Psy i koty coraz częściej mają alergię na ludzi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy twoje zwierzę może być uczulone na ciebie? Ta kwestia, choć może wydawać się zaskakująca, jest coraz częściej diagnozowana wśród naszych czworonożnych przyjaciół.

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania problematyką alergii środowiskowych u zwierząt domowych, w tym alergii na ludzi. Okazuje się, że psy i koty mogą wykazywać objawy alergiczne na ludzki łupież, będący niczym innym jak odłuszczającymi się komórkami skóry, które dla uczulonych zwierząt stają się źródłem dyskomfortu.

 

Dr Heather Edginton, asystent profesor dermatologii na Cornell University College of Veterinary Medicine, podkreśla, że alergie środowiskowe, do których zalicza się reakcje na ludzi, są jednymi z głównych kategorii alergii występujących u psów i kotów.

 

Szacuje się, że około 20% psów wykazuje objawy alergii, z czego połowa może reagować na ludzki łupież. Mniej wiadomo na temat częstości występowania alergii na ludzi u kotów, choć wiadomo, że atopiczne zapalenie skóry, czyli egzema, jest powszechną reakcją skórną na alergeny środowiskowe, w tym na ludzki łupież.

 

Objawy alergii u psów i kotów na ludzi mogą obejmować m.in. swędzenie, czerwone i łzawiące oczy, kichanie, nadmierne lizanie, chrapanie spowodowane zapaleniem gardła, łysienie w miejscach drapania, a nawet biegunkę. Warto zauważyć, że podobnie jak u ludzi reagujących na sierść zwierząt, tak i u zwierząt uczulonych na ludzi, objawy te mogą się znacząco różnić w zależności od indywidualnej wrażliwości.

 

Leczenie alergii u zwierząt domowych wymaga często podejścia wieloaspektowego. Może obejmować immunoterapię, specjalne szampony, medykamenty doustne czy też testy alergiczne, takie jak testy serologiczne lub inwazyjniejsze testy śródskórne, które pozwalają na dokładne zidentyfikowanie alergenu. Należy jednak pamiętać, że takie decyzje powinien podejmować wyłącznie doświadczony weterynarz.

 

Warto również zaznaczyć, że alergie u zwierząt, podobnie jak u ludzi, nie są zjawiskiem, które można całkowicie wyleczyć. Dostępne metody leczenia pozwalają jedynie łagodzić objawy i poprawiać jakość życia naszych czworonożnych towarzyszy.

 

Na koniec, ciekawostką może być fakt, że nie tylko sami ludzie mogą stanowić alergen dla zwierząt. Do potencjalnych przyczyn alergii należą także różnorodne substancje obecne w naszym otoczeniu, jak perfumy, lotions, a nawet metale zawarte w biżuterii, które mogą wywołać reakcję alergiczną.

 

W obliczu powyższych informacji, kluczową rolę odgrywa regularna obserwacja zachowania i stanu zdrowia naszych domowych pupili. Wczesne rozpoznanie objawów alergii i konsultacja z weterynarzem mogą znacząco przyczynić się do poprawy dobrostanu naszych czworonożnych przyjaciół.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj