Kategorie:
W przyszłości na rynku mogą pojawić się zupełnie nowe panele słoneczne, zdolne do wytwarzania energii elektrycznej bez względu na warunki pogodowe. Naukowcy z Soochow University wyjaśnili, że ogniwa słoneczne można wyposażyć w technologię, która pozwoli na konwersję energii mechanicznej w prąd.
Wydajność paneli fotowoltaicznych spada drastycznie podczas opadów deszczu. Przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych urządzenia te są praktycznie bezużyteczne. Jednak chińscy badacze zaprezentowali rozwiązanie dla tego problemu, które może również zrewolucjonizować przemysł solarny.
Naukowcy wyjaśnili w artykule, który ukazał się na łamach czasopisma ACS Nano, że panele fotowoltaiczne można wyposażyć w nanogeneratory trigeneracyjne (TENG), które przekształcają energię mechaniczną w prąd elektryczny. Uczeni zaprojektowali hybrydowy panel słoneczny wyposażony w technologię TENG oraz pokryty dwoma warstwami przezroczystych polimerów. Dzięki temu panel może generować energię elektryczną w słoneczne dni oraz w trakcie opadów kropel deszczu.
Opracowane ogniwa są wystarczająco lekkie, aby można było je zamontować na dachu budynku. Jednak jedyną przeszkodą dla wprowadzenia nowej technologii są koszty produkcji. Gdyby udało się je obniżyć, przyszłe panele fotowoltaiczne pozwoliłyby wytwarzać jeszcze większe ilości energii elektrycznej – zarówno w dzień, jak i podczas nocnych opadów deszczu.
Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
ZNAJDZIE SIĘ KIJ NA BANDEROWSKI RYJ
„Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.
Skomentuj