Przełomowe odkrycie umożliwi leczenie zaćmy bez operacji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W wyniku dziesięcioletnich badań naukowcy odkryli kluczowe czynniki dla prawidłowego funkcjonowania soczewki. Wywierając na nie wpływ, planują opracować skuteczną terapię lekową. Dla pacjentów z rozwijającą się i postępującą zaćmą oznacza to rewolucję w leczeniu poważnych chorób.

 

Zaćma pozostaje jedną z głównych przyczyn ślepoty. Zmętnienie soczewki rozwija się stopniowo, pogarszając jakość widzenia. Postępujący etap choroby jest obecnie leczony wyłącznie operacyjnie - zakładając substytut sztucznej soczewki, ale terapia nie jest dostępna dla każdego. Od ponad dziesięciu lat naukowcy badają złożone mechanizmy rozwoju choroby i dokonali przełomowego odkrycia w jej naturze.

 

Po pierwsze, naukowcy odkryli, że choroba zaczyna się rozwijać znacznie wcześniej, niż się powszechnie uważa. Po drugie, odkryli, że białka akwaporyny, czyli białka błonowe włókien soczewki, które regulują odpływ płynów i adhezję, są zaangażowane w rozwój choroby.

„Nasze wyniki wskazują na rolę białek akwaporyny, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania soczewki i wyraźnego widzenia” - skomentowała badania Barbara Pirshenek.

Odkrycie wskazuje na możliwość opracowania farmakoterapii zaćmy, która mogłaby zrewolucjonizować leczenie tej ciężkiej choroby.

 

Obecnie wielu pacjentów nie ma możliwości ani wskazań do operacji, więc opracowanie leków może rozwiązać istniejący problem niedostępności operacji dla setek tysięcy pacjentów. Wciąż jest wiele do zrobienia, ale naukowcy planują uczynić leki prostymi i niedrogimi. Możliwe, że będą to tabletki lub krople do oczu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika zoow

Link do źródła? bo "Źródło:

Link do źródła? bo "Źródło: 123rf.com" nie wydaje się "wiarygodne?" nawet nie wiem jak to nazwać. Nawet podany cytat można znaleźć tylko na tej stronie już nie mówiąc o pani Barbarze Pirshenek. "Naukowcy odkryli" też mam bardzo wiele mówi... ehh. A szkoda bo zainteresował mnie temat i nie mogę się w prosty sposób dowiedzieć wiecej. Nic poszukam sobie sam, lecz poziom pisania treści na tym portalu to... sami sobie odpowiedzcie.

Portret użytkownika axell69

lub szczepionka , problemy ze

lub szczepionka , problemy ze zdrowiem    zaczynają  się od  kiepskiego jałowego  jedzenia   połączonego z  stresem  długotrwałym .... resztę już znacie . Inaczej mówiąc (pisząc)  problemy zdrowotne nie biorą się z  genetyki  czy  uzywania  tytoniu   lub alkoholu ,  problemy zdrowotne   zaczeły się od  momentu  oszukiwania   natury  i........... " tanich "    kredytów .

Portret użytkownika Quark

Jedna tylko rzecz mnie

Jedna tylko rzecz mnie zastanawia ... dlaczego wymiana soczewki oka jest taka DROGA ? Cena to od 3 ... 9 tyś .zł / oko . Zabieg trwa ok. 15 min. w znieczuleniu miescowym (tylko oko za pomocą kropli) - co więc tu tyle kosztuje ?- soczewka jest "plastikowa" i mała , więc tania. Bo lekarze pracujący na misjach np. w Afryce robią te zabiegi murzynkom za darmo i jakoś żyją (!) a ci co najwyrzej odwdzięczą się kurczakiem albo mendlem jajek lub koszykiem owoców - można ? 

Po pierwsze nie zarabiaj (za nadto) na cudzym nieszczęściu ! - wyciąganie łapy po plik banknotów to też szkodzenie.

Portret użytkownika Demiurg

Zaćma to forma 'reumatyzmu'

Zaćma to forma 'reumatyzmu' oka i oczywiste jest, że rozwija się lata wcześniej niż się to leczy.  Niejedna zaćma to także skutek beztlenowców pod pląbami lub w zatokach - wtedy leki na Gram+ potrafią zatrzymać zaćmę na lata. Ot taki myk.

Skomentuj