Przyszłe panele słoneczne będą wytwarzać energię nawet podczas deszczu

Kategorie: 

Źródło: ACS Nano

W przyszłości na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe panele słoneczne, zdolne do wytwarzania energii elektrycznej bez względu na warunki pogodowe. Naukowcy z Soochow University wyjaśnili, że ogniwa słoneczne można wyposażyć w technologię, która pozwoli na konwersję energii mechanicznej w prąd.

 

Wydajność paneli fotowoltaicznych spada drastycznie podczas opadów deszczu. Przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych urządzenia te są praktycznie bezużyteczne. Jednak chińscy badacze zaprezentowali rozwiązanie dla tego problemu, które może również zrewolucjonizować przemysł solarny.

 

Naukowcy wyjaśnili w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma ACS Nano, że panele fotowoltaiczne można wyposażyć w nanogeneratory trigeneracyjne (TENG), które przekształcają energię mechaniczną w prąd elektryczny. Uczeni zaprojektowali hybrydowy panel słoneczny wyposażony w technologię TENG oraz pokryty dwoma warstwami przezroczystych polimerów. Dzięki temu panel może generować energię elektryczną w słoneczne dni oraz w trakcie opadów kropel deszczu.

Opracowane ogniwa są wystarczająco lekkie, aby można było je zamontować na dachu budynku. Jednak jedyną przeszkodą dla wprowadzenia nowej technologii są koszty produkcji. Gdyby udało się je obniżyć, przyszłe panele fotowoltaiczne pozwoliłyby wytwarzać jeszcze większe ilości energii elektrycznej – zarówno w dzień, jak i podczas nocnych opadów deszczu.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dd

Nano generatory to i nano

Nano generatory to i nano ilości wytwarzanej energii.

Znajdźcie szanowni naukowcy możliwość gromadzenia dużych ilości energii, baterie/akumulatory/inne metody dzięki którym będzie można przechować na dłuższy czas duże ilości energii a będzie to duży krok milowy. Ileż to już razy pojawiały się informacje o super akumulatorach wynalezionych w laboratoriach i na gle cisza.

Skomentuj