Radioaktywny wyciek w elektrowni Fukushima

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy o ryzyku, jakie istnieje w związku ze składowaniem na terenie zakładu Fukushima ogromnych ilości silnie skażonej wody stosowanej do chłodzenia uszkodzonych reaktorów. Dzisiaj TEPCO poinformowało o poważnym wycieku z jednego z tych zbiorników.

 

Według szacunków operatora siłowni do gruntu przedostało się 120 ton skażonej wody. Przyczyna tkwiła w uszkodzeniu zbiornika na wodę. Łatwo sobie wyobrazić, co się stanie z tymi pojemnikami oraz z basenami na szczycie reaktorów, gdy dojdzie do kolejnego silnego trzęsienia ziemi w okolicy Fukushimy. To, że dojdzie chyba dla wszystkich jest oczywiste, ale nikt nie zadaje sobie chyba pytania, co wtedy?

 

Na terenie Fukushimy znajdują się baseny instalowane jeszcze w czasach, gdy elektrownia nie była wrakiem. Po kryzysie nuklearnym w pośpiechu budowano nowe baseny tymczasowe. Mimo to przestrzeni do składowania tego odpadu nadal brakowało a zakład utylizacji tego skażenia budowany równocześnie długo jeszcze nie będzie działał z odpowiednią wydajnością. Pracownicy elektrowni poinformowali, że jest plan przepompowania 143 tysięcy metrów sześciennych z uszkodzonego zbiornika do pozostałych. To tylko zredukuje ilość przestrzeni do magazynowania tego odpadu, co pogorszy sytuację.

 

Można też podejrzewać, że wkrótce będzie musiało dojść do kontrolowanych upustów wody, ale zapewne dowiemy się o tym dopiero jak „wywęszą” to japońscy dziennikarze i zrobi się skandal. Według wstępnych szacunków uprzątnięcie tego nuklearnego bałaganu zajmie jeszcze 40 lat i będzie kosztowało przynajmniej 13 miliardów dolarów.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Papka

Najlepiej wylac jeszcze

Najlepiej wylac jeszcze wiecej tej skazonej wody do srodowiska. Zwierzeta, ludzie i rośliny sobie umra, ale przynajminiej bedzie kasa, bo wlasciwie tylko to sie liczy. Jeszcze lepiej bedzie jak cala planete sobie rozwala, wtedy beda mieli tyle tego atomu, ze sie posraja ze szczescia.

Portret użytkownika inka

na CNN jest info o tym że do

na CNN jest info o tym że do Hawajów docieraja śmieci z fuku i sa radioaktywne - nie jest fajnie bo juz poziom napromieniowania niektórych ryb jest za wysoki by dał się zatuszowac - co ciekawe pojawiają się artykuły sugerujace ze własciwie promieniowanie to nic takiego bo mozna z tym zyc a zmutowane dzieci mozna przeciez wyabortowac... jako przykład przedstawiano reportaze z czernobyla o bujnej tam przyrodzie i ziwerzetach co sobie zyja i rozmnazają się , argumentem jest ze mutanty nie wchodza do rozrodu i problem "sam" się rozwiaże... poziom pogardy dla ludzkiego intelektu jest porazający...a moze tylko mnie się tak wydaje bo wyłapuję takie głupoty i manipulacje?

Strony

Skomentuj