Referendum w Szwajcarii - mieszkańcy nie popierają wypłacania dochodu gwarantowanego

Kategorie: 

Źródło: Flickr/ND Strupler/CC BY 2.0

Od kilku miesięcy zapowiadano pierwsze na świecie referendum w sprawie wypłacania gwarantowanego dochodu podstawowego dla wszystkich mieszkańców Szwajcarii. Głosowanie odbyło się 5 czerwca i okazało się, że większość ludzi jednak nie poparło tego pomysłu.

 

 

Po podliczeniu wszystkich głosów ustalono, że prawie 77% Szwajcarów zagłosowało na "nie". Dochodu gwarantowanego nie popierały nawet władze tego państwa. Zwolennicy proponowali wypłacanie 2500 franków szwajcarskich (10 tysięcy złotych) na osobę dorosłą oraz 625 franków szwajcarskich na każde dziecko. Uznano jednak że takie rozwiązanie może osłabić państwową gospodarkę.

 

Oszacowano, że każdego roku na pokrycie podstawowego dochodu gwarantowanego należałoby przeznaczyć ponad 200 miliardów franków szwajcarskich, co mogłoby wręcz zniechęcić wielu pracowników do wykonywania swoich obowiązków. Prawicowa Partia Ludowa ostrzegała również, że wypłacanie co miesiąc gwarantowanej sumy pieniędzy może sprawić iż miliony ludzi zechce zamieszkać w tym kraju.

 

Szwajcaria jest więc pierwszym państwem w którym doszło do referendum w tej sprawie. Warto jednak dodać, że coraz więcej krajów zaczyna interesować się gwarantowanym dochodem podstawowym - władze Finlandii rozważają wdrożenie pilotażowego projektu, w ramach którego wypłacane będą pieniądze konkretnej grupie ludzi która osiąga najmniejsze przychody. Podobne plany mają władze holenderskiego miasta Utrecht.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Polakk

Taki gwarantowany dochód

Taki gwarantowany dochód należy wprowadzić w Polsce. Oczywiście kasa ma zostać stworzona przez NBP a nie pożyczona od lichwiarzy ani ukradziona jako podatki. Taki dochód zwiększy siłę nabywczą narodu, ożywi produkcję, zlikwiduje bezrobocie.

Portret użytkownika Commander

W rozwinieciu nazwy NBP jest

W rozwinieciu nazwy NBP jest tylko jedno prawdziwe slowo "bank". Polacy sa wyrobnikami a zyski z naszej pracy zgarniaja inni, nie ma zadnych szans na najmniejszy dochod gwarantowany. Obudz sie i zapier* bo nic za darmo nie dostaniesz. 

Portret użytkownika inzynier magister

Trzymajmy kciuki za Anglików

Trzymajmy kciuki za Anglików żeby im nie sfałszowali referendum brexitowego ! Tak jak u nas pseudo PSL z wynikami wyborów !  Właściwie to powinniśmy się modlić żeby Anglicy nie dali się szwabskiej UE, żeby wyszli z eurokłchozu i rządzili się po swojemu ! "Opublikowane w poniedziałek trzy sondaże są zgodne: przewagę przed czerwcowym referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię mają zwolennicy takiego rozwiązania. Na ponad dwa tygodnie przed dniem, w którym Brytyjczycy stawią się przy urnach, sondaż przeprowadzony przez firmę ICM mówi o sześciopunktowej przewadze popierających tak zwany Brexit (53:47). Według badań YouGov, mają oni przewagę 4 punktów procentowych (45:41), zaś według telewizji ITV – zaledwie dwa (43:41). Wymienione sondaże łączy jedno – wszystkie zostały przeprowadzone za pośrednictwem internetu" http://www.pch24.pl/jednak-brexit--sondaze-po-stronie-zwolennikow-wyjscia-wielkiej-brytanii-z-ue,43773,i.html#ixzz4AochblrF

PiS powinien szybko robić komisje śledcze i ujawniać przekręty folksdojczów !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Kluczniik

Anglicy patrzą na brexit

Anglicy patrzą na brexit przez pryzmat dumy narodowej czyli rządzą się emocjami a emocje w tych sprawach to najgorszy doradca . przynależność do EU to małżeństwo z rozsądku a nie z miłości. BMW, Rolls royce, Toyota, nissan, Siemens i inni zapowiedzieli, że brexit będzie się wiązać z zamykaniem fabryk i zwolnieniami.

Obecnie nie ma żadnych państw niezależnych. I nawet jak UK wyjdzie z unii to dalej będzie zależne od innych. Większość ludzi na wyspach którzy chcą wyjść to niestety są ludzie nie mający pojęcia o ekonomii. A tak naprawdę to gospodarka uk jest ściśle związana z gospodarką EU a odwracanie się na pięcie od rynku EU jest skrajnym debilizmem.

Portret użytkownika Kluczniik

Szwajcaria nigdy nie miała

Szwajcaria nigdy nie miała być w EU. A teraz pomyśl dlaczego, i nie chodzi o produkcję zegarków czy turystykę a o banki. A teraz pomyśl czym może zabłysnąć UK jak wyjdzie z EU - węglem którego nikt nie kupi, produkcją najdroższych na świecie statków, kozim serem czy może ofertą deszczowych wakacji. Poczytaj sobie jakie sektory gospodarki napędzają PKB w UK.

Portret użytkownika dwdf

szwajcarska demokracja

szwajcarska demokracja bezpośrednia okazuje się lepsza od parlamentu. W szwajcarii referenda odbywają sie non stop. Co kwartał są ogólnokrajowe referenda. W referendach przepadają dziwne ustawy np by móc sobie odpisać od podatku budowę domu. Renciści i studenci nie mają zadnych ulgowych przejazdów kolejami. (Koleje są prywatne ale w posiadaniu państwa). Upadła też inicjatywa wzmocnienia praw w polityce zagranicznej. We Szwajcarii każdą umowę miedzypaństwową można odwołać w referendum w ramach veta. Zbiera się podpisy 50 tys osób czyli 2% uprawnionych do głosowania, odbywa sie referendum i umowa miedzypaństwowa zostaje unieważniona. W referendum odrzucono też zmiany w systemie Kas Chorych. Referenda odbyły sie też w sprawie np. bezpiecznych mieszkań na starość czy też w sprawie biernego palenia tytoniu, promowania muzyki wśród młodzieży. Kantony dodatkowo też przeprowadzają własne referenda. Ogólnokrajowe często upadają bo Szwajcarzy nie lubią narzucania praw z góry. W Polsce aktualna jest "Inicjatywa 118". My też mamy prawo mówić co chcemy a nie słuchać tego co jest dla nas najlepsze. Pozdrawiam z Aero.

Strony

Skomentuj