Przerażająca ewolucja robotów kroczących. Umieją już otwierać drzwi

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Nowe wideo przedstawiające należącego do firmy Boston Dynamics robota kroczącego zwanego SpotMini demonstruje jego zdolność do otwierania zamkniętych drzwi i działania w grupie z innymi robotami. To właśnie takie możliwości robotów wywołują obawy ich przeciwników.

 

Jakiś czas temu firma Boston Dynamics zajmująca się rozwojem humanoidalnych i kroczących robotów, została przejęta przez korporację Alphabet czyli Google, a następnie została odsprzedana japońskiej korporacji Softbank. Fani jej projektów mieli wtedy powody do obaw, że zmiana właściciela doprowadzi do zmniejszenia lub nawet zamknięcia jej działalności.

Na szczęście wszystko wskazuje na to, że kontynuowano pracę, a ostatnio przedstawiono nawet nowe funkcje najnowszej generacji robotów imitujących psy, które nazywają się SpotMini. Pierwszy taki robot został zaprezentowany w lecie 2016 roku. W nowym filmie przedstawionym przez firmę Boston Dynamics, ich produkt SpotMini jest w stanie otworzyć drzwi naciskając klamkę, co pokazuje jego możliwości w zakresie wykorzystania manipulatora.

 

Znawcy postępów w robotyzacji zauważają, że już kilka lat temu, drzwi otworzył większy robot humanoidalny w portfolio Boston Dynamics o nazwie Atlas, ale jego ruchy nie były tak pewne i dokładne jak w tym przypadku. Robot nie tylko przekręca klamkę, ale też potrafi zabezpieczyć kończyną drzwi, tak aby się samoczynnie nie zamknęły.

Wydaje się, że Boston Dynamics nawet z nowym właścicielem, kontynuuje rozwój swoich produktów i jest coraz bliżej do celu, którym wydaje się być stworzenie autonomicznych dwu i czteronożnych robotów zdolnych do przemieszczania się w trudnych warunkach terenowych lub wszędzie tam gdzie dostęp ludzi jest utrudniony ze względu na panujące tam warunki.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Teraz tylko będą stopniowo

Teraz tylko będą stopniowo wypuszczć kolejne zaawansowane technologicznie sprzęty. To wszystko już istnieje ,bądź istniało pod ziemią w tajnych bazach, gdzie technologia jest o przynajmniej 50 lat do przodu. Więc dzisiejsza technologia jest w rzeczywistości stara.

Skomentuj