Przewlekły stres wpływa na mózg. Co możesz zrobić, aby mu zapobiec?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chociaż stres stanowi nieodłączną część naszego życia, jego nadmiar może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W ostatnim czasie powodem do stresu może być postępująca w naszym kraju oraz na świecie pandemia koronawirusa. Jeżeli jednak naprawdę zależy nam na zachowaniu zdrowia, nie możemy ulec panice.<--break->

 

Chroniczny stres ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, stwarzając szereg dolegliwości psychicznych oraz fizycznych. Życie w ciągłym stresie jest przykładowo uznawane za jeden z głównych czynników wywołujących przewlekłe stany zapalne w organizmie. Te z kolei wiążą się bezpośrednio z chorobami serca oraz cukrzycą. Stany zapalne docierają również do samego mózgu, ponieważ w wyniku stresu bariera krew-mózg nie zabezpiecza w pełni skutecznie układu nerwowego przed szkodliwymi czynnikami.

 

Badania przeprowadzane na ludziach wykazały, że życie w przewlekłym stresie niekorzystnie wpływa na obszary w mózgu odpowiedzialne za motywację oraz sprawność umysłową. Istnieją również dowody na to, że chroniczny stres zaburza gospodarkę niektórych hormonów. Dotyczy to przede wszystkim kortyzolu oraz czynniku uwalniającego kortykotropinę, w skrócie CRF. Przewlekle podniesiony poziom kortyzolu wiąże się z zaburzeniami nastroju oraz kurczeniem się hipokampa. Może powodować także objawy fizyczne, takie jak nieregularne cykle miesiączkowe.

Przewlekły stres powoduje depresję

Powszechnie wiadomo, że przewlekły stres może prowadzić do depresji, ponieważ zaburza on m.in. produkcję serotoniny, tzw. hormonu szczęścia. Zwykle takiemu stanowi towarzyszą zaburzenia snu oraz ogólnego rytmu dobowego. To z kolei prosta droga do obniżenia odporności naszego organizmu. Osoby zmagające się z depresją mają problemy ze zdrowym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Trudno podejmować im decyzje, planować czy rozwiązywać napotykane problemy. Oprócz depresji chroniczny stres może prowadzić także do wypalenia zawodowego, co przysparza jeszcze więcej stresorów, tworząc błędne koło.

Jak radzić sobie z chronicznym stresem?

Na szczęście istnieją sposoby na radzenie sobie z przewlekłym stresem. Kluczem jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy z istnienia oraz wagi problemu. Oczywiście na stres najlepsze będą wszelkie próby zrelaksowania się, na przykład podczas brania ciepłej kąpieli czy czytania książki. Jeśli jednak stres jest już zaawansowany, nie każdy odnajdzie w tym przyjemność.

Specjaliści zwracają uwagę szczególnie na niezaniedbywanie codziennego ruchu oraz aktywności fizycznej. To jedna z najlepszych metod rozładowania stresu i zachowania dobrego samopoczucia. Ponadto wysiłek fizyczny przeciwdziała stanom zapalnym w organizmie, reguluje rytm dobowy i sprzyja wytwarzaniu nowych komórek mózgowych.

Kolejny sposób na rozładowanie stresu to kontakt z naszymi bliskimi, takimi jak rodzina oraz przyjaciele. Nawet jeśli nie mamy możliwości spotkać się z nimi osobiście, możemy zawsze kontaktować się telefoniczne lub poprzez rozmowy wideo. Warto dbać o regularność takich relacji i znajdować w nich potrzebne wsparcie.

Wśród metod radzenia sobie ze stresem naukowcy wymieniają również naukę. Zyskujemy nowe zajęcie, które odciąga nas od ponurych myśli. Jeśli przykładowo przebywamy na kwarantannie, możemy ten czas wykorzystać na realizację kursu online, przeczytanie fachowej książki z danej branży czy majsterkowanie.

 

Artykuł pochodzi z portalu

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Jedyna prawdziwa pandemia

Jedyna prawdziwa pandemia jaka w tej chwili panuje to pandemia strachu.

Strach generuje przedłużający się wysoki poziom stresu. Kto za bardzo się przejmuje ogłoszoną pandemią, ten ani chybi zachoruje, ale nie na Covid-19, a raczej na inne poważniejsze choroby wynikające ze swojej konstytucji psychofizycznej. 

Portret użytkownika inzynier magister

Muzułmańscy imigranci

Muzułmańscy imigranci przebywający do tej pory w Turcji są obecnie przetransportowywani samolotami do Albanii. Władze w Tiranie chcą ich osiedlić w regionach zamieszkałych przez grecką mniejszość narodową. Umowa między tureckim prezydentem i albańskim premierem to cios w Greków, którzy nie chcieli wpuścić imigrantów na swoje terytorium z obszaru Turcji.Jak podaje słowacki „Armadny Magazin”, do wiosek i miasteczek w należącej do Albanii części północnego Epiru już trafili pierwsi muzułmańscy imigranci, którzy wcześniej utknęli w Turcji próbując nielegalnie sforsować grecką granicę w drodze do Europy Zachodniej. Kolejni muzułmanie mają zostać przewiezieni samolotami do Albanii na mocy umowy między prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem a premierem Albanii Edim Ramą.Słowacki portal podaje liczbę 30 tys. imigrantów muzułmańskich, jacy mają trafić do Albanii i być osiedleni w regionie, w którym liczna jest mniejszość grecka. Miejsca ich osiedlenia wybrano m.in. w pobliżu przejść granicznych albańsko – greckich w takich miejscowościach, jak Kakavia, Rípesi, Mavromati, Treis Géfyres, Kapestítsa.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika MiamiVibe

Stres będzie zawsze, u

Stres będzie zawsze, u każdego, a to z powodu egzystencji w systemie którego głównym filarem jest strach. Strach przed przyszłością, ubóstwem, odrzuceniem, brakiem kasy, śmiercią, czynnikami społeczno - politycznymi, cierpieniem, koronaświrusem i tak dalej i tak dalej pomnożony przez ponad 7 miliardów istnień + fauna i flora Smile Jeden wielki paśnik z pokarmem z negatywną wibracją... dla kogo ? Uj wie, ale pewnie już tak żre od tysięcy lat. 

Portret użytkownika maracash

"Przewlekły stres wpływa na

"Przewlekły stres wpływa na mózg. Co możesz zrobić aby temu zapobiec ?" - wyłączcie te telewizory i Wam przejdzie !!! Pozamykaliście się w tych Waszych klatkach, siedzicie przed TV i liczycie zbiorowo każdą osobę zarażoną wirusem. Nie pytacie co z Waszymi opłatami za żłobki i przedszkola ? Dostaliście "pakiet kryzysowy" to super - możecie sobie wziąść kolejny kredyt, którym spłacicie sobie część z poprzedniego. Jak byliście w dupie, tak dalej będziecie, tylko dwa razy głębiej. A Ci co Wami rządzą śmieją się z Was, tak samo jak się śmiali z Leppera.Poupadają Wam firmy to sobie je kupią za bezcen - już tak robili, tylko na innym patencie.Pamięć macie dobrą, tylko krótką. Jak liczba samobójców przerośnie liczbę "ofiar" koronawirusa, to się obudzicie... 

Aha, byłbym zapomniał - wirus jest wszędzie, nawet w lesie - jedynie przy urnach go nie będzie Biggrin Poubierajcie się w kondomy, niezapomnijcie zabrać swoich długopisów i gęsiego do głosowania...przynajmniej fajny widok będziemy mieli Biggrin .

Portret użytkownika Mojeimię44

Masz rację. Giełda musi się

Masz rację. Giełda musi się kręcić raz w górę raz w dół. Ten kto to rozumie ten wie, że bogacze muszą ze spółek akcyjnych ściągać characz. Druga kwestia to konkurencja. Po co im konkurencja jak można ją wykończyć wirusem a majatki konkurencji przejąć? To jest globalna ustawka jak każda. Ten kto to minusuje nie wie w jakim skorumpowanym świecie żyje. Ten wirus był wygodny dla bardzo wielu środowisk. To, że ludzie nie wierzą w mesjasza to nie znaczy, że ortodoksyjni żydzi nie wierzą. Ich mesjasz jest naszym antychrystem. Mało wiedzą ludzie i nie patrzą na świat z perspektywy tych co czytają i pojmują. 

Ich znakiem jest piramida i oni w nią wierzą a stado owiec udaje, że wierzy w mesjasza a nic nie pojmują. Ich mesjaszem jest Jared Kushner i to bez wątpliwości.

my jesteśmy tylko gojami, zwykłymi zwierzętami na których robi się interes strzyrząc nas. Ogarnijcie ludzie!

https://youtu.be/1PhrvI6ecRs

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika Groot

Zgadza się, widać to co po

Zgadza się, widać to co po niektórych komentarzach bredzą jak potłuczeni od samego ich czytania można się nabawić deprechy. Jedni wykupują jedzenie i zakopują w lesie, inni chcą walić kolbą z kałacha w ryj. Kilku schizoreników paranoidalnych z urojeniami lękowymi założyło tu nowe konta wraz z pojawieniem się "tajemniczej pandemii" i próbują wywolać popłoch, aż się dziwię, że jeszcze sami nie pomarli ze strachu.
'Co możesz zrobić, aby mu zapobiec? " Mogę przestać czytać ich szambo i odrazu poczuję się zdrowszy. Szkoda, że tu nie ma opcji "ukryj komentarze użytkownika..."
I jeszcze jedno - nie uwierzę w żadną "pandemię" dopóki ktoś mi nie przedstawi wiarygodnych dowodów. I nie ma to być wycinek zdjęcia przedstawiającego kolumnę wojskową jadącą na manewry czy też rzędy trumien z ciałami potopionych uchodźców z bodaże 2016 roku.

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Portret użytkownika drako_tr

Groot wiesz co zadziałało w

Groot wiesz co zadziałało w moim przypadku...?...dwa łyki tzw. "żywej wody ze srebrem koloidalnym"... jest to niezwykle zapobiegawczy "płyn”, który błyskawicznie usuwa zbędną zawartość żołądka, złe myśli, stan depresyjny i stres... gdy tylko wyszedłem z kibla, postanowiłem jeszcze raz looknąć filmiki instruktażowe, bom pomyślał, że coś sknociłem... i tu kopara mi opadła....wszyscy tak pięknie tam pierd..olą" o zaletach, ale na żadnym nie znalazłem, żeby choć jeden baran to pił.

Tak czy owak, dzięki niemu nabrałem "odporności" na tego jakże zabójczego i podstępnego wirusa, jak i debili rozsiewających o nim niestworzone historie.

Nie dostaniesz żadnego wiarygodnego dowodu na "pandemię" bo go zwyczajnie nie ma, to, co się teraz dzieje, to globalne przygotowania do przymusowych szczepień, to przygotowania do mordu na milionach istnień ludzkich.

Skomentuj