Przewiduje się, że rafy koralowe prawie wyginą do 2050 roku

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Zdaniem australijskich naukowców około 94% światowych raf koralowych zginie do połowy XXI wieku. Stanie się tak jeśli globalna emisja gazów cieplarnianych wzrośnie nawet nieznacznie. 

Eksperci z australijskiego Uniwersytetu Jamesa Cooka (JCU) opublikowali raport z badań nad negatywnym wpływem globalnego ocieplenia na ekosystemy raf koralowych. Dane wykorzystane przez naukowców w pracy pochodzą z badania 233 raf w 183 systemach rafowych świata. 

 

Naukowcy zauważają, że 49% z nich znajdowało się na Oceanie Atlantyckim, 39% na Oceanie Indyjskim, a kolejne 11% na Pacyfiku. Ich prognozy dotyczące niskich, średnich i wysokich emisji pokazały, że nawet znaczny spadek stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej uniemożliwi szybkie odnowienie i dalszy rozwój raf. 

 

Zdaniem naukowców ludzkość ma „bardzo małe okno czasowe”, aby uratować systemy raf poprzez redukcję globalnej emisji gazów cieplarnianych. Specjaliści zauważają, że przez wyższe poziomy dwutlenku węgla ocieplają się wody oceanu i zmienia się ich kwasowość, co spowalnia wzrost i odbudowę raf koralowych. Jeśli proces zakwaszania oceanów nie zostanie natychmiast zatrzymany, uratowanie raf będzie praktycznie niemożliwe.

 

Zespół naukowców wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia natychmiastowych i bardzo zdecydowanych wysiłków na rzecz ratowania raf, które są wyjątkowymi ekosystemami skupiającymi setki zwierząt, roślin i mikroorganizmów.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

2050 rok to jest ta granica

2050 rok to jest ta granica za którą jest już tylko przepaść i nie będzie odwrotu... I nie chodzi tylko o rafy... Chodzi o cały ekosystem... Przy tym tempie połowu które jest w obecnych czasach, do 2050 roku nie będzie w oceanach żadnych ryb... Ani jadalnych, ani niejadalnych... Sceny z filmu "Droga" staną sie faktem, a Chrześcijanie Muzułmanie i Żydzi będą piać z radości, bo sami osobiście wypełnią zapisy swoich "świętych" książek... W rzeczywistości, będzie to pierwsze i ostatnie, spektakularne zbiorowe samobójstwo jednego z gatunków pasożytów, zwanego roboczo "człowiekiem cywilizowanym".
A przyroda będzie potrzebowała czasu... Może setek tysięcy lat... Ale sie odbuduje...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj