Przełomowy proces pozwala przekształcić CO2 w etanol

Kategorie: 

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Naukowcy zupełnie przypadkowo odkryli proces, który pozwala przekształcić dwutlenek węgla bezpośrednio w alkohol etylowy. Otrzymany związek chemiczny można stosować jako paliwo. Mówimy więc o przełomowym odkryciu.

 

Przeprowadzony eksperyment miał być w rzeczywistości pierwszym etapem badania, polegającego na przekształceniu CO2 w etanol. Zakładano, że proces ten będzie wymagał kilku kroków i skomplikowanych reakcji chemicznych. Mówiąc krótko - naukowcy byli w poważnym błędzie.

 

Zespół badawczy z Oak Ridge National Laboratory (ORNL), placówki finansowanej przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych, użył katalizatora, pokrytego mikroskopijnymi kolcami, które wykonano z miedzi i węgla. Po zastosowaniu prądu elektrycznego, wyzwolono skomplikowaną reakcję chemiczną, która odwraca proces spalania. Roztwór dwutlenku węgla rozpuścił się w wodzie i przekształcił ją w alkohol etylowy. Metoda ta jest tania i prosta, proces można przeprowadzić w temperaturze pokojowej a jego skuteczność wynosi 63%.

Źródło: Oak Ridge National Laboratory

Przejście z CO2, gazu cieplarnianego, prosto do etanolu jest ekstremalnie trudne. Autorzy tego badania nie ukrywają zaskoczenia. Zupełnie przypadkowe odkrycie może mieć ogrom zastosowań i pozwoli, między innymi, zamienić znienawidzony dwutlenek węgla w paliwo. Na dzień dzisiejszy, naukowcy zapowiadają kolejne badania, które pozwolą udoskonalić cały proces, ale nikt nawet nie wspomina o ewentualnym wyjściu technologii z laboratorium.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika xar

Dwutlenek węgla jest

Dwutlenek węgla jest znienawidzony tylko przez niedouczonego pismaka! Jest to związek chemiczny NIEZBĘDNY DO ŻYCIA  dla roślin, a i zwierzętomjest potrzebny.

Prawdopodobna reakcja 2CO2 + 3H20 + katalizator=C2H60 +302 oczywiście w dużym uproszczeniu. 

Portret użytkownika Mojeimię44

W sercu Bog mowi nie klam gdy

W sercu Bog mowi nie klam gdy nie chcesz czuc Kla M. Bog mowi ustanowie na ziemi syna Mojego namiestnikiem RAJu i nie bedzie to drzewo a czlowiek czysty.  Bedzie w nim miejsce dla wszystkich pod warunkiem, ze dacie mojemu drzewu zbudowac nowy swiat w ktorym to on odnajdzie szczescie i tam ustanowi swoje prawa.  Sa dwa warianty. Niech chciwosc nie zasloni wam oczu. Pierwszy wariant. Oddajcie mu ziemie zapomiana, ktora bardzo lubi i o ktorej nigdy nie zapomial. Oddajcie mu zniszczona Libie i dajcie pieniadze na naprawe i rozwoj tego kraju. Druga droga dajcie M pieniadze a stworzy on najmadrzejsze zrodlo wirytualnej wiedzy do ktorego kazdy bedzie mial klucz i kazdy bedzie mogl przechodzic z swiatow do swiatow duchem. Jezeli ufacie mi doprowadze do zmian o jakich nie macie pojecia. Wszystko zalezy od waszych serc. Nie dam sie zameczyc. Jest duzo bytow, ktore mnie bronia.  Ja nie musze miec klucza do nieba. Wy tak. Kluczem jestem ja i nikt tego nie zmieni. Przykro mi. No wiec? Wygenerujecie mi aniolki, archaniolki i inne stworzonka pieniazki na Libie bo Lubie Libie i mam do niej slabosc. Niech to bedzie wasza zlota ofiara innej mi nie trzeba. Reszte macie. Niech ku RA tor z laski swojej nie zaluje pomazancowi Bozemu sprobowac bo ucieknie gen dusz i ziemia sie nie zaktualizuje a wy klucza bedziecie znowu szukac w ewolucji. Jak nie to laska Boga przeminie a wy staniecie sie pokarmem besti ktora jeszcze trzymana jest na smyczy. Jednak oczysci ziemie z was czyli z tych co zaluja czlowiekowi i nie maja dla czlowieka litosci. Amerykanie! Macie tyle aniolow, ktore juz chca wracac do domu, tylko ten dom trzeba zbudowac. Dziekuje. Jezeli trwacie w M to sie nad M zlitujcie. Ja sam do Libi chce jechac. Chce dostac kase i wyjechac. Zawioze im znak Boga zywego sam. Tu macie za duzo wody. Robi sie ciasno. Tam jej brakuje. Piswie ze chodzi doslownie o wode. Dobra. Kontakt macie, kase macie i te szpiegowskie afery. Fajnie sie patrzy co z tego wyrosnie no nie? Jaka kultura powstanie. 

Strony

Skomentuj