Radioteleskopy SETI poszukiwały obcych w pobliżu tajemniczej gwiazdy

Kategorie: 

Źródło: Seth Shostak/SETI Institute
W ostatnim czasie badacze nieba byli niezwykle zainteresowani odległą gwiazdą KIC 8462852, która znajduje się w gwiazdozbiorze Łabędzia. Dane uzyskane przez teleskop kosmiczny Kepler w latach 2009-2013 dawały naukowcom do zrozumienia, że w pobliżu tej gwiazdy, według jednej z teorii, znajdują się tajemnicze obiekty należące do obcej cywilizacji.

 

Aby lepiej zrozumieć fenomen KIC 8462852 cofniemy się nieco w czasie. Już w 2011 roku ogłoszono, że odkryto dziwne, nieregularne spadki jasności gwiazdy. Spekulowano iż przyczyną tego może być chmura materii, która ciasno okrąża to ciało niebieskie. Szybko jednak pojawiły się inne teorie a najwięcej kontrowersji wywołała ta, która tłumaczyła to zjawisko obecnością obiektów należących to inteligentnej cywilizacji.

 

We wrześniu bieżącego roku uczeni z Cornell University opublikowali wyniki badań z których wynika, że spadki jasności KIC 8462852 sięgają czasem nawet 20%. Podano również, że prawdopodobnym winowacją tego zjawiska są pozostałości po kometach. Jest to zatem jedynie prawdopodobieństwo, więc uczeni oczywiście mogą być w błędzie a w takich sytuacjach w ludzkich głowach rodzą się bardzo różne pomysły.

KIC 8462852 w podczerwieni i ultrafiolecie - źródło: NASA

Tajemniczy i nieregularny spadek jasności gwiazdy, która znajduje się ponad 1400 lat świetlnych od nas, próbowano wyjaśniać na różne sposoby. W zeszłym miesiącu Jason Wright, astronom z Pennsylvania State University przyznał na łamach magazynu The Atlantic, że jest to coś niesamowitego i wciąż nie wiemy co tak naprawdę powoduje ten spadek jasności. Wtedy naukowiec powiedział coś, co wywołało niemałą burzę w internecie.

"Gdy Tabetha Boyajian pokazała mi dane, byłem zafascynowany tym jak szalenie to wyglądało. Obcy zawsze powinni być ostatnią hipotezą braną pod uwagę, ale to wyglądało tak jakby rzeczywiście było dziełem obcej cywilizacji" - powiedział Jason Wright.

Media natychmiast podchwyciły jego wypowiedź i niektórzy naprawdę zaczęli wierzyć, że w pobliżu KIC 8462852 możemy odkryć zaawansowaną cywilizację pozaziemską. Jason Wright uważa, że spadki jasności gwiazdy mogą powodować sztuczne urządzenia do pozyskiwania energii. Naukowiec nawiązał do tzw. Sfery Dysona, którą po raz pierwszy opisał fizyk i futurolog Freeman Dyson w 1959 roku. Jest to hipotetyczna megastruktura, która otacza gwiazdę w celu pozyskania jak największych ilości energii.

Źródło: Ed629, BeŻet/Wikimedia Commons

Wiemy zatem o istnieniu gwiazdy która być może skrywa przed nami pewien sekret. Aby dowiedzieć się czy mamy do czynienia z obcą cywilizacją, naukowcy pracujący dla programu SETI postanowili wykorzystać do swoich badań zespół radioteleskopów Allen Telescope Array. Przez ponad dwa tygodnie były one skierowane w kierunku gwiazdy KIC 8462852.

 

Specjaliści poszukiwali dwa rodzaje sygnałów radiowych. Wykrycie sygnałów wąskopasmowych oznaczałoby, że tamtejsza cywilizacja informuje "innych" o swojej obecności. Natomiast sygnały szerokopasmowe mogłyby wskazywać na aktywność technologii obcych, czyli urządzeń które otaczają gwiazdę i pozyskują z niej energię.

 

Poszukiwania sygnałów radiowych trwały kilkanaście dni ale nie udało się ich znaleźć. Czy można zatem wykluczyć istnienie inteligentnej cywilizacji w pobliżu gwiazdy KIC 8462852? Na dzień dzisiejszy wciąż bardzo niewiele o niej wiemy i tak naprawdę wszystko jest jeszcze możliwe. Wiemy natomiast tyle, że planowane są kolejne obserwacje tego odległego ciała niebieskiego, które odbędą się w maju 2017 roku. Być może wtedy odkryjemy co stoi za nieregularnym spadkiem jasności gwiazdy.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/naukowcy-seti-poszukiwali-sygnalow-radiowych-inteligentnej-cywilizacji-wokol-gwiazdy-kic-8

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

Nasłuchaliście się bajek o

Nasłuchaliście się bajek o splątaniu i teraz snujecie jakieś dziwne teorie. Cały przekręt polega na tym że sprawdzajac stan jednej za splontanych cząstek DOWIADUJEMY się jaki jest stan drugiej choćby była na drugim końcu wszechświat .Stan tej drugiej się nie zmienia (tzn według naukofców zmienia się z nieznanego na znany więc według jakiejś pokręconej logiki zadziałaliśmy na nią na odległość ).Teraz pomyślcie jak w ten sposób przesłać informacje - no właśnie od 15lat oszuści ciągną kasę mamiąc polityków wizją teleportacji.

Portret użytkownika Waldorfus

Kadzielnica w majestacie

Kadzielnica w majestacie utytułowanej nauki

A, politycy razem z koncernami farmaceutycznymi, i kto wie, może i, razem z czarnym pijarem,  pewnie mamią ich tym – „pajacem(?)”: https://www.youtube.com/watch?v=D4mWtTEkDts
– nagonka na Jerzego Ziębę.

Tak... po tym co zobaczyłem, wyzdrowiałem; i mam dosyć waszej fałszywej świętości. I bez względu na to czy zgadzam się z politycznym światopoglądem Pana Keri, czy też się z nim nie zgadzam, mimo wszystko, jeżeli rzeczywiście wierzycie w tego waszego Boga, zalecam Wam przestudiowanie jego linków. Trochę poniżej; komentarz Keri, pod tytułem – „Eksterminacja narodu polskiego”.

Żeby za cztery lata nie zabrakło Wam cegieł na Wasze grobowce...
 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika Polak obserwzrok

To jeszcze za mało aby sie w

To jeszcze za mało aby sie w pełni cieszyć bo do pełni szczęścia brakuje postawienia ich wszystkich przed Trybunałem Stanu i osądzenia za doprowadzenie do eksterminacji Narodu Polskiego i zniszcenia Panstwa Polskiego. Jeśli ktoś nie wierzy w to co pisze to jest albo ślepy albo głupi.

Portret użytkownika keri

Eksterminacja narodu

Eksterminacja narodu polskiego pójdzie pełną parą od stycznia 2016, gdy dziewczynki będą obowiązkowo szczepione przeciw brodawczakowi (szczepionką przecie HPV).
Szczepionka ta wywołuje wzrost zachorowalności na raka narządów rodnych o ponad 40 %, bezpłodność, bezwład nóg.
Polskie dziewczyny będą bezpłodnymi kalekami za sprawą podpisanej przez prezydenta dudę ustawy o ludobójstwie (ustawy zwiększającej szczepienia). Za ustawą głosowali prawie wszyscy posłowie ubiegłej kadencji.
Należy ich córki i żony zaszczepić tymi szczepionkami, żeby wiedzieli, za czym głosowali i aby poznali rozpacz polskich okaleczonych dziewczyn i ich rodzin.
W żadnym państwie ta szczepionka nie była obowiązkowym szczepieniem. W wielu krajach została wycofana z powodu cięzkich skutków ubocznych. Firmy farmaceutyczne za łaskawym wstawiennictwem dudy wcisnęły ten syf polskim dziewczynom.
Ok. 8% społeczeństwa ma brodawczaka, łatwo się nim zarazić, np. przez ślinę (babcia wyliże smoczek wnusi, który spadł na ziemię i już wnusia może dostać brodawczaka). Z brodawczakiem można zyć (brodawki pojawiają się zwykle dopiero w starości i nie są groźne dla zdrowia), a z kalectwem spowodowanym szczepionką dużo trudniej.

Portret użytkownika opętana wróżka

To nie jest eksterminacja

To nie jest eksterminacja narodu. Nie wiesz co będą podawać tym dziewczynką naprawde. Wyznam coś szczerze. Jestem ofiarą eksperymentów , bardzo brutalnych . Mam też brata któremu naszczęście się nic nie dzieje (inteligentny człowiek) ja  byłam  przeciętna i ci będą się bać. Nie martw się , to nie jest eksterminacja ale Nowy Porządek, ludzie którzy nie odnajdom się w nim, albo nie będą chcieli się w nim odnaleźć, staną się ofiarami.
Zmiany zawsze wywołują w ludziach panike. Im wcale nie zalezy żeby ludzią robić krzywde, mogą w każdej chwili sprzątnąć wszytkich polaków . Oni chcą eksperymentować na nas masowo. Naszczęście wprowadzają eutanazje, mam nadzieje że ustawa i prawo do niej będzie o wiele bardziej elastyczne i obejmie też Polske.

Portret użytkownika Cien

Nie wiem po co szukac

Nie wiem po co szukac sygnałow radiowych skoro obca cywilizacja albo jeszcze nie dotarła do tego etapu albo juz dawno zapomniala ze cos takiego istnieje i dla nich to prehistoria. nie prosciej bylo by zbudowac gigantyczny lefrektor i nim nadawac morsem. Karzdy patrzy w gwiazdy i było by to prostrze do  zauwazenia niz uchwycenie fal radiowych.

Portret użytkownika CRUSADERS

Żydzi są wyrzutkiem

Żydzi są wyrzutkiem ludzkości, najbardziej zepsutym i niegodziwym narodem na świecie, o mentalności i skłonnościach najpodlejszych i najbrudniejszych."/ "To zawsze czolgajace sie i zamkniete w sobie plemie nieznosne dla innych narodów, zwierzeco je nienawidzi i jest slusznie przez nich nienawidzone".

Strony

Skomentuj