Przetworzona żywność ma katastrofalny wpływ na nasze zdrowie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Prawidłowa dieta ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Aby zachować dobre zdrowie, należy przede wszystkim unikać żywności przetworzonej. Najnowsze badania jednoznacznie wskazują, że przetworzone produkty spożywcze wywierają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm.

 

Czasopismo medyczne British Medical Journal opublikowało dwa nowe badania, które dowodzą, że osoby unikające żywności przetworzonej nie tylko były mniej narażone na choroby serca i otyłość – nawet ich oczekiwana długość życia została wydłużona. Wszystko dzięki prawidłowej diecie.

 

Bardziej rygorystyczne studia zostały przeprowadzone przez naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Kevin Hall i jego zespół zaangażował do eksperymentu 20 zdrowych ochotników – 10 kobiet i 10 mężczyzn. Osoby te przez 28 dni mieszkały w klinice, gdzie otrzymywały specjalną dietę.

Przez 14 dni, uczestnicy spożywali produkty wysokoprzetworzone, a przez kolejne 14 dni jedli wyłącznie żywność minimalnie przetworzoną. Podczas całego eksperymentu, ochotnicy mogli jeść tyle, ile chcieli.

 

Badania wykazały, że podczas diety wysokoprzetworzonej, uczestnicy spożywali około 3000 kalorii dziennie – w porównaniu do 2500 kalorii podczas diety minimalnie przetworzonej. Żywność przetworzona spowodowała wzrost masy ciała o około 1 kg. Natomiast gdy ochotnicy przeszli na dietę minimalnie przetworzoną podczas drugiej części eksperymentu, stracili około 1 kg wagi.

Naukowcy zauważyli również, że spożywając produkty wysokoprzetworzone, uczestnicy eksperymentu przyjmowali kalorie o 50% szybciej. Prawdopodobnie wynika to z tego, że żywność przetworzona jest zwykle łatwiejsza do przeżucia i posiada wyższą gęstość energetyczną. Nasze jelita zwykle potrzebują około 20 minut, aby uwolnić hormony zmniejszające apetyt, które sygnalizują naszemu mózgowi uczucie sytości. Dlatego gdy jemy szybciej, potrafimy przyjąć więcej kalorii.

 

Pozostając przez długi czas na diecie wysokoprzetworzonej można łatwo doprowadzić do nadwagi, która z kolei zwiększa ryzyko chorób serca, cukrzycy i nadciśnienia oraz skraca oczekiwaną długość życia. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta, oparta o żywność minimalnie przetworzoną.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Póki co nie ma zakazu

Póki co nie ma zakazu czytania etykiet na produktach i jak się chce to można kupić to co nie składa się niemal z samych "dodatków" .. A wędlin też nie trzeba kupować w sklepie z fabryki - można pojechać na bazar czy targ raz w tygoniu i kupić co się tam chce od wiejskiego masarza.

Portret użytkownika Piotrek

Chęć zysku oraz normy

Chęć zysku oraz normy europejskie przyczyniły się do niezdrowej,  tudzież niesmacznej żywności .Młody człowiek już nigdy nie skosztuje ,  jak smakowała i pachniała kiedyś szynka,  brzoskwinie,  czy choćby serdelki. 

Obecnie-również  jem tylko dla formalności,  aby nie umrzeć z głodu. 

Obecny świat w wielu aspektach zszedł na psy- niestety. 

Portret użytkownika Jaśko Korkowiec

Na dobrą sprawę wszystko co

Na dobrą sprawę wszystko co jemy jest przetworzone w jakiś sposób... A na naturalną żywność człowiek w dzisiejszych czasach nie ma po prostu czasu. Jeśli chcielibyśmy jeść naturalnie, wszystko musielibyśmy hodować sami. Przykładowo kupuje kalafiora bo chce sobie go ugotować i zrobić na masełku, masło jest przetworzone a i sam kalafior nafaszerowany opryskami i chemią...Tak że nie ma co liczyć w dzisiejszych czasach na zdrowe odżywianie...

 

____________________________________________________

"Rym cym cym z dupy dym"     F. Kiepski

Portret użytkownika minoduesp

Przesadzasz ... jak masło

Przesadzasz ... jak masło jest "przetworzone" - oddzielone od mleka i to wszystko. Z kalafiorem też nie jest tak źle - jak się go nie zje od razu to za dwa, trzy dni się zepsuje to gdzie w nim ta "chemia" i konserwanty ?

Skomentuj