Pszczoły mogły wyginąć 65 milionów lat temu

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE informuje nas, że pszczoły tak naprawdę mogły wyginąć już 65 milionów lat temu, razem z dinozaurami. Uczeni chcą się dowiedzieć co dokładnie się wtedy wydarzyło, mając nadzieję iż pomoże to poradzić sobie z obecnym problemem masowego wymierania tych owadów.

 

Grupa australijskich i amerykańskich naukowców stworzyła model masowego wymierania pszczół z podrodziny zadrzechni (Xylocopinae), które miało miejsce między ostatnim okresem ery mezozoicznej (Kreda) a okresem ery kenozoicznej (Paleogen). Do badań wykorzystano tak zwaną technikę molekularnej filogenetyki. Analizując DNA czterech grup spośród 230 gatunków wymienionych wyżej pszczół na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, uczeni dostrzegli wyraźne dowody na masowe wymieranie, jakie miało miejsce w tamtym okresie.

 

Autor badania, Sandra Rehan z Uniwersytetu w New Hampshire twierdzi, że doszło wtedy do wielkich zmian w tych czterech grupach pszczół w tym samym czasie, kiedy wyginęły dinozaury. Jej zdaniem, gdyby udało się wyjaśnić co się wtedy dokładnie stało, ludzkość prawdopodobnie będzie wiedziała jak chronić pszczoły przed ich obecnym wymieraniem.

 

Kilka miesięcy temu naukowcy opracowali małego, latającego robota, którego zaprezentowano w poniższym nagraniu. "Zrobotyzowane owady" tego typu, jeśli można je w ogóle tak nazwać, mają zastąpić pszczoły w przyszłości, gdyby całkowicie wymarły. Wygląda to jednak tak, jakby uratowanie tych owadów było niemożliwe do wykonania, bądź też po prostu nieopłacalne. Według niektórych badań, pszczoły wymierają ze względu na szkodliwe pestycydy, które nadal są rozpylane i jakoś nikomu się nie śpieszy, żeby to powstrzymać.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/pszczoly-mogly-wymrzec-razem-dinozaurami-twierdza-badacze

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika jestemtu

Od lat stosują pestycydy, i

Od lat stosują pestycydy, i nagle pszczoły się obraziły i wymierają z ich powodu?
A może rozsypywanie metali ciążkich w atmosferze im szkodzi?
 
To gadanie o szkodliwości pestycydów to nic innego jak nagonka na ich zakaz, a potem dopuszczenie gmównianych roślinek, one przecież są odporne na wszelakie opryski, rozmnażają się bez pomocy Maji i przyjaciół, no i patent na nie posiadają najuczciwsze korporacje.
 
(65 mln lat temu wyginęły i ciąle żyją Język )

Portret użytkownika euklides

Ciekawe czy jakby Ci rozpylić

Ciekawe czy jakby Ci rozpylić truciznę przed nosem to byś się na nią obraził i umarł od razu czy powoli. Pestycydy to są środki zabójcze dla organizmów żywych. Dla jednych trochę bardziej, dla innych mniej, ale szkodzą wszystkim. A pszczoła jest owadem i jej to może bardzo szkodzić.
GMO polega między innymi na tym, że roślinka jest odporna na herbicyd i można ją śmiało pryskać żeby zabić rosnące wokół chwasty. Zapylana jest taka roślinka póki co standardowo i stąd pomysł na owadzie roboty, a Monsanto pracuje ponoć nad genetycznie modyfikowanymi pszczołami.

Portret użytkownika ArDoR

Zakończ€nie t€go n€wsa j€st

Zakończ€nie t€go n€wsa j€st znami€nne, doskonal€ odzwierci€dla współczesn€ tr€ndy  w €konomii...
Tani€j jest stworzyć cyb€rn€tyczną pszczołę niż ratować tą żywą...
a może ni€ do końca chodzi o to ż€ tani€j... ale że bardzi€j opłacalni€...
Czyżby kolejny spis€k, mający na c€lu wy€liminowani€ samowystarczalności natury i zastapi€nia j€j zapakowaną w plastikową torebkę atrapą po 0,99€ ??
Po co zapylać kwiaty, kiedy można stworzyć genetyczny odpowiednik rośliny, który będzie się rozmnażał w probówce...  w tych okolicznościach pszczoły są zbędne!!... na dodatek ich bzyczenie zakłóca transmisję BTSów komórkowych...  a to generuje wyższe zużycie baterii w komórkach oraz mniejszy transfer w ramach 3G i 4G...
Dodatkowo eliminacja wszelkich owadów z przestrzeni powietrznej przyniesie ogromne oszczędności na płynie do spryskiwaczy...
Bez owadów będzie się nam żyło na ZI€MI naprawdę TANI€J !!!

Skomentuj