Raport WWF ostrzega, że Unia Europejska zużywa za dużo zasobów naturalnych Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowszy raport Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) oraz amerykańskiej organizacji Global Footprint Network ostrzega, że Europejczycy prowadzą nieekologiczny tryb życia – emitują za dużo dwutlenku węgla, zużywają zbyt duże ilości drewna, za dużo jedzą, a nawet zajmują zbyt dużą przestrzeń. Ekolodzy twierdzą, że Europa w nieproporcjonalny sposób przyczynia się do wyczerpywania zasobów naturalnych Ziemi.

 

Raport głosi, że gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi wywierali tak samo negatywny wpływ na środowisko co przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej to już 10 maja, czyli w nieco ponad 4 miesiące, ludzkość wykorzystałaby zasoby naturalne, które teoretycznie powinny nam wystarczyć na cały rok. Oznacza to, że nasza cywilizacja wciąż zużywa więcej surowców naturalnych, niż Ziemia jest w stanie odnowić.

 

Każdego roku, eksperci ustanawiają tzw. Dzień Długu Ekologicznego. Jest to dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania. Autorzy najnowszego raportu uznali więc dzień 10 maja jako Dzień Długu Ekologicznego Unii Europejskiej, wskazując przy tym na winę Europy w nadużywaniu zasobów naturalnych Ziemi. Dla porównania, w 2018 roku, Dzień Długu Ekologicznego dla całego świata przypadał 1 sierpnia.

Dokument głosi, że UE wykorzystuje ponad dwa razy więcej surowców, niż tamtejsze ekosystemy są w stanie odnowić. Nasz kontynent zużywa niemal 20% „zdolności biologicznej” Ziemi, choć zamieszkuje go zaledwie 7% światowej populacji. W raporcie zaznaczono, że Unia Europejska powinna w ciągu dekady zadbać o ochronę środowiska i do 2040 roku niemal całkowicie ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

 

W zeszłym tygodniu, w Rumunii odbył się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Osiem państw członkowskich poparło inicjatywę osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku, jednak inne kraje, w tym Niemcy, Polska i Włochy, odrzuciły propozycję.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika epuzer

W artykule czytamy, że

W artykule czytamy, że europejczycy "za dużo jedzą". Nie sądzę, że jest to prawdą. Jeżeli dużo jedzą to musieliby dużo pierdzieć, a z tego co zaobserwowałem Amerykanie pierdzą więcej i publicznie. A tak nawiasem mówiąc to nawet przy kobietach drapią saię po jądrach - też widziałem.   

Portret użytkownika Px

Jeszcze nigdy raprort nie

Jeszcze nigdy raprort nie spowodował rozwiązania.A papier przyjmie wszystko.W następnym jest szansa dowiedzieć się że wszystkiemu winni Polscy a w opracowaniu naukowym .... jedynym skutecznym rozwiązaniem jest pozbycie się.Wzorem z ostateczne rozwiązanie kwestii polaków.Czy podmiana populacji nie jest preludium do tego.Czy trole już gotowe?Macie coś na żer.Potrzebujecie przecież kasy.Prawda nie jest dla was.

Portret użytkownika euklides

Gdyby ktoś nie wiedział

Gdyby ktoś nie wiedział badania sponsorowała sama UE.

Proponuję zrobić badanie, ile zasobów zużywałaby ziemia gdyby każdy pławił się w luksusie jak pasożyty z Brukseli, marnujący drzewa na zapiski kretyńskich, uprzykrzających życie dyrketyw, zużywających paliwo na nikomu niepotrzebne delegacje i podróże, zużywający energię elektryczną na oświetlenie swojej pustej, bezcelowej egzystencji. Ile można by zaoszczędzić zasobów gdyby nie te trujące, toksyczne pasożyty nie wytwarzające kompletnie nic wartościowego?

Portret użytkownika baca

unia europejska zużywa papier

unia europejska zużywa papier? hm... chyba chodzi o ten pociąg dokumentów który dwa razy w tygodniu jest napełniany papierami tłumaczonymi na siedemset europejskich języków plus jidish, który je wozi z brukseli do strasburga tam i z powrotem żeby za parlamentarzystami nadążyć...

ale to jeszcze nic.... polska półmilionowa armia urzędników produkuje co tydzień siedem pociągów bezwartościowego papieru - a sam sejm przyklepuje jak leci pół pociągu ustaw tygodniowo - ustaw których nik nawet on nie czyta Smile

tym papierem mozna by ogrzać i zaopatrzyć w prąd do końca stulecia całą Europę włącznie z zaproszonymi przez Makrelę gościami którym jest dwa razy zimniej niż reszcie

 

Portret użytkownika Maryjan_66

Na miejscu urzędników UE

Na miejscu urzędników UE podpiąl bym to pod mowę nienawiści i wydal odpowiednią rezolucję piętnującą takie zachowania. Wydrukować ją potem we wszystkich językach państw członkowskich, dwustronnie, na ekolgicznym papierze i sprawę zamknąć.

Skoro amerykanie mowią, że europejczycy za dużo jedzą , znaczy to ni mniej ni więcej, że amerykanie za mało wydają na zbrojenia.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Skomentuj