Regularne picie herbaty może odwrócić proces starzenia mózgu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Aging sugerują, że herbata może mieć korzystny wpływ na strukturę naszych mózgów. Międzynarodowy zespół naukowców zbadał w jaki sposób regularne picie herbaty może wpływać na strukturę fizyczną naszych mózgów.

Grupa wolontariuszy została poproszona o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich nawyków dotyczących picia herbaty. Następnie uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: osoby pijące regularnie herbatę oraz osoby nie pijące herbaty. Następnie osoby te przeszły skany MRI, które pokazały ich strukturę mózgu.

 

Osoby regularnie pijące herbatę miały mniejszą asymetrię półkuli, a połączenia mózgowe były bardziej równomiernie rozmieszczone między dwiema stronami mózgu. Większa asymetria jest związana ze starzeniem się mózgu. Ponadto, miłośnicy herbaty mieli silniejsze połączenia w obszarze mózgu odpowiedzialnym m. in. za planowanie przyszłości i empatię.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że picie herbaty poprawia strukturę oraz wydajność mózgu. Co więcej, badania pokazują, że herbata jest w stanie spowolnić skutki starzenia się mózgu.

 

Warto jednak pamiętać o innych, współistniejących czynnikach. Skłonność do picia dużej ilości herbaty może być powiązana z innymi elementami wpływającymi na mózg. Na przykład, towarzyskie osoby mogą pić więcej herbaty podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną, a ta towarzyskość może mieć pozytywny wpływ na strukturę mózgu.

 

Chociaż regularne picie herbaty z pewnością nie zaszkodzi, potrzebne są dokładniejsze badania, aby naprawdę ustalić, jakie mogą być jej zalety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika paweł13

Badania na zamówienie

Badania na zamówienie producentów herbaty? Jak zwykle podają połowiczne informacje. A co piła druga grupa osób niepijąca herbatę? Naprawdopodobniej byli to namiętni kawosze i tu może być odpowiedź. W Anglii  (i też na tej stronie "Zmiany na Ziemi" )był artykuł, że 'naukowcy' przeprowadzili badania na symulatorach jazdy i stwierdzili, że osoby pijące rano kawę powodują mniej wypadków drogowych w porównaniu z grupą, która nie wypiła kawy. A co wypiła druga grupa? - nic. A wystarczyło dać im herbatę lub filiżankę gorącej wody a wyniki byłyby podobne. Te drugie badania były prawdopodobnie na zamówienie producentów kawy. Kocham logikę. 

Portret użytkownika Robaczkowa

Ja mam takie hobby, że czytam

Ja mam takie dziwne hobby, że czytam sobie w necie różne nowe badania medyczne. Oczywiście tłumaczę automatycznie. Czytałam też o tej herbacie. Niestety pominięto tu jeden ale bardzo ważny szczegół. Herbata działa pozytywnie na mózg ale jedynie w przypadku mężczyzn. Na kobiety nie wiadomo dlaczego nie ma takiego działania. Niestety!

Portret użytkownika okinawa

Dlatego można nabyć czarną

Dlatego można nabyć czarną herbatę ekologiczną liściastą np. polskiej firmy Dary Natury. Poza tym polecam poczytać o kombuchy (grzyb herbaciany), to dobrodziejstwo, jakich niewiele. Książka np. Gunther Frank "Kombucha...".

Skomentuj