Pył z Sahary może rozprzestrzeniać groźne patogeny

Kategorie: 

Źródło: NASA

Od 13 czerwca satelita NASA Suomi NPP obserwuje rozprzestrzenianie się ogromnej chmury pyłu z Sahary. Przemieszcza się aktualnie nad północnym Oceanem Atlantyckim. Zdaniem naukowców jest bardzo prawdopodobnie, że chmura przenosi też niebezpieczne patogeny.Chmura jest już większa niż trzy tysiące kilometrów i została wykryta przez satelitę podczas pomiarów poziomu pyłu zawieszonego w atmosferze. Według Goddard Space Flight Center, chmura została utworzone przez silne wznoszące prądy powietrzne, a następnie została zabrana przez zachodnie wiatry. Chmura dotarła już do Karaibów i zaczyna docierać do Ameryki Północnej.

 

Każdego roku wiatr niesie setki milionów ton pyłu z Sahary. Przemieszcza się on przez Atlantyk, powiększa plaże wysp karaibskich i nawozi glebę Amazonii. Ale, jak niedawno odkryli badacze z Senegalese University of Sheikh Ant Diop i American University of Pennsylvania, saharyjski pył ten może również stanowić zagrożenie dla ludzi.

 

Naukowcy zgromadzili saharyjski pył w Dakarze,  w Senegalu, kraju położonym na zachodnim wybrzeżu Afryki, który jest regularnie nawiedzany przez wiatr z Sahary, i znaleźli w nim cały zestaw bakterii chorobotwórczych, które mogą powodować poważne infekcje dróg oddechowych u ludzi. Co więcej, bakterie te zdolne do dostania się do organizmu wraz z wdychaniem pyłu, którego zdaniem autorów badania, używają jako metody transportu.

 

Biorąc pod uwagę geograficzne rozmieszczenie chmury pyłu, bakterie te mogą podróżować na Karaiby, południowo-wschodnie Stany Zjednoczone, do Brazylii i do Europy. Jak zauważają naukowcy, w samym Senegalu, podczas „sezonu pyłowego” następuje gwałtowny wzrost poziomu zachorowań na astmę, zapalenia oskrzeli i płuc.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

 

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Nie wiem czy temat piasków

Nie wiem czy temat piasków znad Sahary jest dziś taki istotny skoro w koło tyle się dzieje? Dla przykładu zaostrzający się konflikt koreański, zaostrzający się konflikt libijski, zaostrzający się konflikt irański, zaostrzający się konflikt grecko-cypryjsko- turecki, zaostrzający się konflikt jemeński i wiele, wiele innych.  Można powiedzieć wprost: stoimy w przededniu 3 wojny światowej a tu tematy o jakiś piaskach saharyjskich, które są od tysięcy lat. Ehh. Cały świat zaczyna ze sobą walczyć a czasopisma piszą o bzdurach w myśl zasady tańczmy i radujmy się jak za dnii Noego. 

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika asa

badania piasku z Sahary

badania piasku z Sahary przeprowadzone juz kilka lat temu potwiedziły ,że jest on ....prawie jałowy!!!!nie wykryto bakterii ,wirusów tylko pojedyncze nasiona roślinności. A swoją drogą może teraz wynaleźli bakterie czy wirusy-białko mogące przetrwać 60oC......

Portret użytkownika Takitam

Po co mają się wysilać

Po co mają się wysilać konstruując takie nowe turbo turbany. Wystarczy w zagrożonej tym nowym straszakiem Jewropie wprowadzić obowiązek noszenia starego i sprawdzonego już przez wieki wynalazku - burki. Oczywiście muszą to zatwierdzić władze WHO. 

Portret użytkownika euklides

Na zdjęciach satelitarnych

Na zdjęciach satelitarnych ewidentnie widać SARS-CoV-2. Z pominięciem zbędnych procedur, rozporządzeniem Powiernika Pierścienia zamykam do odwołania wszystkie piaskownice i wprowadzam obowiązek noszenia ochronnych wiaderek na głowie. Nieprzestrzeganie zakazu grozi mandattem 500 tys. złotych.

Strony

Skomentuj