Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła pierwsze od początku wojny oświadczenie w sprawie Ukrainy

Kategorie: 

Źródło: twitter.com

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek 6 maja br. po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mogła przyjąć wspólne oświadczenie w sprawie wojny, jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej organizacji.

Opublikowany komunikat prasowy mówi o „silnym poparciu dla wysiłków Sekretarza Generalnego na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie”. Rada Bezpieczeństwa ONZ „wyraziła również głębokie zaniepokojenie utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie” i przypomniała, że „wszystkie państwa członkowskie, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, zobowiązały się do rozwiązania swoich międzynarodowych sporów środkami pokojowymi”.

 

Tekst oświadczenia został przygotowany przez Norwegię i Meksyk, w momencie pisania wiadomości jego pełny tekst nie został jeszcze opublikowany.

 

Organizacja „wyraziła również silne poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie”. W kwietniu sekretarz generalny ONZ António Guterres spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ta nastąpiła po wyjeździe Guterresa do Moskwy, gdzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Guterres zaproponował pośrednictwo ONZ i Czerwonego Krzyża w ewakuacji ludności cywilnej z terenu zakładu Azowstal w Mariupolu. Na początku maja Guterres poinformował, że około 500 osób zostało ewakuowanych z Azovstalu.

 

Aby podjąć uchwały, Rada potrzebuje dziewięciu głosów i żadnego weta ze strony stałych członków Rady Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji czy Wielkiej Brytanii. Dzień po rozpoczęciu wojny Rada Bezpieczeństwa próbowała uchwalić rezolucję potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, ale Rosja ją zawetowała. Chiny, Indie i ZEA wstrzymały się od głosu.

 

Następnie inny organ, tj. Zgromadzenie Ogólne ONZ, składające się z 193 członków, z których żaden nie ma prawa weta, przyjęło dwie rezolucje ubolewające nad „agresją” Rosji na Ukrainę, domagające się zaprzestania działań wojennych, wycofania wojsk rosyjskich i zapewnienia pomocy ludności cywilnej.

 

141 ze 193 państw członkowskich ONZ głosowało za dokumentem przedstawionym 2 marca br. Sprzeciwiło się pięć krajów, tj. Rosja, Białoruś, Erytrea, Korea Północna i Syria. Kolejne 35 państw, w tym Chiny, wstrzymało się od głosu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika KarolP.

Na tegorocznej Paradzie

Na tegorocznej Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym nie było nawet Łukaszenki. Który po klęsce Moskali pod Kijowem [wiem, wiem - na pewno "jedyni prawdziwi polscy patrioci" mi odpowiedzą, że to był "głęboko przemyślany i uprzednio zaplanowany manewr taktyczny"] - Łukaszenka wije się, żeby armia białoruska nie weszła do walki przeciw Ukrainie. Bo społeczeństwo białoruskie - wszystko jedno, białorusko czy rosyjskojęzyczne, nie ma najmniejszej ochoty na tę wojnę i sabotuje transporty armii moskalskiej. Swoją drogą - brak było tradycyjnej parady lotniczej - widac bali się, że w ramach specoperacji sabotażowej ktoś ze specsłużb Ukrainy zestrzeli Piorunem np. Tu-160 - z welkim blamażem na cały świat.  Dlatego Pieskow ogłosił brak parady lotniczej "ze względu na pogodę" - ciekawe wytłumaczenie, bo pogoda była słoneczna...ale to pokazuje, jakimi lemingami z wypranymi mózgami są Moskale.... Zabrakło mi też minuty ciszy dla "uczczenia bohaterów krążownika Moskwa"....swoją drogą - największa kompromitacja ich floty od czasu Cuszimy 1905.... Rosja oligarchów i mafijnej wierchuszki jest zwyczajnie niewydolna, rozłazi się w szwach pod ciężarem korupcji, złodziejstwa i niekompetencji...i żadna propaganda tego nie zakryje... Putin zmarnował 20 lat, które mógł wykorzystać na modernizację technologiczną, na zbudowanie prorozwojowego społeczeństwa - zamiast tego utrwalił tylko chore układy monopoli oligarchii i mafii armii i specsłużb... Wracając do Łukaszenki - moim zdaniem Kreml go w końcu zmusi do udziału Białorusi w wojnie przeciw Ukrainie - tyle, że to będzie ostatni i największy błąd Łukaszenki...i w dalszej perspektywie skutkiem będzie całkowita klęska koncepcji "trójjedynego narodu ruskiego" i "ruskiego mira"....nie da sie na siłę już wtłoczyć w to ani Ukraińców, ani Białorusinów, którzy w godzinie próby opowiedzą się "albo-albo" i ostatecznie powiedzą temu projektowi "NIE" - przyparci do ściany przez wojnę - tak jak to się stało na Ukrainie. W tym sensie nikt jak Putin nie przyczynia się do klęski tych projektów...nawet na Kremlu o nim mówią "dobry taktyk - kiepski strateg"...

Portret użytkownika annanna

Admin nie puścił wczoraj

Admin nie puścił wczoraj mojego komantarza co do nowego serialu netflixxxa o tajnej organizacji od czasów wielkiej dżumy w 1347 roku. Serial to komedia ale moim zdaniem to zupełnie coś innego. Pentawerat

Portret użytkownika inzynier magister

moi znajomi katolicy modlą

moi znajomi katolicy modlą się za Putina żeby go nie zamordowali bo mówią że jak by Putin odszedł to wybuchnie 3 wojna światowa na poważnie ! mówią że Putin to jedyny obrońca cywilizacji chrześcijan bo już na zachodzie nie ma cywilizacji chrześcijańskiej ! same zboki u władzy i wariaci LGBT z loż iluminackich ! Ciekawe co obmyślają obcenie generałowie Putina bo wątpię żeby oddali ukrainę loży diabła enwuowskiego ! W Lato pewnie będzie jakiś kontratak Rosji ale nie wiadomo jaki bo niby się wojsko Putinowi rozleciało... Wszystkim rządzi Jezus Chrystus Pan i to On będzie decydował co będzie w Lato !

Michalkiewicz: Chiny, Rosja, Ameryka. Gdzie będą rozbiory?

https://www.youtube.com/watch?v=hB2IVY3wDrM

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj