Putin przywraca do życia KGB

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Mark Rain/CC BY 2.0

W 1991 roku, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR (KGB) został rozwiązany i podzielony na kilka odrębnych instytucji: FSB, SWR, FAPSI i FSO. Jednak obecnie następuje dokładnie odwrotny proces. Agencje te wkrótce zostaną ponownie połączone a nowy twór otrzyma nazwę, która dobitnie kojarzy się z dawnym Związkiem Radzieckim.

 

W Rosji trwają obecnie prace nad wielką reformą. Rozpoczęły się one wkrótce po tym, jak Władimir Putin zlikwidował Federalną Służbę Migracyjną (FMS) i Agencję Antynarkotykową (FSKN), a wojska wewnętrzne i inne formacje, zajmujące się sprawami wewnętrznymi, zostały przekształcone w Gwardię Narodową.

 

Putin chce połączyć Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) ze Służbą Wywiadu Zagranicznego (SWR) i Federalną Służbą Ochrony (FSO). Nowa instytucja ma otrzymać uprawnienia, jakie posiadało dawne KGB i powstanie jeszcze przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku.

 

Jak podaje rosyjski dziennik Kommiersant, twór otrzyma taką samą nazwę, jaką nosił jeszcze za czasów Stalina - Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego (MGB), ale będzie funkcjonować niczym KGB. Nowe MGB będzie posiadać kompetencje czterech różnych agencji w Stanach Zjednoczonych - CIA, FBI, NSA i Secret Service.

 

Jest to z pewnością reakcja na agresywne działania Stanów Zjednoczonych, które potęgują na wschodzie nienawiść do USA. Rosja może zradykalizować się i zacząć działać w bardzo podobny sposób - tj. organizować przewroty lub finansować organizacje zbrojne (tzw. "rebeliantów"). Kraje bałtyckie, w tym Polska, mogą znaleźć się w dość niekorzystnej sytuacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika xylotet

@Prawda boli ,,,, nie wiem co

@Prawda boli ,,,, nie wiem co w tym ma być tak odkrywcze albo dziwne ???? ,,, w tamtych czasach w ZSRR ,,,, funkcjonowali jeszcze tzw. komisarze ludowi ,,,, w tym słynnym USA ,,, też nie ma ministrów ,,,,, są tzw. sekretarze stanu ,,,,, czyli jak chciał tak zwał ,,,, i dyskusje na ten temat są zwykłym "biciem piany" ,,, :-) 

Portret użytkownika ekstragoon

I tu mamy doskonały przykład

I tu mamy doskonały przykład że Rosja wraca do czasów stalinizmu i państawa totalitarnego. Będą czystki aresztowania i zbrojenie się. Bedą liczyły się interesy wąskiej grupy oligarchów, jak widzimy coraz węższej. Ale to już wszystko było w historii ... Mam nadzieję że Rosjanie jako naród obalą ten rząd, a zrobią to z "głodu" bo gospodarka Rosji to tylko kopaliny, a na tym to już teraz i w afryce nie dają rady. Państwu Polskiemu pozostaje się uzbroić ... Ukrainę dozbroić , bo to jest naturalna granica odgradzająca nas od Ruskich. Niech zwiążą ich walką na ich ziemi.... Pozdro dla wszystkich rusofobów ...wszystko co najgorze przyszo do nas ze wschodu. Lepsza najgorsza demokracja niż najlepszy komunizm (vide Korea płn).

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika Arya

Taa, a twój post to doskonały

Taa, a twój post to doskonały przykład twojrgo debilizmu. Ech, z tobą się dzieci nie chciały bawić jak byłeś dzieckiem, to ci ojciec wieszał kiełbasę na karku, żeby chociaż psy za tobą latały. No ale co się dziwić, jak ciebie rodzice robili w budce telefonicznej i im żetonów zabrakło. Idź stąd i nie wracaj więcej.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika sceptyyk

Zostawmy te nasze śmieszne

Zostawmy te nasze śmieszne emocje. Rosja tym ruchem robi krok w dobra stronę. Nie zapominajmy, że sąsiadem Rosji są Chiny - gdzie centralizacja wszystkich intytucji państwoych, doprowadziła ich do potęgi i ta potęga jest na przyszłośc śmiertelnym zagrożeniem dla Rosji. Putin i jego ferajna, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w ich państwie zdaje egzamin jedynie silna i scentralizowana władza, -władza która musi być silna i trzymać krótko za ryj administarację i zarządy ichnej gospodarki. I tylko taka Rosja może ochronić swoje granice przed Chinami. I tylko taka Rosja może być naszym buforem bezpieczeństwa przed żywotem naszych potomków pod Chińskim butem. 

Strony

Skomentuj