Przyjęcie CETA sposobem na wdrożenie umowy TTiP

Kategorie: 

Źródło: tni.org

Coraz więcej organizacji bije na alarm w związku z planowanym przyjęciem umowy o wolnym handlu z Kanadą. Liczni eksperci zwracają uwagę, że to furtka do wprowadzenia w Europie żywności GMO oraz wszechwładzy amerykańskich korporacji ponadnarodowych.

 

Jak zwykle gdy dzieje się coś ważnego, nasze władze znajdują tematy zastępcze, które mają na celu odwrócić uwagę od spraw istotnych. Rozpętany z premedytacją spór o aborcję, jakiego doświadczamy obecnie w Polsce, to doskonała szansa dla rządzących do przepchnięcia umowy CETA. Powiązanie obecnej władzy z USA jest oczywiste, a skoro umowa TTiP utknęła to postanowiono osiągnąć to samo przepychając ukradkiem umowę tożsamą treścią, ale pod inną nazwą.

 

Mało osób rozumie co to jest CETA więc warto przypomnieć. Umowa CETA ma znieść bariery celne między UE, a Kanadą. Istotne jest zwłaszcza zniesienie barier na produkty rolne, co ma doprowadzić do wzajemnego otwarcia rynków. To musi wywrzeć kolosalny wpływ na europejskie rolnictwo. Dla Polski, potentata w produkcji jabłek, może to być bardzo trudne, gdy europejski rynek zaleją jabłka GMO z Kanady i USA. Oprócz tego spodziewany jest wpływ na cały rynek płodów rolnych i hodowlanych.

Standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności w UE są znacznie wyższe niż w Kanadzie. Jednak umowa CETA zakłada, że są to równoznaczne produkty. Nie wiadomo jeszcze czy GMO będzie znakowane czy też nie, tak jak za oceanem. To będzie wielki problem dla naszych rolników, bo prawo u n as nie pozwala na stosowanie w takiej skali neuronikotynoidów, czyli zabijających pszczoły pestycydów dostępnych powszechnie w Kanadzie i w USA, ale zabronionych w UE. Zakaz stosowania tych pestycydów powoduje oczywiście wzrost kosztów produkcji, ponieważ konieczne jest stosowanie większej liczby zabiegów zabezpieczających rośliny.

 

CETA to też niezwykła władza dla multinarodowych korporacji. Amerykańskie firmy będą mogły stosować uproszczony mechanizm pozywania krajów zwany inwestor-przeciwko-państwu, albo ISDS (Investor-state dispute settlement) zmienia on po prostu nazwę na ICS (Investment Court System). Mechanizm ICS w takiej postaci, w której został zapisany w CETA, umożliwi pozywanie krajów europejskich nie tylko firmom kanadyjskim, ale też firmom amerykańskim posiadającym spółki zależne w Kanadzie, a mowa nawet o 41 tysiącach amerykańskich firm.

Takie transgraniczne korporacje wejdą do Europy na specjalnych prawach, nawet bez wdrożenia tajnej umowy TTiP, operując po prostu poprzez swoje kanadyjskie spółki córki. Aby to było możliwe muszą tylko wykazać, że prowadzą w Kanadzie "substantial business activities", czyli istotną działalność gospodarcza. CETA zakaże też stosowania jakichkolwiek barier ograniczających udział kapitału zagranicznego w krajowych bankach i innych instytucjach finansowych, liczbę zagranicznych podmiotów, a także liczbę i skalę realizowanych przez nich transakcji. Oznacza to, że po przyjęciu tej umowy środowisko biznesowe instytucji finansowych może się znacząco zmienić i jakakolwiek kontrola tego nie będzie możliwa, albo wręcz będzie zakazana.

 

Wprowadzenie CETA spowoduje, że TTiP zostanie wdrożone tylnymi drzwiami. Skutki podobnej umowy NAFTA, która obowiązuje w Ameryce Północnej skłaniają do refleksji. CETA może przynieść znaczną utratę miejsc pracy w Europie. Nikt oczywiście nie wie w jakim stopniu dotknie to polski rynek pracy czy też polskie rolnictwo, ale specjaliści szacują, że z powodu tej umowy do 2023 roku spodziewana jest w UE utrata 200 tysięcy miejsc pracy. Wolność handlu zawsze jest rzeczą dobrą, ale dodatkowe przywileje międzynarodowych korporacji to coś bardzo złego, bo tworzy nierównowagę podmiotów konkurujących na europejskich rynkach.

 

Oczywiście my, zwykli ludzie nie możemy wiele zrobić w kwestii TTiP, CETA i innych emanacji tego samego, korzystnego dla korporacji porozumienia transgranicznego. Jednak możemy przynajmniej mieć świadomość tego co się dzieje, w czasie gdy cała Polska fascynuje się niekończącym się ideologicznym sporem, który sprowadza się do kłótni o to czy, a jeśli tak to do kiedy, można zabić dziecko w łonie matki.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Przyjaciół nie ma zbyt wielu , bo często bywają fałszywi.Liczba ich niech będzie niewielka , ale niech będą prawdziwi.

Portret użytkownika Ulvhedin

Wyszło szydło z worka...

Wyszło szydło z worka... Teraz już dla każdego powinno być wiadome po której stronie opowiadają się rządzący!!! Rodacy końcówka 2016 roku to czas na obywatelski odwet, nie dajmy się bez końca okłamywać.

Portret użytkownika Akamai

Oni ku*wa przebiją Orwella.

Oni przebiją Orwella.

Nasze wnuki będą chodzić w grafitowych wdziankach z drelichu i postępować według ściśle określonych procedur i dyrektyw. O wszystkim będzie decydował bezduszny system, a każde, nawet najdrobniejsze odstępstwo od tych reguł, karane będzie śmiercią, albo długoletnim pobytem w kolonii karnej celem resocjalizacji.

W 1985 r. powstał proroczy film "Brazil" w reżyserii Terry Giliama (członka kabaretu Monty Python), który pokazuje jak mniej więcej będzie wyglądała nasza najbliższa przyszłość. 

Aby was zachęcić do jego obejrzenia zamieszczam link do fragmentu innego filmu tego kabaretu. To "Żywot Briana" z 1979 r. Już wtedy ci faceci kumali więcej, niż 98 % ludzi teraz. Cały film można obejrzeć z lektorem na you tube. Ale nie jest on dla wszystkich, bo parodiuje życia Jezusa. 

Oto fragment tego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=SNhfr0hl0Uc

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika inzynier magister

Ze wszystkich stron mamy

Ze wszystkich stron mamy wszystko przyjmować ! Atak idzie z każdej strony ! Mimo narastającego trendu migracyjnego pomiędzy kontynentami i wewnątrz kontynentów, który zakończy się około 2050 roku i narastającego chaosu w Europie George Soros idzie w zaparte. W nowym artykule napisanym dla gazety Foreign Policy pod tytułem “This Is Europe’s Last Chance to Fix Its Refugee Policy,” Soros podaje szczegółowy plan ratowania Europy w którym stwierdza, że UE musi podjąć setki tysięcy uchodźców rocznie wydając co najmniej 30 mld euro (niewielką sumę, ponieważ wierzy, że może być w całości finansowana przez dług i podatki) albo Europa stoi w obliczu"egzystencjalnego zagrożenia".

http://www.prisonplanet.pl/polityka/george_soros_kaze,p1019587769

Chcą zniszczyć chrześcijańską cywilizację, to oczywiste ! Ale do tego chcą zniszczyć genetycznie całą planetę ! Tylko Jezus, Duch Święty i Maryja Dziewica mogą uratować świat ! Bóg posłał swego Syna na świat, do nas, nie po to, żeby nas potępił, ale by nas przez Niego zbawić. Śmierć Jezusa to coś więcej niż śmierć Sokratesa, Platona, kogoś z królów, bohaterów wojennych czy sławnych ludzi. Ta śmierć daje nam życie, daje nam możliwość otrzymania przebaczenia i wolność od grzechu. Ktoś powie: "Ja nie potrzebuję chrześcijaństwa, jestem w pełni szczęśliwy, prowadzę dobre życie, nic mi nie można zarzucić". Ale tak naprawdę, jeśli jesteśmy uczciwi, to musimy przyznać, że robimy też złe rzeczy, które są grzechami. Pismo Święte mówi: "Wszyscy zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej. Jeżeli mówimy, że nie mamy grzechu, to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy". Człowiek jest dzieckiem Boga, ale jest zraniony przez grzech. Grzech mieszka w naszym sercu, towarzyszy nam jak cień. Mamy takie miejsca w sercu, w których doskonale czujemy, że czynimy zło, którego nie chcemy czynić, i nie czynimy dobra, które chcielibyśmy czynić. Święty Paweł pisze o sobie: "Nie rozumiem, bowiem tego, co czynię, bo nie czynię tego, co chcę, ale to, czego nienawidzę; to właśnie czynię" [Por. Rz 7,15]. Grzech dokonuje swojego dzieła śmierci w nas samych, czy człowiek o tym wie czy nie wie, czy jest wierzący czy niewierzący. Zawsze przez grzech jest wewnętrznie niszczony, duchowo karłowacieje. Swoje przebaczenie Bóg uzależnił od wcześniejszego przebaczenia innym: "Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". Przebacz, tak jak my przebaczamy. Wiadomo, że przebaczenie człowiekowi jest rzeczą trudną. To jedna z najpiękniejszych tajemnic. Popatrzmy w swoje serca, jeżeli nasze serce bije przebaczającą miłością, jeśli nie ma żadnego człowieka, do którego czulibyśmy urazę, podziękujmy Bogu. Ale jeśli jest taki człowiek, to padnijmy na kolana i prośmy Boga słowami: "Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom".

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika kuba9131

Polska w obecnej sytuacji

Polska w obecnej sytuacji powinna wyjść z Unii Europejskiej. Obecna Unia jest inna niż kiedyś ponieważ robi dziwne rzeczy jak zmuszanie do przyjmowania muzułmańskich imigrantów czy niebezpieczne umowy które nie są nawet ujawniane.

Co do sporu o aborcje to uważam że obecna ustawa jest najlepsza w Europie a może i na świecie. Aborcja jako taka to zabójstwo dziecka. Tylko gdy jest zagrożone życie matki, płód ciężko uszkodzony albo ciąża jest z gwałtu powinna być dopuszczana jak jest teraz w Polsce.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj