Przez pestycydy, pszczoły cierpią na niedostatek snu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania wskazują na to, że używane powszechnie pestycydy negatywnie wpływają na cykl snu pszczół. Może to mieć dramatyczne skutki dla tych owadów.

Naukowcy skupili się na tym, jak używane przez rolnictwo pestycydy wpływają na zachowanie trzmieli. Analizowali one ich zachowanie, po tym jak trzmiele zostały nakarmione nektarem z dodatkiem neonikotynoidów, które są najczęściej stosowanym rodzajem pestycydu. Jego wpływ na badane organizmy był ogromny.

 

Substancja powoduje, że zegar biologiczny tych organizmów ulega zniekształceniu. Znacznie mniej czasu spędzają na zbieraniu pyłków i zapylaniu kwiatów, a więcej na nocnych „zbiorach”. Podczas dnia, dużo więcej śpią. Jest to spore odchylenie względem normalnego zachowania.

 

To może mieć znaczące skutki, ponieważ większość warzyw i owoców, które spożywamy, do reprodukcji wymagają ingerencji pszczół. A podczas, gdy one, poprzez zaburzony przez pestycydy cykl dnia, nie zapylają dostatecznie dużej ilości kwiatów, może dojrzewać coraz mniej roślin.

 

Działania naukowców skupiają się teraz nad badaniem wpływu pestycydów na poszczególne owady oraz ograniczanie, potencjalnie wyniszczających skutków tych substancji. Naukowcy dążą do dokładnego ich poznania i przeanalizowania, aby w przyszłości zminimalizować skutki ich działań.

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: robertAnd
Portret użytkownika robertAnd

Komentarze

Skomentuj