Psy zaprzęgowe zostały wyhodowane na Arktyce 9 tysięcy lat temu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pies jest uważany za pierwsze zwierzę, które udało się udomowić ludziom – około 12 tysięcy lat temu. Jednak znaleziska archeologiczne z wczesnego okresu udomowiania psów są niezwykle rzadkie.

 

Naukowcy z Instytutu Historii Kultury Materialnej Rosyjskiej Akademii Nauk uważają, że udało im się znaleźć dowody na oswojenie psów, ale także prowadzenie ich hodowli. Zdaniem badaczy starożytni mieszkańcy północnych terytoriów już dziewięć tysięcy lat temu selekcjonowali psy o odpowiednich cechach.Badacze mówią o trzech etapach udomowienia psów. Według nich, w pierwszym etapie następował wybór naturalny, uwarunkowany preferencjami żywieniowymi zwierząt. Na drugim etapie psy podążały za człowiekiem, licząc na pożywienie, a ludzie wybierali zwierzęta, które najłatwiej było oswoić. Na ostatnim etapie ludzie wybierali poszczególne psy, aby tworzyć konkretne rasy.

 

Archeolodzy znaleźli kości 17 psów oraz pozostałości drewnianych sanek. Psy mogły ważyć od 16 do 25 kg i przypominały współczesne rasy syberian husky i Alaskan malamute. Dowody archeologiczne świadczą o tym, że mieszkańcy tego obszaru polowali na renifery oraz niedźwiedzie polarne.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Scarlet1
Portret użytkownika Scarlet1

Komentarze

Skomentuj