Rekordowa anomalia na biegunie południowym

Kategorie: 

google images

25 grudnia 2011 roku, o godzinie 15:30 czasu lokalnego, padła rekordowo wysoka temperatura na biegunie południowym: -12.3 stopnia C. Co ciekawe, ma to miejsce w roku, w którym obchodzona jest setna rocznica pierwszego zdobycia bieguna południowego przez człowieka - norweskiego polarnika Roalda Amundsena. Rekord dotyczył również dobowej temperatury, która wyniosła -19.3 stopnia C., mimo iż norma to -29 stopni C.

 

Dotychczas badania naukowe wskazywały na niewielkie zmiany zachodzące w klimacie Antarktydy. Pokrywa lodowa wokół kontynentu zamiast zmniejszać swój zasięg, podobnie jak ma to miejsce w Arktyce, systematycznie go zwiększała. Temperatura powietrza również nie podnosiła się w tempie zauważalnym. Przeszło 10-stopniowe odchylenie temperatury powietrza od normy z ostatnich 30 lat można nazwać ekstremalnym.

 

Rekordy ciepła wszech czasów padły również w pobliżu baz polarnych Henry (-10 stopni C.) oraz Nico (-8.2 stopnia C.). Nawet przy rosyjskiej bazie Wostok, znajdującej się w najzimniejszym miejscu na świecie odnotowano -19 stopni C. Zazwyczaj w grudniu jest tam o 10 stopni zimniej.

 

 

Źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/anomalia-pogodowe-na-biegunie-padl-rekord,1,4986888,wiadomosc.html

http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/110066,na-antarktydzie-rekordowo-cieplo

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Blackhawk83

Ja chciałbym zobaczyć wykres

Ja chciałbym zobaczyć wykres temperatury naszej planety począwszy od epoki dinozaurów do terażniejszości.I założe się że nie raz już takie rzeczy miały miejsce na naszej planecie.I wtedy chciałbym zobaczyć minę zwolenników teori efektu cieplarnianego.Ludzkość myśli że jak ma telewizory LED i internet w telefonach to wie wszystko o naszej planecie.Niestety to nie technologia odgrywa tu ważną rolę,tylko matka natura,a o niej nie wiemy prawie nic pomimo tych wszystkich wynalazków.

Portret użytkownika Dj Fazzman

Proszę Państwa, efekt

Proszę Państwa, efekt cieplarniany staje się faktem. W Europie też jest wyjątkowo ciepło jak na obecną porę roku. Ciekawe jak wygląda średnia temperatura na Ziemi względem poprzednich lat.

Skomentuj