Putin ujawnił nowe rodzaje broni, które są odpowiedzią na agresję USA

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Władimir Putin wygłosił w Moskwie coroczne przemówienie przed parlamentem. W pierwszej części orędzia, prezydent skupił się na problemach wewnętrznych państwa, lecz największą uwagę świata przykuła część druga, w której ujawnił zaawansowane technologie zbrojeniowe i zwrócił się do Stanów Zjednoczonych.

 

W środę Putin ogłosił, że Rosja opracowała szereg systemów zbrojeniowych, które sprawiają, że wszelkie próby osłabienia rosyjskich możliwości odstraszania nuklearnego przez USA ostatecznie spełzły na niczym. Nowe rodzaje broni pozwalają także zignorować obecne i przyszłe systemy antybalistyczne.

 

Władimir Putin wezwał Stany Zjednoczone, aby zaczęły traktować Rosję jak równego partnera, a nie z pozycji dominującej potęgi militarnej, która umniejsza jej bezpieczeństwo. Przywódca Rosji twierdzi, że odejście przez Amerykanów od traktatu ABM w 2002 roku, który ogranicza rozwój, testowanie i rozmieszczanie systemów antybalistycznych doprowadziło do otoczenia Rosji i osłabienia jej zdolności odstraszania nuklearnego. Dlatego nowe technologie mają być odpowiedzią na ekspansję militarną USA.

Podczas orędzia ujawniono możliwości nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 Sarmat (Szatan 2), która potrafi dotrzeć do Stanów Zjednoczonych przez biegun południowy i uniknąć tarcze antyrakietowe rozmieszczone na Alasce. Pocisk ten można wyposażyć w nie jedną, lecz kilka głowic nuklearnych.

Putin przedstawił również nową rakietę manewrującą, napędzaną pokładowym zminiaturyzowanym reaktorem jądrowym, która może wykonywać lot na niskim pułapie i unikać wykrycia. Pocisk posiada praktycznie nieograniczony zasięg. Można go odpalić z terytorium Rosji, a rakieta pokona oceany i uderzy w wyznaczony cel, np. w elementy tarczy antyrakietowej. Putin powiedział, że testy tej technologii odbyły się pod koniec 2017 roku.

Kolejna zaprezentowana broń to szybkie drony podwodne wyposażone w reaktory jądrowe, które mogą pozostawać głęboko pod powierzchnią wody przez bardzo długi czas. Znane są pod kryptonimem Status-6. Maszyny te mogą uderzyć w lotniskowce i inne okręty wojenne przeciwnika lub w przybrzeżną infrastrukturę wojskową.

Ponadto, rosyjski przywódca ujawnił dwie wersje pocisków hipersonicznych. Pierwsza z nich jest odpalana z pokładu samolotu. "Kinzhal" rozwija prędkość do 10 Mach, tj. 12000 km/h, posiada zasięg 2 tysięcy km i można ją wyposażyć w ładunek jądrowy. Technologia aktualnie przechodzi przez testy bojowe. Druga broń to pocisk Avangard odpalany z kosmosu. Putin powiadomił, że od testów przeprowadzanych w 2004 roku dokonano znaczącego postępu. Avangard rozwija prędkość ponad 20 Mach, tj. co najmniej 24400 km/h i jest w fazie masowej produkcji.

Ostatnia technologia, którą ujawniono w trakcie przemówienia to funkcjonalny laser bojowy. Specyfikacja tego systemu nie jest znana, lecz dowiedzieliśmy się, że Rosja zaczęła rozmieszczać nową broń w zeszłym roku. System przypomina amerykańską wersję broni laserowej i prawdopodobnie spełnia rolę systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego.

Władimir Putin zaznaczył, że oczekuje od Stanów Zjednoczonych dialogu, a nowe rodzaje broni nie powstałyby gdyby Amerykanie nie próbowali osłabiać Rosji militarnie, gospodarczo i na arenie międzynarodowej. Dwugodzinne orędzie jest bardzo szeroko komentowane i analizowane przez zachodnie media i ekspertów. Jednak w przeważającej większości mówi się o "chwaleniu" nowym uzbrojeniem, a nawet oskarżaniem o prowokowanie do wyścigu zbrojeń i straszeniem wojną nuklearną. Jego przekaz został przyjęty w tradycyjnie negatywny sposób. Nie da się ukryć, że przemówienie prezydenta Rosji ma miejsce tuż przed wyborami prezydenckimi. Putin zasygnalizował, że jego zwycięstwo będzie oznaczało bezpieczeństwo państwa i dbanie o interesy poza jego granicami.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Anioł Prawdy

Ten świat i tak jest już

Ten świat i tak jest już zniszczony i każdy człowiek na ziemi stoi już jedną nogą we własnym grobie a to czy użyją tej broni do masowej zagłady nie ma znaczenia bo i tak Fukushima wywaliła już tyle toksycznego syfu do ekosystemu że jest praktycznie jak po wojnach atomowych tylko że jest to rozrzedzone równiutko wszędzie bo wlazło do wszystkiego tj. wody, jedzenia, powietrza i ciebie.
www.pdp.5v.pl

Portret użytkownika Akamai

"Polacy, podobnie jak Żydzi,

"Polacy, podobnie jak Żydzi, byli uważani przez nazistów za "Untermenschen" (podludzi), którzy mają przestać istnieć".

BY W. JULIAN KORAB-KARPOWICZ MARCH 3, 2018 22:01 

"Polska była pierwszym krajem, który sprzeciwił się nazistowskim Niemcom w czasie II wojny światowej. Został zaatakowany przez Niemców 1 września 1939 roku, a jego siły broniły się przez ponad miesiąc. Niestety jej sojusznicy, Francja i Wielka Brytania, nie pospieszyli z pomocą, a 17 września Polska została najechana od wschodu przez Związek Radziecki. Zwycięstwo nad dwoma tak potężnymi wrogami było niemożliwe, ale Polska nigdy się nie poddała".

I taką retorykę należy publicznie pochwalić.

Tylko, że nie naziści, ale Niemcy. Do NSDAP należało niecałe 10 % Niemców.

Będę czytał Jerusalem Post codziennie. Smile

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Eva11

to jest naprawde straszne ,ze

to jest naprawde straszne ,ze nawet cienia krytyki nie widac....nie wazne czy dla putina czy trumpa,kima ...

nie widac jednego glosu pogardy ...

duma z coraz to nowszych broni ,ktore niszcza swiat , zycie..

radosc z czegos co przynosi zniszczenie ....

moralny upadek ....bez chwili zadumy nad tym co czlowiek czyni ...

kiedy czlowiek zacznie sie zastanawiac nad tym jak to naprawic zamiast nad tym jak potezniejsza bron stworzyc ?

moze kiedys znajdzie sie ktos taki ,kogo bedzie mozna podziwiac za lepsza droge do odnowy ,a nie do zniszczenia ...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika Eva11

Ty wogole masz pojęcie o czym

Ty wogole masz pojęcie o czym ja pisałam ?

To właśnie twój koment jest najlepszym dodowem jak nisko człowiek upada .

Czy nie ten sam który takie bronie tworzy wmowil ci ,że to jest dobra droga ...Że obroni cię czy kraj? 

Samoobrony ? To nie samoobrona ,a tworzenie zniszczenia kosztem ludzi !

Ta broń nie służy do samoobrony ,a do stroszenia piórek !

Czy te dwa zbrodnicze kraje zużywają ja do walki między sobą ? 

Nie, używają jej do walki na terenach krajów których los jest w rękach tych zbrodniarzy !

Powiedz jak wygląda produkcja i próby takich broni? Cierpi cała ludzkość !

A ty uważasz to za coś dobrego ?

Chciałaś zakpic z Polski lub religi....A jak myślisz co robią w rosji ludzie pomijając nacpanych ,zmanipylowanych lub tych co są zafascynowani przerabianiem Rosji na styl zachodni , ci cierpiący wiesniaki zmuszani owoce swojej pracy odaawac na te właśnie źle zbrojenia ? Czyż nie modlą się w cerkwi o lepsze życie bez strachu przed polityką putina i trumpa ? Co za obłuda ....

Kiedyś jedynie zwyrodnialcy zostawiali za sobą ciała dzieci starców czy zgwalcone kobiety ...Teraz każda taka walka z użyciem tych wspaniałości zostawia za sobą niewinnych ! 

Wojna teraz to nie bitwa na froncie ,a zniszczenia i ciała dzieci w zgliszczach !

I wy to pochowalacie,bo ktoś wam wmowil ,że ten wielki wódz was uchroni ki edy ma w magazynie bombę nuklearna czy chemiczną!

Trzeba aby człowiek wrócił do życia w pokoju a nie żył uzbrojony po zęby !

Aby żył godnie z poczuciem bezpieczeństwa dzięki temu kim jest a nie dzięki broni jaka może mu to bezpieczeństwo dać !

Walka nie musi się odbywać przy użyciu broni która znieść może cały kraj z powierzchni ziemi !

Walka to coś więcej ,wy się poddaliscie właśnie jeśli ta broń jest dla was obroną!

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika lisek

Koleżanka powinna wygłosić

Koleżanka powinna wygłosić taki apel do wszystkich przywódców światowych. Ciekawe tylko, czy ktoś potraktowałby go poważnie, czy pozostałby tylko w formie nic nie znaczących wzniosłych słów. Założę się, że wchodzi tu w grę tylko opcja druga. Tak więc są to tylko nic nie znaczące słowa. Czysta utopia.

Portret użytkownika Akamai

Tyuł z Jerusalem Post.

Tyuł z Jerusalem Post.

"Polska powinna to wiedzieć: dzięki przyjęciu tego prawa historia dwukrotnie ją osądzi - zarówno za współudział w zbrodniach, jak i za instytucjonalne próby zaprzeczania im."

BY ITZIK SHMULI MARCH 1, 2018 22:29

Izrael też powinien to wiedzieć. Historia lubi się powtarzać.

I sądzę, że mając na uwadze waszą "wdzięczność" - Polacy nigdy wam już nie pomogą.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj