Rekordowa gradzina w Teksasie - ekstremalne skutki gradobicia

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Niedziela, 2 czerwca 2024 roku, przyniosła ekstremalne warunki pogodowe w Panhandle Teksasu, gdzie polujący na burzę natknęli się na gradobicie, które może ustanowić nowy stanowy rekord. Podczas gwałtownej burzy, która wygenerowała również kilka krótkotrwałych tornad, znaleziono grad o średnicy co najmniej 15 cm. Gradzinę odkryto w pobliżu Vigo Park w Teksasie, a jej rozmiary mogą ustanowić nowy rekord stanu, pod warunkiem weryfikacji przez Biuro Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Lubbock.

 

Gradzinę znaleźli Val i Amy Castor, łowcy burz związani z News 9 w Oklahoma City. Znaleźli ją około 16 km na północny zachód od Zbiornika Mackenzie w wiejskim hrabstwie Swisher, 4.8 km na północny zachód od Vigo Park. Castorowie udokumentowali swoje znalezisko, porównując je do 16.5 cm puszki Monster Energy. Val Castor później opublikował na Facebooku, szacując wielkość gradziny na 18 cm długości.

 

Jeśli te wymiary zostaną potwierdzone, gradzina ta może przewyższyć obecny rekord Teksasu, wynoszący 16.3 cm, ustanowiony w pobliżu Hondo 28 kwietnia 2021 roku. Narodowy rekord USA wciąż pozostaje przy gradzinie o średnicy 20.3 cm, znalezionej w pobliżu Vivian, 23 lipca 2010 roku, która ważyła prawie 0.91 kg.

Odkrycie tak dużej gradziny ma znaczenie nie tylko dla statystyk meteorologicznych, ale także dla zrozumienia dynamiki i intensywności burz w regionie. Grad o tak dużej średnicy może powodować znaczne szkody materialne, niszcząc uprawy, budynki i pojazdy. Weryfikacja znaleziska przez NWS będzie kluczowa, aby oficjalnie potwierdzić jego rekordowy status.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj