Przyjaźń ma znaczenie - żyrafy funkcjonujące w grupach żyją dłużej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dorosłe samice żyraf, które spędzają czas w dużych grupach z innymi samicami, żyją dłużej niż ich mniej towarzyskie odpowiedniczki, nawet z czynnikami takimi jak presja antropogeniczna i środowiskowa.

 

Zespół naukowców pod kierownictwem Moniki Bond, pracownika naukowego na Wydziale Biologii Ewolucyjnej i Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Zurychu, przez 5 lat badał żyrafy w Tanzanii. Biolodzy zbadali wpływ towarzyskości, środowiska naturalnego i antropogenicznej presji na przetrwanie dużych roślinożerców i odkryli, że żyrafy, które wolą spędzać większość czasu w towarzystwie swoich bliskich, żyły dłużej niż żyrafy introwertyczne.

 

Grupowanie wśród żyraf jest dynamiczne i zmienia się w ciągu dnia, ale samice olbrzymów o długich szyjach są w stanie z czasem utrzymywać „przyjazne” relacje z niektórymi zwierzętami.

„Tzw. formacja stadna, tj. życie w grupie z innymi samicami, ma korelację z większymi szansami na długie życie, mimo że skład grupy często się zmienia” – tłumaczy Monika Bond.

Oprócz kłusownictwa głównymi przyczynami śmierci dorosłych samic żyraf są choroby, stres i brak pożywienia. Według Barbary König, głównej autorki badania, interakcje społeczne mogą pomóc poprawić wydajność żerowania i radzić sobie z konkurencją międzygatunkową, drapieżnikami i różnymi czynnikami stresogennymi, w tym molestowaniem ze strony samców. Ponadto samice mogą współpracować przy wspólnej opiece nad młodymi.

 

Naukowcy zarejestrowali społeczne zachowania dzikich żyraf za pomocą algorytmów analizy sieci (są one również wykorzystywane w pracy przez sieci społecznościowe). Wyniki pokazały, że zachowanie tych niesamowitych zwierząt jest bardzo podobne do zachowania ludzi i innych naczelnych, dla których więcej relacji społecznych oznacza więcej możliwości. Na przykład szympansy i goryle żyją w społecznościach, które pomagają im uzyskać lepsze pożywienie.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Balajarz

to nie ja , to wasz Bóg tak

to nie ja , to wasz Bóg tak powiedział, którego tak nienawidzicie, to co wolicie rządy diabłów, oto teraz są

"Strzeż praw wdowy, zapewnij sprawiedliwość sierocie, daj potrzebującemu, broń sierotę, przyodziej nagiego, opiekuj się kaleką i słabym, nie naśmiewaj się z chromego, broń kaleki, i pozwól ślepemu mieć wizję mojej chwały. Chroń starego i młodego pomiędzy twymi murami. Gdzie znajdziesz umarłego, naznaczywszy pochowaj go w grobie a dam tobie pierwsze miejsce w zmartwychwstaniu moim. Wstrzymaj się i bądź cichy mój ludu, ponieważ twój odpoczynek nadejdzie."

Portret użytkownika Baligasuj

"ten bełkot" jeśli ty te

"ten bełkot" jeśli ty te słowa które są pozytywne , czy nie rozumiesz ich treści , uważasz za bełkot to huj wie ktoś ty, czy nie wyszełes z dupska, i nastaje pytanie kto cię spłodził ??? no i tutaj aż zachciewa się ująć to "człowieku" ?

Portret użytkownika Baligasuj

 

 

"Biada wam, którzy popełniacie niegodziwość, oszustwo i bluźnierstwo. Będzie to przypomnieniem przeciw wam za zło.
 

Biada wam, mocni, którzy waszą władzą ciemiężycie sprawiedliwych, albowiem dzień waszego zniszczenia przyjdzie. W owych dniach wiele dobrych dni nastanie dla sprawiedliwych. Będzie to dzień sądu nad wami.

Tymczasem kłamstwo wasze odpłynie jak woda, wasze bogactwa nie przetrwają, ale zostaną wam szybko odebrane, gdyż wszystko nabyliście niegodziwie. Wy sami zostaniecie wydani na wielkie przekleństwo."
 

a masz Smile

 

Skomentuj