Pustynnienie staje się poważnym problemem ludzkości

Kategorie: 

źródło: własne

Wciąż słyszymy o problemach takich jak globalne ocieplenie oraz zanik dziury ozonowej tymczasem naukowcy i ekolodzy biją na alarm sugerując, że znacznie bardziej niebezpieczny problem to lawinowy wzrost ilości obszarów pustynnych.

 

ONZ zwalcza pustynnienie już od 1977 roku. Problem jest, zatem dostrzegany i ludzie wiedzą, że albo uda się zatrzyma c ten proces albo dojdzie do znacznej redukcji areału zdolnego do wzrostu roślin uprawnych. Co roku około 40 milionów ludzi staje się uchodźcami ekologicznymi.  Starają się oni przenieść z obszarów suchych do takich o korzystnym klimacie.  Takie migracje obserwowano już wcześniej, ale w ostatnich latach stały się one sto razy bardziej częstsze. Według naukowców, w każdej minucie z powodu działań ludzi w pustynię zmienia się 23 hektary gruntów. 

 

Glebę rujnuje nie tylko górnictwo i rolnictwo, ale także brak odpowiedniej opieki, i planu jej odbudowy.  Na obecnym poziomie nauki człowiek jest w stanie poprawić sytuację, ale prawie tego nie robi. W obszarach pustynnych i półpustynnych jest dużo wilgoci zawartej w powietrzu. Wystarczyłoby jej, aby rozwiązać wszystkie problemy. 

 

Jednak struktura przekroju temperatur jest taka, że nie ma warunków do kondensacji wilgoci. W efekcie nie ma warunków do powstawania chmur. Ludzkość może jakoś sobie z tym poradzić.  I są już przykłady jak z tym walczyć. Dokonano tego w dawnych francuskich terytoriach zamorskich, takich jak na przykład Algieria. Pracują nad tym w Izraelu gdzie na pustyni Negew prowadzi się eksperymenty polegające na tworzenie sztucznych chmur.

 

Pustynnienie dotyka obecnie wielu regionów świata. Martwe miejsca zaczęły pojawiać się w USA i w Azji. Pustynnieje duża część Hiszpanii w Europie, ale najgorzej jest oczywiście w Afryce. Występowanie obszarów bezpłodnej gleby rośnie w lawinowym tempie. Sytuację pogarsza wysychanie naturalnych wód. Istnieje kilka projektów hydrologicznych, np. Jezioro Czad (w Afryce Środkowej), ale w większości pozostają na papierze.

 

Problem pustynnienia środowiska szybko z ekologicznego zmienia się w społeczny. Jeśli wzrost pustyni na terytorium Afryki Środkowej nadal będzie postępował to za jakiś czas kilka krajów będzie się składać tylko z martwej ziemi. Następnie przepływy uchodźców ekologicznych zaleją okoliczne granice. Trudno sobie wyobrazić jak drastyczne skutki może wywołać pustynnienie w najbliższej przyszłości.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika mks73

Witam! Problem pustynnienia

Witam!
Problem pustynnienia terenów dotyczy również Polski. Co o tym świadczy? Mam znajomego, który jest agentem ubezpieczeniowym. Na podstawie wypłat z tytułu odszkodowań dla rolników (z powodu nieurodzaju/małych zbiorów) zauważył, że od kilku lat jest tendencja wzrostowa takich odszkodowań w określonych rejonach naszego kraju.

Portret użytkownika Kolonie Rekultywacyjne

problem, sroblem - od kilku

problem, sroblem - od kilku lat chodze i zarażam ludzi ideą zbudowania kolonii rekultywacyjnychh które polegały by na zbudowaniu nawet na pustyni a potem na marsie szklarni sięgających 10 piętra z osadami wkomponowanymi w uprawy i organizacje tysięcy hektarów samej natury // przefiltrowanej przez technologie .  Idea jest prosta - stworzenie alternatywnego do śmierdzącego świata i zagospodarowanie go z wykorzystaniem - paneli słonecznych , lekkich konstrukcji , robotów "pajaków" do serwisowania dachu, infrastruktury przesyłu mediów, wszystko w klockach które ustawią kombajny tak jak w kopalni na przodku, oddzielając ziemię od atmosfery, tworząc bańkę z mikroklimatem.
 
Idea wydaje mi się o wiele ciekawsza niż marnotrawstwo na zbrojenia i wprowadzanie coraz bardziej zawilego prawa tylko i wyłącznie po to by obstawić wszystkich cyborgami jak niewolników na własnej planecie .
 
Puki co rządzi ekonomia i światowy rząd który dogaduje się z chinami - nie będzie już wojen między państwamy - po co ? dla rządzących jedyny problem to ludzie , nie będzie jedzenia, pracy itp to będą obozy karne i zamieszki zgladzane przez cyborgi
to co już czas ?
w te ? czy we wte ?
 

Portret użytkownika promyk

Zrób projekty  i daj do

Zrób projekty  i daj do opatentowania. Niedłgo może się przydać. Jak się helisfera kurczy to promieniowanie z kosmosu będzie. Pisałam już, że będziemy mieszkać w szklarniach - to moja dedukcja, tlenu może nam brakować. I dziwić się, że kod DNA może nam sie zmienić? A - kiedyś tu był artykuł o dużych zasobach wodnych tam gdzie są pustynie - tylko trzeba się dokopać. "Pustynia za las uważana będzie" - proroctwo.

Portret użytkownika figa

 Niech będzie ciepło !

 Niech będzie ciepło ! PGNiG-e wystawiając mi rachunki prognozowane na przyszly rok , orżnęla mnie na 180 zl !!! A PO ściemnia , że rachunki za gaz miały być niższe ! A dostałam Ja i moi Sąsiedzi znacznie wyższe !!!  Kłamią w żywe oczy !  Okradają Naród bezczelnie !

Strony

Skomentuj