Kategorie:
W Turcji mógłby powstać hub gazowy dla dostaw do krajów trzecich i giełda, gdzie Rosja i Turcja „regulowałyby ceny gazu bez podtekstów politycznych” - powiedział Putin.
Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował utworzenie w Turcji hubu gazowego, który miałby dostarczać błękitne paliwo do innych krajów. Oświadczył to w Astanie w czwartek 13 października na spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem - czwartym spotkaniem w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Według niego trasa przez Turcję stała się najbardziej niezawodną dla transportu gazu z Rosji.
Ten hub gazowy „może stać się platformą do wyceny gazu, a także dostaw do krajów trzecich”, w tym do Europy, powiedział Putin. Na spotkaniu telewizyjnym Erdogan nie skomentował tego pomysłu - podał Reuters.
Ceny gazu poszybowały w górę od rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę 24 lutego br. Europa stanęła przed wyzwaniem znalezienia alternatywnych źródeł energii po tym, jak Moskwa jednostronnie odcięła drastycznie dostawy gazu do Europy w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na wojnę Rosji z Ukrainą.
Jak powiedział w środę sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow, wojna Rosji z Ukrainą nie była omawiana na spotkaniu Putina z Erdoganem. Według niego „kwestia utworzenia hubu gazowego w Turcji nie była omawiana z krajami europejskimi”, ponieważ „nie ma z nimi kontaktów”, a „europejscy partnerzy to nie partnerzy, ale przeciwnicy”.
Erdogan z kolei wypowiedział się o „kontynuacji i wzmocnieniu” porozumienia stambulskiego o eksporcie zboża i nawozów przez porty czarnomorskie, aby „rosyjskie zboże i nawozy przez Turcję dotarły do najbiedniejszych krajów świata”. Zaproponował sporządzenie listy najbiedniejszych krajów, które otrzymałyby te produkty z Rosji.
22 lipca w Stambule z udziałem ONZ, Rosji, Turcji i Ukrainy podpisano dokument o utworzeniu korytarza dla eksportu zboża z trzech ukraińskich portów – Czernomorska, Odessy i Jużnyj. „Podczas gdy kroki Turcji i Rosji zakłócą pewne kręgi, zadowolą kraje słabiej rozwinięte” – powiedział Erdogan, odnosząc się do umowy.
Turecki prezydent powiedział też na spotkaniu z Putinem, że „w pierwszej połowie 2023 roku” zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni atomowej Akkuyu, którą buduje Rosatom. Według Erdogana współpraca między Turcją i Rosją przy projekcie Akkuyu zapewni 10% zapotrzebowania na energię dla obu krajów. Prezydent Turcji opowiedział się również za budową drugiej elektrowni jądrowej w kraju.
Turcja nie przystąpiła do sankcji UE i USA nałożonych na Rosję za wojnę na Ukrainie. Od początku wojny Ankara zawarła szereg umów handlowych z Moskwą, a turecki eksport do Rosji wzrósł w tym okresie ponad dwukrotnie. Ponadto Erdogan zaproponował Turcję, która jest członkiem NATO, jako neutralną platformę dla ewentualnych rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !
Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.
Zablokowany do odwołania. To nie portal religijny. Moderator.
Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
człowiek ma niby wolną wolę, ale niech tylko dupa zechce srać a w związku z tym lepiej być tak mądrym że aż głupim czy tak głupim że aż mądrym ?
Skomentuj