Przestrzeń, w której istnieje nasza Galaktyka to kosmiczna anomalia

Kategorie: 

Źródło: NASA

Gdyby Ziemia i nasza galaktyka, a także wszystkie sąsiednie galaktyki, znajdowały się wewnątrz dużej bańki, rozwiązałoby to szereg pytań związanych z naturą Wszechświata.

Wszechświat może wydawać się stosunkowo spokojnym i statycznym miejscem. Jednak obserwacje astronomiczne z ostatniego stulecia pokazały, że rozszerza się on z przyspieszeniem wywołanym przez tajemnicze siły zwane ciemną materią i ciemną energią. Jednocześnie naukowcy nie mogą zgodzić się co do szacunków tempa rozszerzania się granic przestrzeni.

 

Odpowiedź może leżeć w tym, że żyjemy w czymś co niektórzy astrofizycy nazywają „bąblem” - czyli w gigantycznym obszarem przestrzeni o innej gęstości niż reszta wszechświata. Teoria ta została wysunięta przez fizyka teoretycznego z Uniwersytetu Genewskiego Lucas Lombreisera.

 

Hipoteza bańki istnieje od ponad dwóch dekad, ale dopiero ostatnio w Physics Letters opublikowano artykuł opisujący możliwy rozmiar i cechy tej kosmicznej bańki. Lombreiser argumentuje, że nie ma potrzeby wymyślania nowej fizyki, aby wyjaśnić rozbieżność między dwiema stałymi Hubble'a. Różnica może polegać na gęstości bańki w stosunku do średniej kosmicznej gęstości materii.

 

Zdaniem naukowca wszechświat nie jest jednolity. W swoim artykule Lombreiser sugeruje, że możemy znajdować się w stosunkowo pustym regionie o promieniu 40 megaparseków (około 125 milionów lat świetlnych). Takie regiony są stosunkowo powszechne we Wszechświecie w standardowej teorii kosmologicznej. Jeśli nasza bańka zawiera około połowę mniej materii niż reszta kosmosu, może to wyjaśniać, dlaczego ciągle otrzymujemy różne wyniki dla stałej Hubble'a. Opisuje ona tempo rozszerzania się wszechświata. Problem w tym, że dotychczasowe obliczenia i badania dają różne, wyniki.

 

Idea bańki to wciąż tylko hipoteza i aby ją udowodnić, potrzebne będą dodatkowe obserwacje, podczas których można będzie określić, czy nierównomierny rozkład materii we wszechświecie może wyjaśnić rozbieżność między obserwowanymi stałymi Hubble'a.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Tak naprawdę nie chodzi o

Tak naprawdę nie chodzi o rozszerzanie ale o oddalanie się galaktyk od siebie , które dostrzeżono na podstawie zmiany barwy (częstotliwości) światła w kierunku głebokiej czerwieni - jest to efekt Dopplera , czyli pozorna zmiana częstotliwości światła ,dźwięku itp. docierającego od poruszajacego się obiektu - w tym przypadku oddalającego się. I nie jest to złudzenie. Choć z obserwacji wynika ,że wszystko się od wszystkiego oddala to jednak przestrzeń pozostaje nieruchoma a przemieszcza się w niej jedynie obserwowana materia . Dlatego też NIKT nie wie jakie są rozmiary wszechświata , można co najwyżej zmierzyć najbardziej "zmienione" docierające do nas światło wzgledem wzorca i na tej podstawie policzyć odległość od obiektu , który je wysłał i tak wyszło im te 13.5 mld. lat uwzględniając prędkość światła.

Najłatwiej ten efekt zaobserwować stojąc przy torowisku po którym szybko przejeżdza trąbiący pociąg.

Portret użytkownika emel

euklides wrote: Równie dobrze

euklides wrote:
Równie dobrze prędkość światła może nie być stała stąd złudzenie rozszerzania.

Może nie być stała, jednak do tej pory nie znaleźliśmy przesłanek, które skłaniałyby do takiego wniosku. Mamy natomiast mnóstwo doświadczalnych potwierdzeń teorii, w której światło ma stałą prędkość.

Portret użytkownika Jajas

Prędkość światła zależy od

Prędkość światła zależy od tego jakich użyjemy żarówek i pod jakim napięciem, świeczki i gaz z zapalniczek wytwarzają mniej światła od latarki LED wielkość baterii nie zawsze ma wpływ na moc światła w tych urządzeniach, lasery są najmocniejsze bym powiedział i najszybsze kolor nie ma wpływu na prędkość światła 

Skomentuj