Przez następne 20 lat może zniknąć nawet 90% raf koralowych na świecie

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Jeśli ktoś nie widział jeszcze na żywo rafy koralowej, powinien się pospieszyć. Rosnąca temperatura i zakwaszenie oceanów może wkrótce zniszczyć niemal wszystkie istniejące siedliska koralowców. Od 70 do 90 proc. raf koralowych jest zagrożonych zniknięciem w ciągu najbliższych 20 lat!

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa, do roku 2100  pozostanie niewiele siedlisk koralowców. Wstępne wyniki wskazują, że temperatura powierzchni oceanu i jego kwasowość są najważniejszymi czynnikami w określaniu, czy dane miejsce będzie się nadawało do przetrwania koralowców.

 

Również cieplejsza woda jest czynnikiem prowadzącym do przeciążenia koralowców, powodując uwalnianie symbiotycznych glonów żyjących w nich. To sprawia, że ​​kolorowe zwykle rafy koralowe stają się blade. 

 

Wybielone koralowce nie są co prawda martwe, ale są one obarczone wyższym ryzykiem obumarcia. Biolodzy próbują powstrzymać zanikanie raf koralowych poprzez przeszczepianie żywych koralowce hodowanych w laboratoriach, ale można odnieść wrażenie, że jest syzyfowa praca.

Zdaniem ekspertów, do końca wieku pozostanie tylko kilka miejsc gdzie w roku roku 2100 będzie można spotkać rafy koralowe. Będą to tylko małe obszary w pobliżu Kalifornii, oraz na Morzu Czerwonym. 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Koralowce rozwinęły się w

Koralowce rozwinęły się w Jurze i Kredzie (Wikipedia)
Jura Temperatura ok.16.5°C, Dwutlenku węgla ok.1950ppm
Kreda Temperatura ok.18°C    Dwutlenku węgla ok.1700 ppm
Obecnie Temperatura 15°C    Dwutlenku węgla 400 ppm
To od czego mają te koralowce wyginąć?

 

Skomentuj