Przez gigantyczną kosmiczną eksplozję w Ziemię uderzyły wysokoenergetyczne cząstki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy odkryli najsilniejsze promieniowanie w historii, wyemitowane z rozbłysku gamma (GRB). Obserwacje zmieniają konwencjonalną wiedzę o generowaniu promieni gamma. 

Zdarzenie GRB 190829A zostało zarejestrowane 29 sierpnia 2019 r. przy użyciu obserwatoriów kosmicznych Fermi i Swift w konstelacji Eridani. Źródło znajduje się około miliarda lat świetlnych od nas, chociaż typowe GRB są oddalone o około 20 miliardów lat świetlnych (wszechświat jest znacznie większy niż jego wiek z powodu przyspieszonej ekspansji).

 

Astronomowie przeprowadzili obserwacje źródła przez kompleks teleskopów HESS w Namibii. Ten instrument wykrywa deszcze cząstek, które występują, gdy wysokoenergetyczne cząstki uderzają w ziemską atmosferę. Stosunkowo niewielka odległość do tego rozbłysku gamma pozwoliła nam szczegółowo zmierzyć widmo poświaty, czyli rozkład energii fotonów promieniowania w bardzo wysokim zakresie energii. Maksymalna energia osiągnęła 3,3 teraelektronowolta, czyli około bilion razy więcej niż energia widzialna fotonów.

Obserwacje wykazały również podobieństwa między promieniami X i gamma. Teorie sugerują, że obie składowe promieniowania są tworzone przez odrębne mechanizmy: składowa rentgenowska pochodzi z ultraszybkich elektronów przyspieszanych przez silne pola magnetyczne podczas rozbłysku. Dlatego promieniowanie gamma pojawia się, gdy przyspieszone elektrony zderzają się z fotonami, zwiększając energię tych ostatnich. Ale obserwacje poświaty GRB 190829A pokazują teraz, że zarówno promienie X, jak i gamma zniknęły synchronicznie. Sugeruje to, że promienie X i gamma są wynikiem tego samego mechanizmu, który jest wciąż nieznany.

 

Istnieje kilka rodzajów rozbłysków gamma, które są najjaśniejszymi zjawiskami elektromagnetycznymi we wszechświecie. Uważa się, że te pierwsze powstają w wyniku łączenia się gwiazd neutronowych w układy podwójne, co daje początek gigantycznym wybuchom, a wybuchy drugiego typu są związane z zapadnięciem się jądra masywnych gwiazd podczas wybuchów supernowych. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj