Rafy koralowe są zagrożone wyginięciem, wciąż jednak można je uratować

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Naukowcy poświęcili dwa lata na opracowanie modelu komputerowego, dzięki któremu będzie można przewidzieć przyszłość raf koralowych. Przedstawia on w jaki sposób rafy funkcjonują, opierając się o setki badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich czterech dekad. Model połączono z istniejącymi modelami klimatycznymi, by przewidzieć równowagę sił pozwalających na dalszy rozwój raf, oraz siły takie jak huragany, które je uszkadzają. Wyniki badań zostały opublikowane w ostatnim numerze Current Biology.

 

Peter Mumby z uniwersytetu w Queensland powiedział, że najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie węglanów. Model komputerowy pokazuje, że taka przyszłość jest możliwa tylko przy skutecznej ochronie i asertywnych działaniach przeciwko emisjom gazów cieplarnianych. Wysiłki zmierzające do ograniczenia zanieczyszczenia i przełowienia są uzasadnione, chociaż niektórzy uważają, że problem zmian klimatycznych jest tak wielki, iż lokalne zarządzania nie mają sensu.

 

Zespół naukowców podkreśla jak ważne jest ratowanie raf koralowych - są domem dla jednej czwartej świata zwierzęcego żyjącego w oceanach. Setki milionów ludzi na całym świecie jest zależna od ryb jako artykułów spożywczych, które są łowione właśnie w rejonach występowania koralowców. Ponadto, rafy koralowe to unikalne źródło półproduktów stosowanych w przemyśle farmakologicznym.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1112843551/coral-reefs-in-danger-but-not-hopeless-051013/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Flesz7

Przestańcie niszczyć rafy to

Przestańcie niszczyć rafy to same doskonale dadzą sobie radę. Powstały bez pomocy człowieka i bez tej pomocy przetrwają. Ba, ale trzeba by było skończyć z dewastacją środowiska, a na to korporacja nie pozwoli. Walczy się ze skutkami a nie z przyczynami. Bezsens.
Ratujmy to, ratujmy tamto... Może przestańmy po prostu niszczyć?
To tylko jeden z przykładów. A oklepuje się go odkąd pamiętam. 15 lat temu słyszałem o wymierających rafach koralowych.

New World Disorder

Skomentuj