Rekiny tygrysie zmierzyły największy podwodny las na ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (Arabia Saudyjska) zastosowali innowacyjną metodę badania głębin morskich. Według Nature Communications przymocowali kamery i urządzenia śledzące do płetw grzbietowych żarłaczy tygrysich.

Wielogodzinne zdjęcia dna morskiego, wykonane w ten sposób, pozwoliły dokładnie określić obszar podwodnego „lasu” glonów na Morzu Karaibskim. Wyniki pokazały, że rozciąga się na ponad 92 000 kilometrów kwadratowych - największy znany dotychczas ekosystem roślin morskich.

 

Naukowcy wyjaśniają, że badanie łąk porośniętych glonami nie jest łatwym zadaniem. Znajdują się na głębokich lub mętnych wodach i nie zawsze są widoczne dla samolotów lub satelitów. W związku z tym obszar leśny na Morzu Karaibskim długo nie mógł zostać ustalony - oszacowano go w przedziale od 160 tysięcy do 1,6 miliona kilometrów kwadratowych.

 

Nurkowie eksplorują podwodny świat podczas nurkowania, ale takie podejście jest drogie i bardzo powolne. Z kolei rekiny tygrysie to szybkie i bardzo mobilne stworzenia, które spędzają dużo czasu w zaroślach. W przeciwieństwie do ludzi nie muszą stale wynurzać się na powierzchnię. W latach 2016-2020 naukowcy przymocowali sprzęt rejestrujący do płetw siedmiu rekinów. Komory zabezpieczono biodegradowalnymi opaskami i szybko zwalnianym zawiasem. Sześć godzin później zawias zapadł się w wodzie morskiej, a kamera wypłynęła na powierzchnię, gdzie naukowcy ją przechwycili.

 

Autorzy pracy naukowej podkreślili wagę badania lasów morskich. Są domem dla wielu gatunków ryb, węży i ​​skorupiaków, zapobiegają erozji wybrzeży i są głównymi pochłaniaczami dwutlenku węgla, wnosząc istotny wkład w ochronę klimatu. Co roku całkowita powierzchnia lasów morskich zmniejsza się o 7%. Tylko Wielka Brytania straciła 90% glonów w ciągu kilku stuleci. Znając dokładnie położenie i powierzchnię lasów, można podjąć skuteczniejsze kroki w celu ich ochrony.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika b@ron

nooo... rekin tygrysi jest

nooo... rekin tygrysi jest najlepszą miarką do mierzenia lasów podwodnych ...a że pływa wte i we wte i tak do usranej śmierci to i z metra kwadratowego lasu zrobi kilometr kwadratowy zanim zdechnie z niedotlenienia

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Szl

Może Kamera służyła do

Może Kamera służyła do sprawdzania dna morskiego? Pomyślałeś że gpsem sprawdzają dokladne położenie rekina, potem dzięki kamerze widzą jakie jest dno na danej szerokość i długość geograficznej, następnie właśnie dlatego ze rekin plywa 'w te i nazat' określają jakie jest dno pod różnymi współrzędnymi w rezultacie   mogą obliczyc pole powierzchni  tego 'podwodnego lasu' lub to jak daleko sie rozciąga? 

Skomentuj