Przywódca opozycji z Bahrajnu skazany na dożywocie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Przywódca opozycji w Bahrajnie, szejk Ali Salman, został skazany na dożywocie po tym, jak uznano go za winnego szpiegowania na rzecz rządu Kataru.

Co ciekawe, wyrok orzeczono zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Sąd Najwyższy Bahrajnu oczyścił Salmana z zarzutów zmowy z konkurencyjnym państwem. Warto przypomnieć, że od poprzedniego roku relacje na linii Bahrajn-Katar uległy znacznemu pogorszeniu.

 

Szejk Ali Salman, który kierował opozycyjnym ugrupowaniem Al-Wefaq, został oskarżony o spiskowanie z Katarem w celu podsycenia antyrządowych niepokojów w 2011 roku. Dwaj pozostali przywódcy opozycji również zostali skazani na dożywocie. W uzasadnieniu decyzji podano, że trzech mężczyzn zostalo skazanych za "akty wrogości przeciwko Bahrajnowi i komunikowanie się z urzędnikami Kataru, w celu obalenia porządku konstytucyjnego". 

 

Grupa Amnesty International określiła decyzję jako parodię sprawiedliwości i bezprawne wysiłki władz Bahrajnu, chcących uciszyć wszelkie formy politycznego sprzeciwu. Warto zauważyć, że oskarżenia dotyczące wydarzeń sprzed 7 lat, pojawiły się dopiero w zeszłym roku, gdy doszło do zaostrzenia stosunków z Katarem, podejrzewanego o wspieranie ugrupowań terrorystycznych i współpracę z Iranem.

 

Jako przywódca głównej partii opozycyjnej szejk Ali Salman nawoływał do przeprowadzenia reform demokratycznych, w tym do ustanowienia monarchii konstytucyjnej i powołania premiera.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Skomentuj