Rakotwórcze substancje w płatkach śniadaniowych. Czy Monsanto znowu będzie w kłopotach?

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Mike Mozart/CC BY 2.0, pixabay.com, EWG

Spożywanie produktów zbożowych może nie być tak zdrowe, jak dotychczas sądzono. Niebezpieczne dla zdrowia ilości glifosatu zostały znalezione w popularnych produktach zbożowych. W niedawnych badaniach przeprowadzonych przez Environmental Working Group (EWG) stwierdzono niebezpieczne ilości glifosatu w wielu płatkach śniadaniowych i innych przetworach z pszenicy.

W badaniu przetestowano 29 różnych produktów na bazie zbóż. Wszystkie z wyjątkiem pięciu produktów wykazały obecność niebezpiecznego dla zdrowia glifosatu. Związek ten jest głównym składnikiem herbicydów takich jak Roundup i został oznaczony jako substancja rakotwórcza przez Światową Organizację Zdrowia.

Raport ten ukazał się tydzień po tym, jak gigant przemysłu chemicznego Monsanto decyzją sądu musiał wypłacić 289 milionów dolarów odszkodowania. Pozew został wystosowany przez chorego na raka pacjenta, którego nowotwór mógł rozwinąć się za sprawą rakotwórczych substancji znajdujących się w herbicydach używanych przez Monsanto. Według USA Today, setki podobnych spraw zostały wniesione przeciwko Monsanto i obecnie są rozpatrywane przez sądy.

 

Według badań, prawie trzy czwarte badanych próbek miała stężenie glifosatu powyżej 160 cząstek na miliard (ppb). Zdaniem EWG jest to zawartość niebezpieczna dla zdrowia. Pełna lista przebadanych produktów zbożowych znajduje się na oficjalnej stronie EWG.

Już jakiś czas temu ustalono, że glifosat przedostaje się do ludzkiego krwiobiegu gdzie pozostaje przez bliżej nieokreślony czas. W Kanadzie przeprowadzono analizy, które wskazały, że środek ten odpowiada za liczne wady rozwojowe płodów. Podobne badania przeprowadzono również w Ameryce Południowej, gdzie do dzisiaj chętnie korzysta się z pomocy glifosatu w uprawach GMO. Tam także zwrócono uwagę na wady rozwojowe zwierząt, które zaczęły spożywać zmodyfikowane genetycznie rośliny odporne na ten środek.

 

Firma Monsanto to wiodący koncern biotechnologiczny posiadający patenty na takie związki chemiczne takie jak Agent Orange stosowany w Wietnamie, czy słynny pestycyd DDT, który - o ironio - został wycofany właśnie dlatego, że gromadził się w organizmach żywych. Podobny los może też kiedyś spotkać glifosat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika etam

Dobra, napisze coś od siebie.

Dobra, napisze coś od siebie. Może wiecie lub nie , ale nasi kochani rolnicy używają tego gówna do dosuszania ziarna. Przed samymi zbiorami pryskają i takie i roślinki pięknie się odwadniają. Zbieraja ziarno i praktycznie nie suszą w suszarniach tylko wio do skupu. Lekka robota i taniej. Wszystkie zboża także niestety i gryka jest tak traktowana.

Portret użytkownika ARTUR

I cóż można powiedzieć w

I cóż można powiedzieć w temacie ? 7 niedorozwojów którzy produkują prawie całą żywność świata w swoich fabrykach od dziesięcioleci z premedytacją zabija i kaleczy ludzi dla swoich dolarów . Sprawę może załatwić jedynie śmierć milionów ludzi lub ogólnoświatowe powstanie w celu przywrócenia godności człowiekowi i przyrodzie która może wykarmić wielokrotnie więcej ludzi niż obecnie o ile nie będzie niszczona .

Portret użytkownika Takitam

"Niebezpieczne dla zdrowia

"Niebezpieczne dla zdrowia ilości glifosatu". Nie ma bezpiecznej ilości dla zdrowia tej toksyny. A jak ma jej w zbożu nie być skoro rolnicy oprócz tego że opryskują glebę przed zasiewem przeciwko chwastom, to jeszcze opryskują zboże przed żniwami by wysuszyć w ten sposób ziarno. To samo robi się z rzepakiem. EWG sprawdziło płatki śniadaniowe - a ja bym proponował by sprawdziło nasze pieczywo. Roślina w przeciwieństwie do zwierząt chodowlanych nie ma narządów wydalniczych, więc co roślina "zaśsie" - to już w niej zostanie. Wszyscy w tym temacie piszą o firmie Monsanto, zapomina się tylko o tym że patent Monsanto na glifosat już wygasł i w tej chwili wiele firm - również polskich produkuje ten syf na bazie glifosatu pod innymi nazwami niż osławiony już Roundup. Na polskim rynku rynku jest tego sporo.

Portret użytkownika MiamiVibe

,, " Dlatego mówię wam: Nie

,, " Dlatego mówię wam: Nie troszczcie się o wasze życie, co będziecie jeść albo co będziecie pić, ani o wasze ciało, w co będziecie się ubierać. Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż ubranie? " - Mateusz 6:25 UBG "

To cytat biblijny z linka, który udostępniłeś w komentarzu. Tak się chwilę zatrzymałem przy tym cytacie i doszedłem do wniosku, że tak właśnie się programuje wyznawców, aby żyli w biedzie i upokorzeniu, a jak wiadomo takimi się najlepiej steruje. ,,Czyż życie nie jest czymś więcej niż pokarm, a ciało niż ubranie?" Być może, ale pokarm jednak podtrzymuje to życie, a ciało trzeba czymś przykryć Smile Bez tego czeka śmierć, czy tego właśnie pragnie bożek ? Śmiem twierdzić, że tak. A śmieszkowi Mateuszowi proponuję przebiec się na golasa i głodniaka w zimie Smile

Portret użytkownika Tomasz 123

Do MiamiVibe.Biblia

Do MiamiVibe.Biblia Tysiąclecia Ewangelia Mateusza 6;25-27:" (25) Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? (26) Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? (27) Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia?".Nasladowcy Jezusa Chrystusa mają się NIE ZAMARTWIAĆ o wymienione rzeczy(w czasach Jezusa ubrania były dosć drogie,żywnosć zresztą też),a nie leżeć pod gruszą i czekać, aż Bóg Jehowa(Jahwe) zrzuci im ekskluzywne ciuchy z niebios.         O tych sprawach mówi 2 list do Tesaloniczan 3;10-12;"(10) Albowiem gdy byliśmy u was, nakazywaliśmy wam tak: Kto nie chce pracować, niech też nie je! (11)Słyszymy bowiem, że niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. (12) Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli. Prawdziwi chrzescijanie mają pracować i dbać o swoją rodzinę ,także pod wzgledem materialnym.

Portret użytkownika MiamiVibe

No to jak w końcu ? Ma

No to jak w końcu ? Ma troszczyć się o byt rodziny i pracować, ale nie przejmować się by zapewnić im niezbędne rzeczy do przeżycia jak jedzenie i oddzienie, bo po prostu jezus chrystus ? Ale to i tak wynika z tego wszystkiego że jahwe zrzuci im z nieba wszystko Smile W końcu w biblii jest napisane: Proście usilnie o co chcecie, a będzie wam dane... ja to widzę tak, że prosić można żydowskiego bożka o cokolwiek, a odpowiada zawsze cisza. Chociaż gdyby się zastanowić jahwe daje wszystko, ale plemieniu żmijowemu, bo dają mu to czego chce, czyli krwi i cierpienia innych ludzi

Strony

Skomentuj