Przetwarzamy świadomie tylko 18 z 14 milionów bitów informacji, które docierają do nas w ciągu sekundy. Czy wolna wola jednak nie istnieje?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Pytanie o istnienie wolnej woli jest jednym z największych, które kiedykolwiek zadała sobie ludzkość. Czy nauka naprawdę jest w stanie wykazać, że nie podejmujemy własnych decyzji samodzielnie?

Grono osób uznających, że wolna wola i  przekonanie, że świadomie kontrolujemy swoje czyny, jest iluzją, sukcesywnie powiększa się. Swego czasu Benjamin Libet w swojej pracy o „półsekundowym opóźnieniu” wykazał, że elektryczny impuls, który inicjuje działanie pojawia się na pół sekundy przed podjęciem świadomej decyzji działania. Znakomitej większości ludzi wydaje się, że najpierw pojawia się zamysł, jak postąpić, a następnie dochodzi do wykonania czynności związanych z tym zamysłem. Jednak w  rzeczywistości niemal przez całe życie człowieka źródłem jego działań są nieświadome impulsy. Mózg przygotowuje nas do podjęcia działania, a dopiero potem przeżywamy związane z nim doświadczenie.

Człowiek jako organizm przetwarza około 14 milionów bitów informacji na sekundę, świadomie zaś tylko 18 bitów, a więc zaledwie jedną milionową dawki, jaką otrzymuje z otoczenia. Większość ludzi myśli, że za pomocą swoich oczy, widzą wszystko, co jest do zobaczenia w ich otoczeniu. Faktycznie jednak dekodujemy jedynie maleńki zakres częstotliwości wewnątrz widma elektromagnetycznego, znany nam jako „światło widzialne”. Według niektórych naukowców widmo elektromagnetyczne składa się na jedynie 0,005% tego, co istnieje we Wszechświecie. Światło widzialne, jedyny zakres częstotliwości, jaki możemy dostrzec, jest ułamkiem nawet tych 0,005% .

Wiele wskazuje na to, że zanim zaczniemy działać, nie możemy przewidzieć, jak się zachowamy. Własne myśli wydają nam się w jednym wypadku naszym dziełem, a w innym – zdarzeniami, które nam się przytrafiły. Źródło poczucia wolności tkwi w oscylowaniu pomiędzy tymi dwoma punktami widzenia. Wolna wola zdaje się więc być wyłącznie sztuczką perspektywy, z jakiej patrzymy na siebie i świat, który nas otacza.

Specjaliści od genetyki ewolucyjnej idą dalej i twierdzą nawet, że takie zachowania jak altruizm i zdolność poświęcania się dla innych , wynikają głównie z uwarunkowań biologicznych. Podobnie również, jak ludzka skłonność do agresji i wielu zachowań ocenianych jako niemoralne i nierozsądne.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Sławomir M

ja myślę że to co nam się

ja myślę że to co nam się wydaje że istnieje materialnie to tylko hologram programu generowany i kontrolowany przez sztuczną inteligencję a nasza świadomość jest tylko oprogramowaniem które co jakiś czas dostaje aktualizację i moim zdaniem wolna wola nie istnieje bo wszystko co robimy wykonujemy tak jak dyktuje nam mózg czyli wgrany program tylko pytanie kto  stworzyl ten matriks i gdzie jest tego początek

Portret użytkownika dzziadek ze WSI

Panie Pani SI jak można

Panie Pani SI jak można wysrać 18 gówien z dupy o maksymalnej pojemności 14 gówien ? (G/s=gówno na sekunde) Ruska SI do update, bo ma wgranego czarnogłowego wirusa slaveńsko-fatalistycznego (wiadomego pochodzenia jedynego) i robi błędy logiczne już w tytule. Error Remote Restat. I ta kupa złomu ma strzelać waszmości atomówkami? JPE* toć to jakiejsik żarty.

*JPE = japierdole

Portret użytkownika Karol Nidecki

tylko 18 z 14 milionów bitów

tylko 18 z 14 milionów bitów

Faktycznie, błąd: powinno być coś takiego jak "z 14 milionów, tylko 18 bitów". Bo wtedy sformułowanie "milionów bitów" traktuje się jak jeden wyraz i zamiast 18 bitów z 14 milionów bitów, masz 18 milionów bitów z 14 milionów bitów.

Portret użytkownika Tomxxx

Podejście materialistyczne

Podejście materialistyczne niewiele jest w stanie wyjaśnić więc nic dziwnego, że wychodząc od takich założeń dochodzi się do paradoksalnych wniosków. Ładnie too skomentował vv vv :). Staliśmy się niewolnikami własnych narzędzi i za ich pomocą chcemy wyjaśnić naturę świata, człowieka itd. To tak jakby próbować się podnieść ciągnąc za włosy :).

Strony

Skomentuj