Pył księżycowy może uszkadzać DNA astronautów i zwiększać ryzyko zachorowania na raka

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Agencja NASA zamierza skupić się bardziej na Księżycu, niż na Marsie. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że pył księżycowy może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia przyszłych kolonizatorów.

 

Naukowcy z Stony Brook University pobrali pył wulkaniczny z Arizony i fragmenty lawy z Kolorado, aby utworzyć materię przypominającą pył księżycowy. Następnie sprawdzili w laboratorium reakcję ludzkich komórek płuc oraz mysich komórek mózgowych na ekspozycję na symulowany pył księżycowy. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie GeoHealth i nie napawają optymizmem.

 

Ustalono, że wdychanie pyłu księżycowego zabija aż 90% komórek. Jest on tak niebezpieczny dla ludzkich komórek płuc, że naukowcy nie zdołali nawet sprawdzić stopnia uszkodzenia DNA, ale udało się tego dokonać na mysich neuronach. Okazuje się, że pył księżycowy niszczy DNA i może gromadzić się w mózgu, a tym samym prowadzić do różnych chorób neurologicznych.

Źródło: NASA

Bruce Demple z Stony Brook University wskazuje, że nie jesteśmy w stanie uchronić przyszłych kolonizatorów Księżyca przed zachorowaniem na nowotwory. Dopóki naukowcy w jakiś sposób nie rozwiążą tego problemu, astronauci nie powinni wybierać się na Księżyc – nie wspominając już o długoterminowych załogowych misjach kosmicznych czy nawet kolonizacji tego ciała niebieskiego.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika colleeman

Człowiek nigdy nie był na

Człowiek nigdy nie był na Księżycu - dowodem na to jest brak możliwości przebycia pasa Van Allena przez organizmy żywe. Promieniowanie zabiłoby człowieka w kilka dni. To nie loty na orbitę, gdzie pole magnetyczne chroni Nas od promieniowania. Robią z nas idiotów. Poczytajcie proszę najpierw o tym a potem wyciągnijcie wnioski.

Portret użytkownika Pędnik-NieŁągiewki

"...najnowsze badania

"...najnowsze badania wskazują, że pył księżycowy może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia przyszłych kolonizatorów". - proponuję by przed zdjęciem hełmofonów spragnione haustu księżycowej atmosfery lunoludki obficie skrapiały grunt - ręcznymi albo miejskimi polewaczkami. Na pewno mniej się będzie kurzyło... 

Nigdy jeszcze tak niewielu nie zniszczyło tak wiele u tak licznych. 1051 lat wiary w cud - dziki kraj, ciemny lud...

Portret użytkownika Ważne info!

To będzie największy protest

To będzie największy protest - protest który bezie nadawany w internecie na żywo na YouTube. każdy może głodować i nadawać protest głodowy 1 czerwca na żywo na YouTube. Zapraszam do protestu głodowego żeby usunięto telewizory z placówek gdzie przebywaja chore dzieci. Protestować możecie wszędzie nawet w domach byle nadawać protest na żywo na YouTube lub innych stronach internetowych.

Skomentuj