Przetestowano innowacyjną katapultę kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: SpinLaunch

Pod koniec października przeprowadzono pierwszy test innowacyjnej katapulty kosmicznej. Amerykańska firma SpinLaunch planuje wystrzeliwać za jej pomocą w kosmos ładunki . Kilka dni temu ujawniono, że test przebiegł pomyślnie. Czy otworzy to nową erę ekologicznej eksploracji kosmosu?

SpinLaunch opracowuje system wystrzeliwania kosmicznego energii kinetycznej , który zmniejsza zależność od tradycyjnych rakiet chemicznych , w celu znacznego obniżenia kosztów dostępu do kosmosu przy jednoczesnym zwiększeniu częstotliwości wystrzeliwania. 

 

Skuteczny test gigantycznej katapulty przeprowadzono 22 października w porcie kosmicznym Spaceport America w Nowym Meksyku. Warto zaznaczyć, że obejmował on tylko początkową fazę lotu wykorzystującą nadaną energię kinetyczną. Mimo to jest to gigantyczny postęp i prawdziwa ekologiczna innowacja w branży kosmicznej.

 

Firmie udało się wysłać trzymetrowy ładunek na wysokość 10 tysięcy stóp, czyli około 3,5 kilometra, ale wykorzystane zostało jedynie 20 procent mocy. Na razie firma opracowuje technologie suborbitalne, ale dąży do opracowania alternatywy dla lotów orbitalnych.

 

Spółka SpinLaunch, już od 2015 roku pracuje nad technologią, która wynosiłaby ładunki na orbitę okołoziemską bez użycia rakiet w początkowej fazie lotu. Silniki wciąż są potrzebne, ale dopiero w końcowych fazach, już wysoko w atmosferze.

 

Głównym napędem byłaby jednak siła wyrzutni. Technologia wykorzystuje próżniową wirówkę do nadania energii ładunkowi, a następnie wyrzucenia jej w kosmos z prędkością do 8000 km/h. Następnie ładunek zapala swoje silniki na wysokości około 61 000 m, aby osiągnąć prędkość orbitalną 28 200 km/h. Jeśli wszystko się powiedzie, przewiduje się, że koncepcja akceleracji zarówno obniży koszty startów, jak i zużyje znacznie mniej energii, przy czym cena pojedynczego startu w kosmos zostanie zmniejszona o 20-krotnie do poziomu poniżej 500 000 dolarów.

 

Biorąc pod uwagę plany przemysłu dotyczące wystrzelenia dziesięciokrotnie większej liczby satelitów w ciągu następnej dekady, opracowanie przyjaznej dla środowiska technologii dostępu do przestrzeni kosmicznej jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Ponieważ satelity wystrzeliwane kinetycznie opuszczają atmosferę bez rakiety, SpinLaunch umożliwia przyszłość, w której konstelacje satelitów i ładunków kosmicznych będą mogły być wystrzeliwane z zerową emisją w najbardziej krytycznych warstwach atmosfery.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj