Przerażające symulacje tsunami do jakiego może dojść w Japonii

Image

Pobojowisko po tsunami z marca 2011

Japoński rząd od czasu zeszłorocznego katastrofalnego trzęsienia ziemi poświęca bardzo wiele uwagi analizom sejsmicznym. Wszystkie niebezpieczne uskoki tektoniczne otaczające ten kraj są pod baczną obserwacją. Niestety wstępne konkluzje z prowadzonych analiz wskazują na możliwość wystąpienia ponownego silnego trzęsienia ziemi o nawet bardziej katastrofalnych skutkach niż to z marca 2011.

 

Opracowanie naukowe wykonane przez naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego jest bardzo alarmistyczne. Modele matematyczne opracowane w trakcie badań brały pod uwagę dynamikę takich zjawisk jak trzęsienie z marca 2011 oraz z lutego 2010 w Chile o sile 8.8 w skali Richtera, które również wyzwoliło tsunami, jakiego echa dotarły do wybrzeża Japonii.

 

W rezultacie zrewidowano przewidywania, co do możliwej wysokości fal, jakie wykonano w poprzednim badaniu zleconym w 2003 roku. Wtedy sugerowano dużo niższe średnie wysokości fal tsunami. Na przykład w Kuroshio w prefekturze Kochi czarny scenariusz zakładał falę o wysokości 14 metrów teraz zrewidowano te przewidywania i przyznano, że bardziej możliwe jest przybycie fali o wysokości nawet 34 metrów. Ponadto wyspa Niidzima musi być przygotowana na odparcie tsunami o wysokości 29,7 metra a nie 5,4 m jak sądzono poprzednio.

[ibimage==22174==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

W sumie w 90 miastach wybrzeża fale mogą przekraczać 10 metrów wysokości a w starym modelu matematycznym takich miejsc myło kilkanaście. W 23 lokalizacjach należy się spodziewać fal o wysokości ponad 20 metrów i większych.

 

W trakcie modelowania próbowano też symulować możliwość wystąpienia silnych trzęsień ziemi o magnitudzie przekraczającej 7 stopni w skali Richtera poprzednio uważano, że w zasięgu tak silnych wstrząsów znajdzie się 35 miast, ale teraz podwyższono ta liczbę do 153 miast.

 

Naukowcy trochę uspokajająco stwierdzają, że wystąpienie trzęsienia ziemi o magnitudzie 9 i więcej jest zjawiskiem rzadkim i występuje w obrębie danego uskoku nie częściej niż raz na tysiąc lat, ale asekurancko dodają, że dynamika zdarzeń może ulegać zmianie. To powoduje, że rząd japoński musi brać poważnie takie ostrzeżenia i zrobić coś w celu zabezpieczenia przed skutkami trzęsienia ziemi i tsunami w jego następstwie.

 

Jednak jak można przygotować się na 34 metrową falę tsunami? Zabezpieczenie infrastruktury jest praktycznie niemożliwe. W niektórych miejscach kraju montowane są kolejne głośniki mające ostrzegać przed nadejściem kataklizmu, ale gdyby do tego doszło to mieszkańcy mieliby kilka minut na ewakuację i to na wysokość przynajmniej kilkudziesięciu metrów, co wydaje się niemożliwe do wykonania. Dlatego rozważana jest budowa wodoszczelnych schronów jednak koszt takiego rozwiązania przewyższa możliwości finansowe miast i prefektur, konieczne jest zaangażowanie rządu.

 

 

0
Brak ocen

" nie boimy, choćby ziemia zadrżała I góry zachwiały się w głębi mórz. (4) Choćby szumiały, choćby pieniły się wody " Ps 46

 

" Światło świeci prawym w ciemności " Ps 112

 

," Sprawiedliwy nigdy nie będzie zapomniany. (7) Nie boi się złej wieści, Serce jego jest mocne, ufa Panu. (8) Spokojne jest serce jego, nie boi się " Ps 112

 

, " Potęga(sprawiedliwego) jego przybiera na znaczeniu. (10) Bezbożny widzi to i gniewa się, Zgrzyta zębami i marnieje. Życzenie bezbożnych wniwecz się obróci. " Ps 112

 

, " Pan nie dopuści, aby sprawiedliwy głód cierpiał, lecz udaremnia żądzę bezbożnych " Przypowiesci Salomona 10:3

0
0

Dodane przez na świadectwo2 (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Powiedz to tysiącom czy nawet milionom ludzi, którzy by zginęli w wyniku 30-metrowej fali.

 

Takie przytoczenia z Pisma nie mają tu najmniejszego sensu. Osobiście wierzę w to, że Biblia jest niezwykła, ale nie próbujmy na siłę wtrynić wszędzie jej fragmentów.

 

Jakby mrówki ją przeczytały, to dla nich to co jest napisane srawdziłoby się przy wrzuceniu kamienia do kałuzy, przez dziecko...

0
0