Radioteleskop Arecibo poszukujący obcych cywilizacji został na stałe zamknięty

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons

To bardzo smutny dzień dla astronomii. Słynne Obserwatorium Arecibo znajdujące się w Puerto Rico, po dwóch poważnych awariach kabli jest na skraju niekontrolowanego zawalenia się. Operator obiektu - NSF (US National Science Foundation) - chce zburzyć konstrukcję zamiast ją odbudowywać.

Po ocenie inżynieryjnej stwierdzającej, że uszkodzenie obserwatorium Arecibo nie mogą być rozwiązane bez narażania życia i bezpieczeństwa załogi i personelu, NSF zadecydował, aby wycofać z eksploatacji 305-metrowy radioteleskop.

 

Ogromny teleskop był używany od czasu jego ukończenia w 1963 roku, i od początku był obsługiwany przez kilka organizacji we współpracy z US National Science Foundation (NSF). Został wykorzystany do badania górnych warstw atmosfery Ziemi, tworzenia map asteroid w pobliżu Ziemi i Księżyca, a także obserwacji odległych galaktyk.

 

Użyto go nawet wysyłania sygnałów do odległej gromady gwiazd w 1974 roku, co było próbą komunikacji z jakąkolwiek potencjalną pozaziemską cywilizacją. To również w Arecibo w 1992 roku, odkryto pierwszą znaną planetę pozasłoneczną, co dokonał polski astrofizyk Aleksander Wolszczan. Bez Arecibo będzie smutno, bo zwykle gdy tylko przelatywała jakaś większa asteroida to włąśnie ten radioteleskop gromadził obrazy radarowe i tworzył animacje przedstawiające kształt obiektów podróżujących przez przestrzeń kosmiczną. 

Teleskop Arcibo wykonał też pionierską pracę w wykrywaniu asteroid bliskich Ziemi, oraz w obserwowaniu zagadkowych wybuchów zwanych szybkimi rozbłyskami radiowymi. Przyczynił się też do postępu wiedzy w badaniu bardzo wielu innych zjawisk kosmicznych.

 

W świecie po Arecibo jego rolę prawdopodobnie przejmie gigantyczny chiński radioteleskop FAST co jest skrótem od angielskiego Five hundred meter Aperture Spherical Telescope. Oznacza to, że jest to sferyczny radioteleskop o średnicy aż 500 metrów. Dla porównania wspomniane Arecibo miało średnicę 305 metrów. Radioteleskop ten został zlokalizowany w naturalnej głębokiej depresji, w prowincji Guizhou w południowo-zachodnich Chinach.

 

Zwierciadło tego teleskopu składa się aż z 4500 pojedynczych komórek. Struktura ta umożliwia znakomitą możliwość regulacji jego kształtu i kompensowania ewentualnych niezgodności. Ponieważ czułość radioteleskopu jest wprost proporcjonalna do jego powierzchni, FAST będzie w stanie wykrywać obiekty niewidoczne dla innych ziemskich radioteleskopów. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj