PSL proponuje, aby Polska zrezygnowała z przestawiania zegarków i została przy czasie letnim

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W tym tygodniu w Sejmie złożony zostanie projekt ustawy zakładający pozostanie przy czasie letnim przez cały rok. Polskie Stronnictwo Ludowe twierdzi, że coroczne przestawianie zegarków z czasu zimowego na letni i na odwrót jest pozbawione sensu i powoduje większe szkody, niż korzyści.

 

W Europie Środkowej i Zachodniej, z wyjątkiem Portugalii i Wielkiej Brytanii, obowiązuje czas środkowoeuropejski (CET). Każdego roku w ostatnią niedzielę marca wprowadzamy czas letni (CEST), który obowiązuje do ostatniej niedzieli października. Zmiana czasu wiąże się z przestawianiem zegarków o godzinę do przodu w przypadku czasu letniego oraz godzinę do tyłu przy czasie zimowym.

 

W niemal wszystkich państwach Unii Europejskiej zmianę czasu wprowadza się na podstawie dyrektywy UE 2000/84/EC. Wiele państw świata regularnie przestawia swoje zegary. Jednak w 2011 roku Rosja zadecydowała, że pozostanie już na stałe przy czasie zimowym. Podobnie zrobiła Białoruś, która jednak pozostała przy czasie letnim. W tym samym czasie podobny krok miała wykonać Ukraina - najpierw przyjęto uchwałę w sprawie likwidacji zmiany czasu twierdząc, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie ludzi, po czym ją cofnięto.

 

Podobne plany w powyższej kwestii mają między innymi Litwa, Czechy oraz Węgry. W Polsce projekt ustawy w sprawie rezygnacji z przechodzenia na czas zimowy został zaproponowany przez PSL. Stwierdzono, że przestawianie zegarków nie pozwala zaoszczędzić energii i powoduje problemy zdrowotne wśród ludzi oraz kłopoty w transporcie publicznym. Ponadto, gdy przechodzimy na czas zimowy, w okresie jesiennym i zimowym dzień staje się krótki a ciemno robi się już przed 16:00.

 

Od kilku lat prowadzone są batalie przed Komisją Europejską w sprawie zniesienia zmiany czasu - jak dotąd bezskutecznie. Jednak zdaniem części prawników, dyrektywa UE 2000/84/EC wcale nie zmusza kraje członkowskie do przestawiania zegarków i wskazuje jedynie, aby wszystkie państwa robiły to w tym samym czasie. Dlatego wydaje się, że Polska może samodzielnie podjąć decyzję w tej sprawie. Nie wiadomo jednak jaka będzie reakcja PiSu na propozycję PSL.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)Komentarze

Portret użytkownika hansi

"Pozostańmy przy czasie

"Pozostańmy przy czasie letnim" ?.. Czyli przy czasie fałszywym ? Smile O ile mi wiadomo, czasem PRAWDZIWYM dla naszej strefy jest GMT +1h, czyli czas "ZIMOWY" ? Obecny czas "letni", to czas moskiewski Smile Mamy mieć na stałe czas moskiewski ?..

Aha ! Ups ! Już zajarzyłem Biggrin ... Shalom !

Portret użytkownika CzarnyOlo

Takimi zmianami rok rocznie

Takimi zmianami rok rocznie rujnujemy sobie zdrowie bo organizm jest zsynchronizowany z naturą. Człowiek powinien spać codziennie od 10 do przynajmniej 4 rano wg. CZASU ZIMOWEGO najlepiej w ciszy i z dala od światła.

Portret użytkownika Kimbur

Czas warszawski to czas

Czas warszawski to czas zimowy. Jeśli pozostaniemy przy czasie letnim to tym samym zostaniemy orżnięci z 1 godziny naszego życia; razem da to 38 mln godzin na Polskę, z tego circa 10 mln godzin osób pracujących - firmy powinny być szczęśliwe.

Jeśli chcemy lepiej wykorzystać czas dzienny to po prostu wcześniej kładźmy się spać i wcześniej wstawajmy i np. zamiast iść na 8 do pracy idźmy na 7. Żeby to ułatwić to wieczorne Wiadomości, Fakty i Wydarzenia niechże będą wcześniej emitowane, bo to media wdużym stopniu psują nasze życie - ludziska chcą obejrzeć film po wiadomościach a ten wraz z reklamami kończy się np. dopiero o 23.

Nie dajmy sobą tak łatwo manipulowac - niech manipulanci się napocą w dzień i nocą!

Portret użytkownika Bogdan1957

Dziwię się ignorancji PSL-u.

Dziwię się ignorancji PSL-u. To czas letni jest sztucznie, naturalny jest czas zimowy. To zimą południe jest o godzinie 12:00, latem jest o 13:00. Do szkół panowie posłowie, do szkół!

Teraz jeszcze powinni przesunąć zegary o godzinę, by wrócić do natury i nie przestawiać ich na wiosnę. Jestem za.

Portret użytkownika okd

Pomysł dobry, ale tylko dobry

Pomysł dobry, ale tylko dobry, gdyż najbardziej przybliżonym "czasem" do naturalnego (wynikającego z położenia geograficznego) jest "czas zimowy", a nie "czas letni". Skoro chodzi o poprawę zdrowia/samopoczucia ludzi, powinniśmy zostać przy "czasie zimowym" :)   

Portret użytkownika 44

PSL długo i starannie

PSL długo i starannie pracowała na swoja obecną wpełni zasłużoną pozycję planktonu politycznego.... by nie popaść w całkowite zapomnienie wystrzeliła z tematem który gwarantuje rozgłos i poparcie...... nie nalezy jednak zapominać iż jako najstarsza partia na obecnej scenie politycznej miała kilkadziesiąt lat by ten pomysł zgłoscić i wdrożyć (nie takie rzeczy robili;) 

pomysł mimo że nie pozbawiony sensu, traktowac nalezy jako drgawki agonalne. osobiście mam nadzieje iż politycy PSL znikną z Polskiej sceny politycznej bezpowrotnie.

Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi

Si vis pacem, para bellum (łac.)

Portret użytkownika witek

temat zastępczy aby odwrócić

temat zastępczy aby odwrócić uwagę od prawdziwych problemów i zaplusować u elektoratu, w istocie chodzi o to abyśmy mieli jeden czas w Eurokołchozie (więcej integracji, itp. itd.) potem przyjdzie czas na wspólną armię ...

Strony

Skomentuj