„Rebelia przeciw reniferom" w środkowej Finlandii

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Ostatnio renifery denerwują mieszkańców środkowej Finlandii. Finowie z centralnej części kraju prowadzą kampanię przeciwko reniferom w sporze z tradycyjnymi pasterzami. Ludzie, żyjący w Ostrobotni  Północnej i w regionie Kainuu chcą ściślejszych restrykcji dla hodowców, ponieważ twierdzą, że zwierzęta na wolnych wybiegach niszczą uprawy, lasy i szkodzą życiu obywateli.

 

Podczas, gdy rdzenni Sámi używają tradycyjnych obszarów pasterskich na północy kraju, ludzie żyjący na południu Laponii chcą ściślejszej kontroli nad zwierzętami. Niezadowoleni zaczęli zwracać się do mediów społecznościowych, aby zająć się to sprawą.

 

Kontrowersje narastają od lat, ale protesty przybrały na sile po tym, jak Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa ogłosiło niedawno badanie dotyczące regulacji stad reniferów, donosi portal internetowy Aamulehti. Jedna z uczestniczek kampanii, Helena Hietarinta, powiedziała, że wielu mieszkańców boi się mówić o reniferach ze strachu przed groźbami i odwetem. Jednak grupy reprezentujące pasterzy reniferów twierdzą, że oni również mają do czynienia z nadużyciami i aktami wandalizmu.

„Ludzie nie dbają o swoje stada, zgodnie z obowiązującym prawem” - mówi Hietarinta. „Zamiast tego pasterze rażąco naruszają prawa konstytucyjne innych pod wieloma względami".

Czy renifery są częścią naturalnego porządku, czy też stanowią uciążliwość dla lokalnych właścicieli ziemskich? Zgodnie z obowiązującymi przepisami renifery na obszarach pasterskich mają swobodę poruszania się, ale nie powinny mieć dostępu do gruntów rolnych lub leśnych bez pozwolenia właściciela gruntu.

 

Poza północną ojczyzną Sámi, hodowcy reniferów są zobowiązani do budowania ogrodzeń, w których trzymają swoje zwierzęta i są odpowiedzialni za szkody wyrządzone prywatnym właścicielom.

 

Problem reniferów podzielił fińskie media społecznościowe. Jeden z czytelników Aamulehti pisze, że „renifer jest wielkim diabłem, denerwuje mnie, że renifery są wykorzystywane do marketingu turystycznego. Chciałbym, aby to było absolutnie zakazane". Inni uważają, że zdziesiątkowanie stada reniferów zakłóciłaby porządek naturalny: „Jeśli renifery zostaną usunięte z lasu, wiele wilków, niedźwiedzi i innych zwierząt umrze z głodu lub będzie odwiedzać gospodarstwa i zagrody, aby zjadać nasze psy i koty".

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

 A u na, PIS chce zakazać

 A u na, PIS chce zakazać uboju rytualnego, a PO i KK są przeciwne wprowadzenia takiego zakazu. 

  „Podcięcie gardła przytomnemu zwierzęciu wymaga jego krępowania, co powoduje silny stres, a często uszkodzenia ciała. Krępowanie zwierzęcia połączone z odwracaniem go do góry nogami w tzw. klatkach obrotowych, sprzyja wlewaniu się krwi i zawartości żołądka do przeciętej tchawicy konającego zwierzęcia. W przypadku owiec utrata przytomności następuję po ok. 10 sekundach, u krów może to trać nawet kilka minut.                                                                       

Inicjatywa wprowadzenia zakazu uboju rytualnego, wyszła od posła PIS-u pana Krzysztofa Cabańskiego, który uzyskał dla swojej inicjatywy, mocne poparcie Jarosława Kaczyńskiego.                Przeciwny wprowadzeniu Ustawy, jes Kościół Katolicki i PO.                                                                                                                                                                                                             Paweł Suski z PO, członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt:      

 

 

 Cierpienie zwierząt nie ma barw politycznych i moglibyśmy się porozumieć, ale nie zgodzimy się na zaostrzenie przepisów w sprawie uboju rytualnego. Zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń i konfliktu na linii Polska-Izrael. Nie należy pogarszać sytuacj

 Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, tak uzasadnił sprzeciw KEP dla wprowadzenia zakazu uboju rytualnego na terytorium RP:

 Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca uwagę na to, że w całej wielowiekowej historii prawodawstwa polskiego nigdy nie było kwestionowane prawo do wolności religijnej, w tym prawo do zachowania własnych tradycji i zwyczajów. Prezydium KEP podziela troskę żydowskich gmin wyznaniowych oraz wyznawców islamu o zachowanie i realizację podstawowych praw wolności wyznania i kultu. Do nich należy również prawo do zachowania swoich obyczajów, w tym rytualnego uboju zwierząt

Portret użytkownika dziadek ze wsi

Ludzie nie wiedzą. Rabin

Ludzie nie wiedzą. Rabin wyciąga jeszcze takim francowatym haczykiem żyłkę. Kto to raz zobaczy to ma dość. Wilki hieny i sępy w porównaniu z plemieniem nietykalnych to są urocze stworzonka.

Portret użytkownika figa

Sceptyku , pięknie mieszkasz

Sceptyku , pięknie mieszkasz ! W pierwszym odruchu chcialam sie do Ciebie wprowadzić , ale przypomniałam sobie slynny na internecie skecz ,,Domek w Karkonoszach '' i ......wolę podziwiać z daleka ! Pozdrawiam serdecznie ! Ale widok to ty masz......pikny !

Portret użytkownika sceptyyk

Tym miejskim ćwokom nawet

Tym miejskim ćwokom nawet zwierzęta przeszkadzają. Od kwietnia do pażdziernika, mam codzienne odwiedziny około ośmiuset owiec. Pewego dnia, uznałem, że już mam dosyć codziennego sprzątania ich gówiem, w ilości polowy taczki  i odgrodziłem się płotem  :)  Owieczki się wypasają, ja mam luzik i wszyscy jesteśmy zadowoleni :)                                                                                                     

Portret użytkownika sceptyyk

Witka  :)  Jak się tu ogarnę

Witka  :)  Jak się tu ogarnę z tym wszystkim, to wykombinujemy jakiegoś zlota  :)  Przez wiele lat pracy w syfie, przy wszelkiej maści reaktorach przemysłowych, marzyłem, że kiedyś muszę to odmienić... I udało się  :)  majpiękniej jest przed wschodem i zachodem Słońca  :)  Siadam na tarasie i ... Piękna ta nasza Polska :)  Pozdrówka  :)  

Strony

Skomentuj