Rejonom Amazonki grozi katastrofa ekologiczna

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

wie. Naukowcy ostrzegają, że może to mieć wpływ na dynamikę złożonego systemu rzecznego i narazić tysiące unikalnych gatunków na niebezpieczeństwo.Amazonka może doświadczyć znacznych i nieodwracalnych szkód, jeśli rozbudowany program budowy zapór będzie kontynuowany. Obecnie zaplanowano powstanie 428 zapór wodnych, z czego 140 już powstało lub jest w budo

Świat może stracić najbardziej różnorodne tereny podmokłe na naszej planecie – powiedział prof. Edgargo Latrubesse z Uniwersytetu Texas w Austin. Obszar amazonki zajmuje ponad 6,1 miliona kilometrów kwadratowych i stanowi najbardziej złożony system rzeczny na Ziemi.Badania sugerują, że nacisk na energię odnawialną wzdłuż Amazonki może prowadzić do poważnych problemów. Międzynarodowy zespół naukowców jest szczególnie zaniepokojony wszelkimi zakłóceniami w ruchu osadów w rzece.

 

Osady stanowią ważne źródło składników odżywczych dla dzikich zwierząt na terenach podmokłych. Duże obawy budzą przede wszystkim dopływy Amazonki, rzeki Madery, Maranon oraz Ucayali, które są domem dla wielu unikalnych gatunków. Naukowcy ostrzegają, że wszelkie szkody mogą być nieodwracalne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika lipka

Czy jest coś co może

Czy jest coś co może powstrzymać zapędy głupich ludzi do niszczenia wszystkiego wokół siebie? Tylko potraktowanie jak mordercy i wsadzenie do więzienia ale czy ktoś widział bogacza zwanego inwestorem za kratkami.

Skomentuj