Przeprowadzono pierwszą na świecie operację przeszczepu kończyny od żywego dawcy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Wietnamscy chirurdzy z powodzeniem przeszczepili mężczyznie nową lewą ręką, którą wcześniej amputowano od innego pacjenta z powodu wystąpienia zgorzeli w stawie łokciowym.

 

Chirurdzy z Centralnego Szpitala Wojskowego Hanoi nr 108 (stolica Wietnamu) przeprowadzili udany przeszczep lewej ręki 31-letniego Phama Van Wonga. Co więcej, kończyna została po raz pierwszy odebrana żywemu dawcy - pisze gazeta partii komunistycznej Nyan Zan.

 

Jak powiedział dyrektor szpitala dr Mai Hong Bang na konferencji prasowej, operacja odbyła się 21 stycznia br. W 2016 r. pacjent został ranny, a lekarze musieli amputować część jego lewego ramienia. Na początku stycznia tego roku do 108 szpitala wojskowego został przyjęty inny mężczyzna, który również ucierpiał w pracy, wpadając pod przenośnik taśmowy i raniąc przedramię.

 

Lekarze próbowali uratować rękę pacjenta, ale trzy tygodnie leczenia nie przyniosły żadnych rezultatów. Gangrena opanowała łokieć, dlatego postanowiono odciąć kończynę. Jednak ręka nie została uszkodzona, a mężczyzna zgodził się dobrowolnie przekazać ją innej osobie.

 

Ramię Wonga (biorcy) poprzednio było długo leczone. Wong przeżył infekcje i martwicę, a lekarze obawiali się, że kończyna od dawcy może się nie przyjąć. Po długich konsultacjach podjęto decyzję o przeszczepie. Ponad miesiąc po operacji, która trwała osiem godzin (lekarze połączyli 36 mięśni, dwie kości i wiele innych tkanek), Wong może samodzielnie poruszać palcami i trzymać przedmioty w dłoni.

„Przeszczep ręki jest obarczony wieloma problemami ze względu na złożoną strukturę ludzkiej dłoni, w tym przypadku musieliśmy podjąć środki, aby zapobiec wtórnej infekcji gangreną, ponieważ ramię dawcy zostało zainfekowane w łokciu. (…) Ponadto tkanka mięśniowa ramienia biorcy w miejscu przywiązania przeszczepu prawie nie była używana przez cztery lata. To również stało się dla nas poważnym wyzwaniem”- wyjaśnił Nguyen Thee Hoang, zastępca dyrektora szpitala i jego główny chirurg, który kierował operacją.

Według chirurgów przed tym przypadkiem w latach 1998 – 2020 na całym świecie przeprowadzono 89 przeszczepów kończyn, jednak wszystkie z nich otrzymano od dawców z martwym mózgiem. Zatem przełomowe osiągnięcie lekarzy ze szpitala w Hanoi otwiera nowy rozdział w transplantologii, a także daje nadzieję tysiącom pacjentów (przynajmniej w Wietnamie), którzy chcieliby otrzymać nową kończynę w zamian za utraconą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Skomentuj