nas były jakieś więzienia CIA(hic!) , gówno prawda przemycano heroinę która w większości szła do Rosji.

A ty nagle piszesz że usa pojechało zniszczyć opium haha dobre ...

"Jeżeli planujesz życie w niebie wiedząc, że całe rzesze ludzi są i będą torturowane przez wieczność to jesteś takim samym socjopatą jak bóg którego czcisz"
Stefan Telefan I ( pierwszy
)

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Koleś myślisz że USA

Koleś myślisz że USA marnotrawili by miliardy na wojne w Afganistanie żeby przejmować produkcje dragów? CIA kontroluje cały przemysł narkotykowy w Ameryce Łacińskiej. Afganistan zaatakowali żeby kontrolować rope płynącą do Chin z Zatoki i znad Morza Kaspijskiego. Spójrz sobie na mape Azji

 

Portret użytkownika vici

Przed inwazją na Awganistan

Przed inwazją na Awganistan 80% heroiny trafiało na rynek amerykański z południowej ameryki; po inwazji na awganistan 80% heroiny na rynku amerykańskim pochodzi z Awhanistanu! Jedno jest pewne ta wojna była o kontrolę nad heroiną ale pewnie nie tylko, jak wspomniałeś o ropę pewnie też poszło, dwie pieczenie na jednym ogniu!!!

"Jeżeli planujesz życie w niebie wiedząc, że całe rzesze ludzi są i będą torturowane przez wieczność to jesteś takim samym socjopatą jak bóg którego czcisz"
Stefan Telefan I ( pierwszy
)

Portret użytkownika Logika

Skąd wzięto tą grafikę? Brak

Skąd wzięto tą grafikę? Brak odwołania do źródła.

Widziałem inną, niestety już nie pamiętam gdzie się znajdowała. Grafika pokazywała że po dojściu talibów do władzy praktycznie zniszczono produkcę opium. Całe szczęście przybyli marins bo CIA już nie miała czym handlować, a teraz ma rekordy sprzedaży.

Skomentuj