Przywódca ISIS mógł zginąć podczas rosyjskich nalotów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że lider tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi prawdopodobnie zginął w zeszłym miesiącu. Rosyjskie samoloty bojowe prowadziły naloty na stolicę Rakkę i zabiły wielu ważnych "urzędników" ISIS.

 

W chwili obecnej los al-Baghdadiego nie jest znany. W przeszłości wielokrotnie słyszeliśmy o możliwym zabiciu najwyższego przywódcy Państwa Islamskiego, lecz żadnych pogłosek dotychczas nie udało się potwierdzić. Teraz Rosja oświadczyła, że 28 maja przeprowadzono naloty na miejsce spotkania liderów ISIS. Wśród zabitych jest między innymi emir Rakki Abu al-Haji al-Masri, emir Ibrahim al-Naef al-Hajj oraz "szef bezpieczeństwa" ISIS Suleiman al-Sawah.

 

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych powiadomiło, że nie można w 100% potwierdzić śmierci lidera ISIS, lecz trwają próby zweryfikowania tej informacji. Kurdowie, którzy wraz z amerykańskimi wojskami prowadzą ofensywę na Rakkę, będą mogli potwierdzić śmierć al-Baghdadiego po oczyszczeniu miasta.

 

Tzw. Państwo Islamskie przegrywa w Iraku i Syrii na wszystkich frontach i skupia się na obronie, lecz traci swoje terytoria na rzecz Kurdów, Stanów Zjednoczonych i syryjskiej armii. Faktem jest, że powstanie i upadek ISIS pozwoliło odebrać armii rządowej kontrolę nad wschodnią częścią Syrii a teraz tereny te przekazywane są Kurdom.

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kimbur

Johnie Moll, wzorem

Johnie Moll, wzorem dziennikarzy polskojęzycznych stosujesz kalki językowe z angielskiego. Mógł zginąć? Ale nie zginął, prawda? Jednak potem piszesz poprawnie po polsku, że prawdopodobnie zginął.

Mogłem zabluźnić czytając tytuł.

Portret użytkownika dziadek ze wsi

K..wa ileż można męczyć tego

K..wa ileż można męczyć tego samego kota? Mózg ci obsyfiał autorze? Tyle dzieje się ciekawego na świecie, a tu prosze zawsze te same zwroty ''mógł'' / ''być może'' I ch. z tego że mógł? Na mój gust ten protal służy tylko do wysyłania wiadomości szpiegom, albo to jest forum prywatnej kliniki przeznaczone do lecznia psychicznie chorych jechowitów. Cyrylice z CAPATHA skasowaliście rok temy? N WTO?

 

Skomentuj